Specyfikacja
- Metal:
- Złoto 900
- Nominał:
- 100 PLN
- Waga:
- 8 g
- Średnica:
- 21 mm
- Kraj pochodzenia:
- Polska
- Rocznik:
- 2006
- Stempel:
- Lustrzany
- Wysyłka:
- 24 h
- Nakład:
- 9 000
- Producent:
- Narodowy Bank Polski
Złota moneta 100 zł 500-lecie Wydania Statutu Łaskiego 2006 - wysyłka 24 h!
500. rocznica wydania Statutów kanclerza Łaskiego uhonorowana wyjątkową monetą kolekcjonerską wybitą ze złota!
Wygląd monety
Awers monety przedstawia godło państwowe, nazwę emitenta, rok bicia i nominał (Rzeczpospolita Polska 2006, 100 zł). W centrum przedstawiono otwartą księgę z wyraźnie zaznaczoną pieczęcią królewską, będącą analogią do pierwszego wydania Statutów Łaskiego.
Na rewersie przedstawiono portret kanclerza wielkiego koronnego Jana Łaskiego przeglądającego karty księgi Statutu. Obok umieszczono legendę o treści: „500-lecie wydania Statutu Łaskiego”.
Moneta została wybita stemplem lustrzanym w 8 gramach złota próby 900. Egzemplarz jest zapakowany w ochronny kapsel i plastikową szkatułkę z logo NBP. Oferowany egzemplarz posiada I (menniczy) stan zachowania.
Rys historyczny
Statut Łaskiego był pierwszym na ziemiach Rzeczypospolitej zbiorem powszechnie obowiązujących praw i aktualnych przywilejów szlacheckich. Uchwałę o spisaniu prawodawstwa Rzeczypospolitej podjęła szlachta i król na sejmie w Radomiu w 1505 roku. Pracę nad statutem powierzono kanclerzowi wielkiemu koronnemu, prymasowi Janowi Łaskiemu.
Statut został spisany w dwóch tomach. W pierwszym tomie zamieszczono wszystkie prawa publiczne i sądowe, w tym chronologicznie segregowane przywileje szlacheckie, rozporządzenia królewskie, zwyczajowe prawo Ziemi Krakowskiej, konstytucje kolejnych sejmów i traktaty dyplomatyczne. W ostatniej części umieszczono instruktaż postępowania sądowego. Pierwszy tom Statutów Łaskiego był potwierdzony pieczęcią królewską Aleksandra Jagiellończyka.
Tom drugi zawierał szeroko pojęte prawodawstwo niemieckie nie posiadające mocy na terenach Rzeczypospolitej oraz traktaty polityczne służące pomocą adeptom prawa. W Statucie Łaskiego znajdował się pierwszy drukowany tekst Bogurodzicy, uważanej dziś za pierwszy oficjalny hymn Rzeczypospolitej. Oryginalny pierwowzór został zrabowany podczas Potopu Szwedzkiego i wywieziony do Szwecji gdzie znajduje się do dziś.
500. rocznica wydania Statutów kanclerza Łaskiego uhonorowana wyjątkową monetą kolekcjonerską wybitą ze złota!
Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.