NAJPOPULARNIEJSZE MONETY BULIONOWE ŚWIATA - CZĘŚĆ PIERWSZA
Monety bulionowe wybijane są w celach stricte inwestycyjnych. Stąd też inna ich nazwa – inwestycyjne lub lokacyjne. Produkują je mennice na całym świecie, jednak jest kilka okazów, które tworzą czołówkę znaną i szczególnie cenioną przez inwestorów. Dziś przeczytacie o pierwszych dwóch monetach z serii. Będzie to Krugerrand i Kanadyjski Liść Klonowy. O kolejnych już wkrótce.

Krugerrand - pierwsza moneta bulionowa na świecie

Naszą opowieść zaczynamy od Krugerranda, ponieważ był pierwszą monetą bulionową na świecie. To on utorował ścieżkę dla kolejnych monet inwestycyjnych. Od dziesięcioleci cieszy się nieprzerwaną popularnością, nie tylko wśród inwestorów, ale także wśród kolekcjonerów.

Krugerrand pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Mennica Rand Refinery wybija go od 1967 roku. Pierwsza emisja to zaledwie 50 tys. sztuk, ale z każdym rokiem liczba ta rosła aż do milionowych emisji i momentu, gdy Krugerrandy stanowiły ponad 90% światowego rynku złotych monet – po raz pierwszy ta sytuacja nastąpiła w latach 80. ubiegłego wieku.

Skąd pomysł stworzenia monety inwestycyjnej? Przyczyną były duże ilości złota, wobec czego Izba Wydobywcza RPA postanowiła stworzyć pierwszą na świecie złotą monetę bulionową.

Obecnie Krugerrandy są prawnym środkiem płatniczym w RPA (choć nie są używane w obrocie pieniężnym). Nie posiadają jednak nominału, a wartość ustalana jest na podstawie ceny złota i dostępności monet.

A skąd nazwa? To połączenie dwóch słów. Nazwiska prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej, historycznego państwa na terenie obecnego RPA, Paula Krugera – to za jego czasów odkryto duże pokłady złota – oraz słowa „rand”, będącego nazwą waluty RPA.

Początkowo moneta była produkowana jedynie z jednej uncji złota, ale od 1980 roku wybijane są też wersje zawierające pół, ćwierć i dziesiątą część uncji czystego kruszcu.

Sama waga monety jest jednak zawsze nieco wyższa, ponieważ do 22-karatowego złota dodawana jest miedź. Zabieg ten ma sprawić, że moneta będzie twardsza, a tym samym stanowić jej ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Domieszka miedzi wpływa także na wyróżniający się wygląd monety – ma ona nieco bardziej czerwony odcień złota.

Przez lata na rynku dostępny był tylko złoty Krugerrand, ale w 50. rocznicę pierwszej emisji południowoafrykańska mennica stworzyła srebrną wersję.

Krugerrand należy do monet, które w swojej długoletniej historii nie zmieniły wyglądu, co czyni je rozpoznawalnymi na całym świecie. Od samego początku awers zdobi podobizna prezydenta RPA - Paula Krugera. To portret autorstwa Otto Schulza. Wokół niego umieszczono podwójny napis "Południowa Afryka" w dwóch oficjalnych językach tego kraju, czyli angielskim i afrykańskim.

Na rewersie z kolei umieszczono symbol RPA, czyli antylopę springbok. Jej wizerunek w galopie stworzył Cert Steyberg. Wokół niej wybito nazwę monety, rok emisji oraz masę.

Kanadyjski Liść Klonowy – pierwsza moneta bulionowa z czystego złota

Nie bez powodu drugą monetą bulionową, o jakiej piszemy, jest Kanadyjski Liść Klonowy. Ta moneta emitowana przez Royal Canadian Mint została wydana jako konkurencja dla południowoafrykańskiego Krugerranda. Skorzystano z okoliczności politycznych, czyli z apartheid w RPA, powodującego problemy z dostępnością Krugerrandów. Do obiegu wprowadzono ją w 1979 roku.

Kanadyjski Liść Klonowy to jedna z najczystszych pod względem zawartości kruszcu monet na świecie i najdłużej pozostająca w stałej produkcji szczerozłota moneta bulionowa. To pierwsza moneta bulionowa, która zawierała wyłącznie złoto, bez domieszek innych metali. Obecnie to czyste 24-karatowe złoto próby 9999, jednak początkowo, do 1982 roku, próba wynosiła 999. Dziś moneta ta bita jest nie tylko ze złota, ale także srebra, platyny i palladu, co czyni ją wyjątkową na tle innych monet bulionowych.

Liść Klonowy stanowi prawny środek płatniczy w Kanadzie. Wartość nominalna jednouncjowego krążka to 50 dolarów kanadyjskich.

Kanadyjski Liść Klonowy należy do najlepiej zabezpieczonych monet na świecie. Przede wszystkim chroni go technologia Bullion DNA, czyli innowacyjny mikroskopijny grawer, dzięki któremu każda moneta zarejestrowana jest w bazie mennicy. W ten sposób autoryzowani partnerzy Royal Canadian Mint i członkowie programu Bullion DNA, tacy jak Mennica Skarbowa, mogą bez problemu sprawdzić jej autentyczność. Pracownicy naszych Oddziałów dysponują profesjonalnymi urządzeniami Bullion DNA Reader, które pozwalają zweryfikować grawer, a tym samym potwierdzić prawdziwość złotych i srebrnych monet w czasie rzeczywistym.

Podobnie jak na monetach Krugerrand, także i na tej umieszczono symbol kraju pochodzenia, czyli liść klonowy. Jako symbolu Kanady zaczęto go używać już w 1700 roku. Wokół liścia na rewersie widnieją napisy „Canada”, „FINE GOLD 1 OZ OR PUR”, a obok niego umieszczono informacje o próbie złota.

Awers to - jak w przypadku większości monet kanadyjskiej mennicy - prezentacja wizerunku Królowej Elżbiety, opatrzona podpisem „Elizabeth II”, nominałem oraz datą emisji złotej monety. Za projekt odpowiada Walter Otto.

Kanadyjski Liść Klonowy bity jest w różnych wersjach wagowych: 1 uncji, 1/2 uncji, 1/4 uncji, 1/10 uncji i 1/20 uncji. W 2007 roku powstała jednak moneta znacznie cięższa. Royal Canadian Mint w celach promocyjnych przygotowała monetę o wadze 100 kg. Miała średnicę 50 centymetrów i grubość 3 centymetrów. Powstało 6 takich okazów. Jeden z nich został skradziony z berlińskiego Muzeum Bodego.

Na koniec warto podkreślić, że Kanadyjska Mennica Królewska szybko dopasowuje ceny do zmian na rynku, co pozwala na bardziej dynamiczne rozporządzanie swoją inwestycją.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.