ZIELONE KAMIENIE SZLACHETNE

Poszukujesz biżuterii z zielonymi kamieniami szlachetnymi? Masz wiele opcji. Szmaragd, turmalin, oliwin, tsavoryt a może diopsyd? A to nie jedyne możliwości.

SZMARAGD

Szmaragd to najcenniejszy i najbardziej poszukiwany zielony kamień szlachetny. W zasadzie szmaragd to odmiana berylu, ale tylko zielony beryl można nazwać szmaragdem (tak samo akwamaryn - to też beryl, ale tylko błękitny beryl można nazwać akwamarynem). Szmaragdy mają barwę zieloną, od niebieskozielonej po trawiastozieloną.

SZAFIR

Jak pisaliśmy ostatnio, najbardziej pożądane są szafiry o barwie niebieskiej, niemniej szafiry mogą być również zielone. Zatem jeżeli zależy Ci na luksusowej biżuterii, zamiast szmaragdu możesz wybrać też zielony szafir.

TURMALIN

Kolejnym pięknym zielonym kamieniem szlachetnym jest turmalin - ulubiony kamień
Hansa Sterna, jednego z najsłynniejszych jubilerów w historii. Turmaliny mogą być bezbarwne, czerwone, niebieskie, zielone, fioletowe, brunatne, czarne, a także wielobarwne (tzw. arbuzowe). Część turmalinów zmienia też kolor w zależności od rodzaju światła - w świetle naturalnym są żółtawozielone, w sztucznym – pomarańczowoczerwone. Może więc turmalin?

OLIWIN/PERYDOT

Kolejna propozycja to oliwin. Oliwin, a szczególnie jego szlachetna odmiana zwana perydotem, to przezroczysty zielony kamień o pięknej, zielonej barwie. Szczególnie efektowne są oliwiny intensywnie zielone oraz o zabarwieniu złocistozielonym.

TSAVORYT

Tsavoryt został wypromowany przez firmę Tiffany&Co w latach siedemdziesiątych. Jest przezroczysty i posiada wyjątkową, szmaragdowozieloną barwę, przez co stanowi dużą konkurencję dla szmaragdów. Błyszczy niemalże równie intensywnie jak szmaragd, a przy tym ma dwukrotnie większą od niego dyspersję, przez co iskrzy się jeszcze bardziej. Dlaczego zatem jest tak mało znany? Dlatego, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu nikt o nim nie wiedział.

DIOPSYD

Diopsyd nie jest szczególnie ekskluzywnym kamieniem, ale intensywny kolor sprawia, że wart jest uwagi. Co prawda diopsyd nie zawsze jest zielony (może być też szary, bezbarwny lub brązowy), ale do wyrobu biżuterii stosuje się tylko przeźroczyste diopsydy o żywej, intensywnie zielonej barwie.

MALACHIT

Bardzo popularnym i niedrogim, a przy tym efektownym kamieniem jest malachit. Malachit to nieprzezroczysty kamień o charakterystycznej zielonej barwie (tzw. zieleń malachitowa) i wzorzystej budowie wewnętrznej: pasiastej, wstęgowej lub słojowej. Im bogatszy i ciekawszy wzorek, tym bardziej atrakcyjny malachit.

Wyżej wymienione kamienie to nie jedyne zielone kamienie szlachetne. Zielone są też demantoidy oraz mogą być diamenty, bursztyny, perły, spinele, cyrkony, kwarce, jadeity, aleksandryty i turkusy.

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.