NAJPOPULARNIEJSZE MONETY BULIONOWE ŚWIATA - CZĘŚĆ DRUGA
Kontynuujemy nasze spotkanie z najbardziej znanymi i cenionymi monetami bulionowymi. W pierwszej części mówiliśmy o Krugerrandzie i Kanadyjskim Liściu Klonowym – czyli dwóch pierwszych monetach bulionowych w historii. Dziś pora na uzupełnienie wielkiej czwórki: Australijski Kangur i Wiedeńscy Filharmonicy.

Australijski Kangur

Australijski Kangur to moneta emitowana przez The Perth Mint. Jej początek datuje się na 1986 rok, jednak wtedy była inna niż obecnie znana, bowiem do roku 1989 przedstawiała złoty samorodek. Dopiero po trzech latach zaczęto umieszczać na niej kangura, jako endemiczne zwierzę i symbol kontynentu, dzięki czemu skojarzenie monety z Australią stało się bardziej jednoznaczne.

Moneta jest prawnym środkiem płatniczym w Australii i występuje w kilku wagach: od 1/20 uncji do 1 uncji, a także 2 uncje, 10 uncji, a nawet 1 kg. Jednokilogramowy krążek został po raz pierwszy wyemitowany w 1991 roku – to pierwszy przykład wybicia przez mennicę krajową tak dużej złotej monety będącej prawnym środkiem płatniczym.

Z drugiej strony może kilogram nie powinien dziwić biorąc pod uwagę fakt, że w 2011 mennica stworzyła monetę w wadze 1 tony, średnicy 80 cm i grubości 12 cm. Tym samym pobito rekord największej monety bulionowej na świecie (poprzedni należał do Kanadyjskiego Liścia Klonowego o wadze 100 kg – zobacz część pierwszą serii o monetach bulionowych).

Choć uznaje się, że monety bulionowe to domena inwestorów, ten okaz ma szczególne znaczenie także dla kolekcjonerów. Wszystko za sprawą rewersu, a konkretnie faktu, że rok do roku zmienia on swój wygląd. Oczywiście zawsze widnieje na nim torbacz, jednak w każdym roku to inny projekt (wyjątkiem jest jednokilogramowa moneta, która nie zmienia się od pierwszej emisji).

Dla przykładu, najnowszy Australijski Kangur przedstawia zwierzę biegnące po równinie na tle wzgórz. Rocznik 2021 to wizerunek majestatycznego kangura w chwili spokojnej refleksji jak opisuje to mennica. A emisja 2020 to prezentacja dorosłego osobnika z młodym wśród rodzimych traw.

Zmienność ta sprawia, że moneta bulionowa jest jedną z najczęściej wybieranych przez kolekcjonerów.

Choć rewers zmienia się co roku, niezmienny od lat pozostaje awers. Przedstawia on wizerunek Królowej Elżbiety II. Ale i to zapewne wkrótce się zmieni w związku ze zmianą na brytyjskim tronie. Na kolejnych rocznikach może już widnieć portret Króla Karola III.

Wiedeńscy Filharmonicy

Wielką czwórkę zamyka moneta Wiedeńscy Filharmonicy emitowana od 1989 roku. To pierwsza moneta bulionowa o nominale wyrażonym w euro (choć do 2002 była emitowana w szylingach austriackich) i jedyna europejska moneta inwestycyjna. Potocznie nazywana jest "Złotym Filharmonikiem". Emitentem jest austriacka mennica - Münze Österreich AG.

Moneta Wiedeńscy Filharmonicy początkowo emitowana była w wadze 1 uncji i 1/4 uncji, a od 1991 dodatkowo w wadze 1/10 uncji. W 1994 emisja została rozszerzona o 1/2 uncji, a w 2014 o 1/25 uncji.

Od 2008 roku na rynku dostępna jest także srebrna moneta. Ta wybijana jest tylko w wadze 1 uncji. Od początku cieszy się ogromną popularnością. Zaledwie w pierwszym miesiącu wybito milion sztuk.

Do rodziny Wiedeńskich Filharmoników w 2016 roku dołączyła także platynowa moneta Filharmonii Wiedeńskiej.

Od początku istnienia Wiedeńscy Filharmonicy to niezwykle popularna moneta bulionowa. Już w pierwszym roku emisji została najlepiej sprzedającą się monetą inwestycyjną w Europie i zajęła drugie miejsce w światowym rankingu. Według Światowej Rady Złota w 1992, 1995 i 1996 roku to właśnie Filharmonik był najczęściej kupowaną monetą bulionową na świecie.

Moneta ta cieszy się zainteresowaniem w Europie, Japonii i Ameryce Północnej, a w ostatnich latach także w Chinach.

Złota moneta Wiedeńscy Filharmonicy była pierwszą taką monetą w Austrii będącą prawnym środkiem płatniczym.

Inspiracją do stworzenia tej monety bulionowej była ceniona na całym świecie Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich znana m.in. z koncertów noworocznych. Nie dziwi jednak fakt, że w kraju Mozarta, Straussa czy Beethovena uhonorowano właśnie muzykę.

Awers monety zdobią wielkie organy hali koncertowej Musikverein w Wiedniu, czyli miejsca, gdzie co roku odbywa się koncert noworoczny. Na rewersie umieszczono szereg instrumentów symfonicznych, m.in. harfę, wiolonczelę i kilka par skrzypiec opatrzonych ciekawą typografią Wiener Philharmoniker.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.