100 zł - Poczet królów i książąt polskich: Stanisław Leszczyński (1704-1709; 1733-1736) - 2003

2 150,00 zł
/ szt.
Producent: NBP
Dostawa: 24h
Kraj pochodzenia: Polska
Metal: Złoto
Producent: NBP
Nominał: 100 PLN
Próba: 900
Rok emisji: 2003
Waga: 8 g
Średnica: 21 mm
Stempel: Lustrzany
Nakład: 2500
Opis produktu

Złota moneta z serii czterech monet kolekcjonerskich z wizerunkiem króla Stanisława Leszczyńskiego, które Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 15 października 2003 roku. Cała seria stanowi kontynuację kolekcji „Poczet królów i książąt polskich”, zapoczątkowanej w 1979 roku.

RYS HISTORYCZNY

Działalność polityczna Stanisława Leszczyńskiego rozpoczęła się od objęcia funkcji posła na sejmie konwokacyjnym po śmierci Jana III Sobieskiego w 1697 roku. Za panowania elektora saskiego, Augusta II Mocnego, zaledwie 19-letni polityk wykazał się dużą zręcznością w łagodzeniu sporów politycznych. Gdy w czasie wojny północnej król szwedzki Karol XII zajął Warszawę, Szwedzi zaczęli szukać odpowiedniego kandydata do korony. Padło na Leszczyńskiego, którego wybrano w czasie elekcji w 1704 roku. Niedługo potem doszło do podpisania przymierza ze Szwecją, które uzależniło Polskę od Karola XII. Nie trwało to jednak długo, bo zaraz po zwycięstwie Rosji w przełomowej bitwie pod Połtawą (1709) Leszczyński stracił władzę. Wrócił do kraju dopiero po śmierci Augusta II i w 1733 roku został ponownie wybrany na króla. Jego niepodległościowe rządy stanowiły zagrożenie dla interesów Rosji, Austrii i Prus. W wyniku interwencji rosyjskiej na nowego króla wybrano Augusta III Sasa, co zapoczątkowało trwającą do 1736 roku tzw. wojnę sukcesyjną. Leszczyński i August odgrywali w niej rolę marionetek w rozgrywkach między mocarstwami. Ostatecznie Leszczyński został zmuszony do abdykacji, a ostatnie lata swojego życia spędził w przychylnej mu Francji.

WYGLĄD MONETY

Na rewersie monety widnieje popiersie króla Stanisława Leszczyńskiego. Z prawej strony znajduje się orzeł ze wstęgą z karty tytułowej traktatu „Głos wolny wolność ubezpieczający”. Traktat postulujący głęboką naprawę Rzeczypospolitej powstał w otoczeniu Leszczyńskiego, już po jego abdykacji i przeprowadzce do francuskiego Lunéville. Pod orłem umieszczono lata panowania króla: 1704- 1709 / 1733-1736.

Awers prezentuje godło Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach którego umieszczono rok emisji monety (2003). Wzdłuż otoku widnieje inskrypcja z nazwą kraju emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Ważne informacje dot. zamówień
  • Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.

  • Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.

  • Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.

  • Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.

  • Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.

  • Sztabki oferowane przez Mennicę są sztabkami emitentów, które Mennica ma aktualnie na stanie. Mogą to być sztabki następujących emitentów: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wybór producenta sztabek przy realizacji zamówienia należy do Mennicy.

  • Produkty z kategorii "Biżuteria" wysyłamy w ciągu 72h od momentu zaksięgowania wpłaty.
Gwarantujemy skup zakupionego w Mennicy Skarbowej złota i srebra.
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel