NIEBIESKIE KAMIENIE SZLACHETNE

Chcesz mieć biżuterię z niebieskimi kamieniami szlachetnymi? Wybór jest ogromny! Szafir, topaz, akwamaryn, turkus ... A to nie wszystko. Oto siedem najbardziej popularnych niebieskich kamieni szlachetnych.

SZAFIR

O szafirze piszemy niemalże w każdym poście. Szafiry mogą być bowiem bezbarwne, jasnoróżowe, czerwonawe, pomarańczowoczerwone, purpurowe, fioletowe, zielone, szare i brunatne, ale najbardziej pożądane są bez wątpienia niebieskie: od chabrowych, przez granatowe, po prawie czarne. Dlatego jeżeli szukasz biżuterii z intensywnie niebieskimi kamieniami, postaw na szafiry.

TANZANIT

Jeżeli wolisz niebieskie kamienie o niestandardowej niebieskiej barwie, wybierz tanzanit. Tanzanit posiada piękny, unikatowy kolor na pograniczu niebieskiego i fioletu. Jest bardzo rzadki, tanzanity występują bowiem tylko w jednym miejscu na świecie - w Tanzanii. Zostały odkryte dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku i podobnie jak tsavoryty, wypromowane przez firmę Tiffany&Co. Podobno złóż tanzanitu wystarczy na jakieś 15 - 20 lat, trzeba się więc spieszyć.

TOPAZ

Jeżeli lubisz niebieski w odcieniu błękitu, wybierz topaz. Topazy mogą być bezbarwne, złociste, różowe, czerwone, fioletowe i brunatne, ale w jubilerstwie najważniejsze są niebieskie. Szczególnie cenione są błękitne topazy o doskonałej przezroczystości oraz jasności, gdyż idealnie komponują się z diamentami oraz nieco ciemniejsze, o głębokiej barwie i wdzięcznej nazwie London Blue Topaz.

AKWAMARYN

Kolejnym kamieniem dla wielbicielek błękitnych kamieni jest akwamaryn. Akwamaryn to błękitny brat szmaragdu. Oba kamienie są odmianą berylu, ale tylko niebieski beryl można nazwać akwamarynem, tak jak tylko zielony beryl można nazwać szmaragdem. Oryginalnie akwamaryn może mieć zabarwienie od zielonawo-niebieskiego do intensywnego błękitu. Ponieważ jednak najbardziej pożądane są niebieskie, te zielonkawe po oszlifowaniu poddawane są ogrzewaniu, co zmienia ich barwę na niebieską.

IOLIT/KORDIERYT

Iolit to przezroczysty kamień o pięknej, ciemnej barwie od niebieskiej po fiołkowo-niebieską. Iolit może być także szaro-niebieski, czerwony, zielonkawy, żółtawy, brązowy i bezbarwny, jednakże w jubilerstwie stosuje się intensywnie niebieskie i niebiesko-fioletowe.

LAPIS LAZULI

Lapis lazuli nie jest może szczególnie wartościowym kamieniem, ale trudno go nie wymienić ze względu na jego głęboki, ciemnoniebieski kolor. Lapis lazuli jest nieprzezroczysty, a jego nazwa oznacza dosłownie niebieski kamień. Lapis lazuli może być niebieski, granatowy lub fioletowy, jednak najbardziej pożądane są kamienie o jednolitej, intensywnie niebieskiej barwie z domieszkami złocistego pirytu. Jest bardzo wrażliwy na nacisk, temperaturę, kwasy i mydło.

TURKUS

Turkus również nie jest zbyt wartościowy, ale nazwa kamienia mówi sama za siebie, więc nie mogliśmy go pominąć. Turkus jest zielono-niebieski, może być też błękitny lub jabłkowo zielony. Turkusy są nieprzezroczyste. Są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, światło, pot, oleje i kosmetyki, środki czystości oraz przesuszenie, dlatego aby nie straciły swojej pięknej barwy, trzeba obchodzić się z nimi delikatnie. Wyżej wymienione kamienie to nie jedyne niebieskie kamienie szlachetne. Niebieskie mogą być także diamenty (któż nie pamięta słynnego “Serca Oceanu” z “Titanica”?), turmaliny, korale, perły, spinele, cyrkony, kwarce, sodality i amazonity.

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.