CZY WIESZ, ŻE ISTNIEJĄ KOLOROWE DIAMENTY?

2018-03-26

CZY WIESZ, ŻE ISTNIEJĄ KOLOROWE DIAMENTY?

Nie tylko istnieją, ale też są najdroższe. Pisząc o diamentach wspominaliśmy, że kolor jest drugim najważniejszym czynnikiem decydującym o wartości diamentu. Im diament bardziej bezbarwny, tym cenniejszy, im bardziej żółty, tym tańszy. Ale jest wyjątek: diamenty o kolorach fantazyjnych. Diament o masie około jednego karata o głęboko niebieskim kolorze może kosztować blisko 3 mln zł, czyli ok. 60 razy więcej niż jego doskonale czysty, bezbarwny odpowiednik*.

Tylko jeden na 10 tys. diamentów posiada naturalny kolor - stąd cena. Diamenty o kolorach fantazyjnych mogą mieć przeróżne kolory. Zwykle są to barwy ciepłe jak żółty, pomarańczowy czy brązowy, ale zdarzają się też różowe, zielone, niebieskie i fioletowe.

W przypadku diamentów o kolorach fantazyjnych, najważniejszy jest kolor. Im bardziej intensywny, tym rzadszy i cenniejszy jest diament. Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie tych diamentów jest wielkość. Duże kamienie występują o wiele rzadziej niż małe, w związku z czym ich cena drastycznie wzrasta wraz z wzrostem masy. Jakość szlifu, czystość i rodzaj szlifu mają drugorzędne znaczenie. Ponieważ diamenty o kolorach fantazyjnych są szlifowane w taki sposób, aby wydobyć jak największą głębię koloru, często ich kształt jest niestandardowy, a znalezienie diamentu o konkretnym kształcie i wybranym kolorze może być niemożliwe.

Istnieją też naturalne czarne diamenty, które różnią się od pozostałych tym, że nie błyszczą i nie przepuszczają światła. Nie są jednak tak cenne jak diamenty o kolorach fantazyjnych. Mimo, że jubilerzy sprzedają je często w cenach zbliżonych do cen diamentów bezbarwnych, czarne diamenty sprzedawane jako inwestycja (a nie element biżuterii) są od nich tańsze.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 129 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-03-04
Jestem bardzo zadowolona.
2020-04-02
Bardzo dobry , a przede wszystkim miły i rzeczowy kontakt Szybko wykonana usługa , pomimo trudnościami związanymi z koronawirusem Dziękuję bardzo
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel