Większość produktów inwestycyjnych w złocie sprzedawanych jest z podaniem wagi w uncjach. Mowa o uncji trojańskiej, która przyjęta jest za miarę w handlu międzynarodowym. Czym ona tak właściwie jest i ile gramów zawartych jest w 1 uncji (oz.)? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać szczegóły dotyczące wartości królewskiego kruszcu: złotych monet bulionowych i sztabek lokacyjnych LBMA.

Złoto lokacyjne i jego miara: uncja trojańska

Niezależnie od tego, czy mówimy o złocie jubilerskim, czy też złocie lokacyjnym będącym produktem inwestycyjnym w postaci złotych monet bulionowych, numizmatów kolekcjonerskich oraz złotych sztabek, zawsze do tego kruszcu odnosi się ten sam system miar. Mowa o uncji, którą zwie się uncją trojańską. Stosowanie pełnej nazwy jest ważne, ponieważ na rynku złota można spotkać się również z miarą uncji imperialnej, która wykorzystywana jest w przypadku różnych towarów w systemie anglosaskim. Rafinerie, mennice i certyfikowani dystrybutorzy oferujący wyroby wytworzone przez organizacje zrzeszone w LBMA, zawsze jednak stosują uncję trojańską, o czym należy pamiętać.

Ile gramów wynosi 1 uncja trojańska

Jedna uncja trojańska to dokładnie 31,1034768 gramów. Ze względu na tę resztę dziesiętną, miara uncji trojańskiej łatwiejsza jest w stosowaniu w handlu międzynarodowym i obowiązuje również w krajach, które przyjęły system dziesiętny.

Ważne jest to, aby zachować jednolitość miar w międzynarodowym handlu, dlatego miara uncji trojańskiej jest nadal szeroko stosowana. Jednocześnie, dzięki systemowi dziesiętnemu, można dokładnie przeliczyć masę złota w gramach.

Zapis wagi produktów inwestycyjnych w złocie

Gramatura złota, a uszczegóławiając jego waga podawana często w uncjach, to podstawowy element wyznaczający wartość danego produktu inwestycyjnego. Kolejnym jest oczywiście próba czystości – najwyższą jest 999.9. Jaki zapis wagi można zatem spotkać przy kupnie złotych monet bulionowych i złotych sztabek. Oto kilka przykładów ze sklepu online Mennicy Skarbowej:

  • 1 uncja Sztabka złota 10 uncji Sztabka złota
  • Złota moneta Rok Smoka 2024 1/20
  • Moneta Kanadyjski Liść Klonowy 1/10 uncji złota
  • Moneta Britannia 1/4 uncji złota
  • Moneta Wiedeńscy Filharmonicy 1/2
  • Złota moneta Australijski Kangur 1 uncja

Kiedy produkty inwestycyjne w złocie podawane są w gramach?

Wielu producentów złotych monet bulionowych i złotych sztabek ma świadomość tego, że nie każdy inwestor zaznajomiony jest z miarą uncji trojańskiej. Tym samym w sprzedaży można znaleźć nie tylko produktu inwestycyjne z oznaczeniem oz., ale także w znanych nam doskonale gramach. Przykład takich sztabek i monet przedstawiamy poniżej:

Wartość rynkowa złota – cena spotowa i cena u dystrybutorów

Wartość rynkowa złota podawana jest przede wszystkim w dolarach amerykańskich dla 1 uncji złota. Obecnie – stan na początku marca 2024 roku – cena królewskiego kruszcu wynosi blisko 2040 USD (cena SPOT metalu). W przeliczeniu na złotówki złoto warte jest obecnie około 8145 PLN. Ile warty jest zaś jego gram? Gram złota wedle obecnego kursu kruszcu na rynku to około 262 zł. Kilogram złota wedle wartości rynkowej wyceniany jest na przeszło 261868 PLN. Warto jednak pamiętać o niewielkich marżach u dystrybutorów i wliczonych kosztach dodatkowych w ostateczną cenę danego produktu inwestycyjnego. Dla przykładu nasza sztabka kilogramowa wyceniona jest na 266029 zł.

Co wpływa na wartość rynkową (cenę SPOT) złota?

Czynników, które wpływają na wartość rynkową złota i jego cenę SPOT podawaną na giełdach, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim mowa jednak o popycie i podaży. Kiedy podaż jest niska, a popyt wysoki, cena kruszcu szybko wzrasta. Ponadto na jego wartość wpływa koszt produkcji, ograniczone zapasy światowe tegoż metalu oraz oczywiście sytuacja ekonomiczna na świecie – w tym kontekście warto zauważyć 3 interesujące zależności!

Wartość złota a inflacja

Okres inflacji na świecie zwykle przynosi na rynku złota spore wzrosty. Już w tym roku kruszec może przebić granicę 2100 USD za uncję trojańską, co spowodowane jest dużym zainteresowaniem i stabilną wartością metalu. Nie jest on podatny na kryzysy ekonomiczne i uważany jest za bezpieczną przystań w inwestowaniu.

Wartość złota a dolar amerykański

Wartość złota koreluje odwrotnie do dolara amerykańskiego. Oznacza to, że w przypadku spadku siły nabywczej USD cena kruszcu wzrasta. Inwestorzy nie muszą jednak obawiać się tego, że w przypadku umacniania się dolara złoto będzie tanieć. Na jego rynku rzadko obserwowane są drastyczne spadki.

Wartość złota a kryzysy ekonomiczne i polityka monetarna na świecie

Złoto lubi kryzysy ekonomiczne, a decyzje banków centralnych na temat stóp procentowych wpływają na jego podwyższoną wartość. Dodruk pieniądza, kupno złota przez banki i ogólna polityka monetarna krajów rozwiniętych i rozwijających się sprawiają, że złoto może w 2030 rok być warte nawet 3000 USD za 1 uncję trojańską!


Powiązane produkty

Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.