CZY WIESZ, ŻE ISTNIEJĄ KOLOROWE DIAMENTY?

Nie tylko istnieją, ale też są najdroższe. Pisząc o diamentach wspominaliśmy, że kolor jest drugim najważniejszym czynnikiem decydującym o wartości diamentu. Im diament bardziej bezbarwny, tym cenniejszy, im bardziej żółty, tym tańszy. Ale jest wyjątek: diamenty o kolorach fantazyjnych. Diament o masie około jednego karata o głęboko niebieskim kolorze może kosztować blisko 3 mln zł, czyli ok. 60 razy więcej niż jego doskonale czysty, bezbarwny odpowiednik*.

Tylko jeden na 10 tys. diamentów posiada naturalny kolor - stąd cena. Diamenty o kolorach fantazyjnych mogą mieć przeróżne kolory. Zwykle są to barwy ciepłe jak żółty, pomarańczowy czy brązowy, ale zdarzają się też różowe, zielone, niebieskie i fioletowe.

W przypadku diamentów o kolorach fantazyjnych, najważniejszy jest kolor. Im bardziej intensywny, tym rzadszy i cenniejszy jest diament. Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie tych diamentów jest wielkość. Duże kamienie występują o wiele rzadziej niż małe, w związku z czym ich cena drastycznie wzrasta wraz z wzrostem masy. Jakość szlifu, czystość i rodzaj szlifu mają drugorzędne znaczenie. Ponieważ diamenty o kolorach fantazyjnych są szlifowane w taki sposób, aby wydobyć jak największą głębię koloru, często ich kształt jest niestandardowy, a znalezienie diamentu o konkretnym kształcie i wybranym kolorze może być niemożliwe.

Istnieją też naturalne czarne diamenty, które różnią się od pozostałych tym, że nie błyszczą i nie przepuszczają światła. Nie są jednak tak cenne jak diamenty o kolorach fantazyjnych. Mimo, że jubilerzy sprzedają je często w cenach zbliżonych do cen diamentów bezbarwnych, czarne diamenty sprzedawane jako inwestycja (a nie element biżuterii) są od nich tańsze.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.