Świat numizmatów, czyli monet kolekcjonerskich potrafi zadziwić. Wiele wartościowych egzemplarzy zachwyca rocznikiem swojego wybicia czy też interesującym designem. Nie brak również monet kolekcjonerskich, których cena może być po prostu zaskakująca, przekraczając kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak tego, że mniej wartościowe, stare numizmaty nie zasługują na naszą uwagę. Poznaj wraz z nami kilka ciekawych przykładów z krajowego rynku kolekcjonerskiego!

Monety kolekcjonerskie – od monet okolicznościowych, po monety zwane destruktami

Jeśli chodzi o wartościowe monety kolekcjonerskie, które dostać można na polskim rynku, szczególnie warto zwrócić uwagę na ich różne kategorie. Można wyszczególnić numizmaty z wysokimi próbami złota lub te tworzone ze srebra oraz innych metali szlachetnych (miedzi, palladu lub platyny). W porównaniu z monetami bulionowymi ich wartość nie jest związana tylko i wyłącznie z ceną SPOT, a więc kursem kruszcu na światowych giełdach. Monety kolekcjonerskie wycenia się na podstawie wielu innych wyznaczników, w tym unikalności oraz stanu zachowania.

Szczególnym rodzajem monet kolekcjonerskich są monety okolicznościowe, które bite były w związku z organizowanymi wydarzeniami sportowymi czy różnymi rocznicami. Podobną funkcję spełniają monety pamiątkowe – tworzone są dla upamiętnienia ważnych dla danej kultury czy kraju momentów. Należy przy tym podkreślić, że wartość takich srebrnych i złotych numizmatów wzrasta wraz z ich wiekiem.

Inaczej może być w przypadku wyjątkowo pożądanych przez kolekcjonerów monet zwanych destruktami. Mowa o wadliwych egzemplarzach, wybitych niezgodnie z założeniami projektu. Mogą one mieć zdublowane rysunki czy też awers i rewers. Nie są to zatem uszkodzone monety, lecz te wybite z menniczymi błędami. Przykładem jest 10-groszówkach z 1973 roku bez wybitego znaku mennicy. W standardowym bilonie szpony orła opatrzone są literami MW. Destrukt ich pozbawiony, ceniony jest przez kolekcjonerów, którzy chętnie płacą za taki okaz nawet kilka tysięcy złotych!

Przykłady starych monet kolekcjonerskich o dużej wartości

Chcesz poznać przykład starych monet, które cechują się olbrzymią wartością, najczęściej poza zasięgiem kolekcjonerów (część z takich numizmatów znajduje się w zbiorach muzeów itd.)? Oto ciekawe przypadki:

  • Pierwszy grosz z 1367 roku – mówi się, że jest ich 37 w całej Polsce! Tym samym moneta ta jest niespotykana na rynku numizmatycznym. Jej wartość jest przy tym trudna do oszacowania. Grosz krakowski, bo taka jest jego nazwa, należy do zbiorów Centrum Pieniądza NBP. Taka moneta uznawana jest zatem za numizmat historyczny.
  • Denar Bolesława Chrobrego z lat 992-1025 – jest to jedna z najstarszych polskich monet, która oczywiście nie może trafić do zbiorów kolekcjonerów. Jest ona własnością państwa polskiego – mowa zatem o numizmacie historycznym.
  • 100 dukatów z 1621 roku (Zygmunt III Waza) – numizmat ten określany jest jako najcenniejsza polska moneta, bowiem w  2018 roku sprzedano ją na aukcji za ponad 2 miliony USD.
  • Złoty Tryptyk z 1990 roku (Piłsudski, Chopin, Kościuszko) – tu mamy do czynienia z prawdziwymi kolekcjonerskimi skarbami. Monety te stanowią ceniony element kolekcji numizmatycznych polskich miłośników numizmatyki. Skąd taka popularność tychże monet? Numizmaty te podkreślają kontekst historyczny, dziedzictwo narodowe i kulturalne osiągnięcia Polski.
  • Złote monety z Papieżem Janem Pawłem II z 1985 roku –  numizmaty te mają nominały 1000, 2000 i 10000 zł, a w zależności od swojego stanu zachowania warte są od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Stanowią one cenne uzupełnienie kolekcji polskich numizmatów!
  • 1 złoty z 1957 roku bez znaku mennicy –  moneta ta może kosztować do kilku tysięcy złotych. Oczywiście jeśli właściciel potwierdzi jej autentyczność, a sam numizmat jest zachowany w doskonałym stanie.

10 cennych złotych numizmatów w ofercie Mennicy Skarbowej

W ofercie Mennicy Skarbowej kolekcjonerzy – zarówno ci początkujący, jak i doświadczeni – również znajdą cenne okazy numizmatyczne: złote numizmaty i srebrne numizmaty! Zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją.

Pamiętaj, że takie monety dostępne są w ograniczonej ilości! Kolekcjonerów zachęcamy jednak do regularnego sprawdzania naszej oferty numizmatów kolekcjonerskich, w której często pojawiają się nowości!


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.