ŻÓŁTE KAMIENIE SZLACHETNE

Niewiele jest kamieni szlachetnych o zabarwieniu żółtym. O ile w przypadku zielonych i niebieskich wybór jest ogromny, w przypadku żółtych niewiele jest do wyboru poza cytrynem. A jednak mamy kilka propozycji.

CYTRYN

Cytryn to najpopularniejszy żółty kamień szlachetny dostępny w sklepach jubilerskich. Podobnie jak fioletowy ametyst jest odmianą kwarcu. W naturze występuje też w połączeniu z ametystem jako ametryn - żółto - fioletowy kamień, w którym barwa stopniowo przechodzi z jednej w drugą. Co więcej, często wykorzystuje się ametysty by udawały cytryny, gdyż ametysty po podgrzaniu do blisko 500°C zmieniają barwę na jasnożółtą.

DIAMENTY w Mennicy

Diamenty nie zawsze są bezbarwne. Istnieją też diamenty o kolorach fantazyjnych. Zwykle są to barwy ciepłe jak żółty, pomarańczowy czy brązowy (nieco tańsze), o wiele rzadziej zdarzają się różowe, zielone, niebieskie czy fioletowe (o wiele droższe). Ze względu na wyjątkową rzadkość, diamenty o barwach fantazyjnych generalnie nie są wykorzystywane do produkcji gotowej biżuterii dostępnej u jubilera. Większość z nich oprawiana jest na indywidualne zamówienie. Można jednak znaleźć w gotowej ofercie biżuterię z żółtymi diamentami, które są o wiele łatwiej dostępne, a tym samym zdecydowanie tańsze, niż diamenty w chłodnych barwach. Więcej o diamentach o fantazyjnych kolorach w Mennicy pisaliśmy tutaj.

TOPAZ

Żółte diamenty są oczywiście przepiękne, ale bardzo drogie, dlatego warto znaleźć dla nich alternatywę. Poza cytrynem, interesującą opcją jest też żółty topaz. W sklepach jubilerskich najczęściej można dostać biżuterię z niebieskimi topazami, niemniej topazy mogą być też żółte - podobne do cytrynu, lecz bardziej błyszczące.

CYRKON

Kolejną alternatywą jest cyrkon (nie mylić z cyrkonią). Cyrkony występują w całym bogactwie barw. Mogą być bezbarwne, żółte (złociste), pomarańczowe, różowe, czerwone, zielone, fioletowe, niebieskie, brunatne, szare a nawet czarne. Mają piękny połysk, niestety są kruche i podatne na uszkodzenia.

BURSZTYN

Stosunkowo łatwo dostępnym żółtym kamieniem w przystępnej cenie jest bursztyn. Bursztyny mogą być niemal bezbarwne, mlecznobiałe, pomarańczowe, czerwone, czarne, a nawet zielonkawe i opalizujące na niebiesko. Te o ciepłej, miodowej barwie (od jasnożółtej do brunatnej) są najpopularniejsze, stąd ich największa dostępność i stosunkowo niska cena. Więcej na temat bursztynów w Mennicy pisaliśmy tutaj.

Wyżej wymienione kamienie to nie jedyne żółte kamienie szlachetne. Żółty może być też: szafir, perła czy koral.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.