JAK WYBRAĆ IDEALNĄ DŁUGOŚĆ NASZYJNIKA

W przypadku naszyjnika długość naprawdę ma znaczenie i to niemalże co do centymetra. Dlaczego? Po pierwsze: nie każdej kobiecie pasuje każda długość naszyjnika. Po drugie: długość naszyjnika dobieramy do okazji i stylizacji. Jak zatem wybrać ten najlepszy?

JAKA DŁUGOŚĆ BĘDZIE NAJLEPSZA

W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy, że długość naszyjnika w centymetrach określa, jak będzie się on układał na klatce piersiowej i jak nisko będzie opadał. Jaka jest zatem najlepsza długość? Najlepsza długość to ta, która najlepiej pasuje do okazji i konkretnej stylizacji. Warto mieć zatem kilka naszyjników o różnej długości. Nie bez znaczenia jest również nasza sylwetka, gdyż nie każdej kobiecie pasuje każda długość naszyjnika.

JAKA DŁUGOŚĆ NA JAKĄ OKAZJĘ

 • Na co dzień do pracy najlepsze są krótsze naszyjniki: choker lub princess.
 • Kolia, matinée, opera i sznur będą odpowiedniejsze na wieczór lub do luźnych, casualowych stylizacji na weekend.

DŁUGOŚĆ NASZYJNIKA A STYLIZACJA

JAKA DŁUGOŚĆ NASZYJNIKA NAJBARDZIEJ DO MNIE PASUJE

 • Naszyjnikiem możemy podkreślić piękną szyję i twarz (kolia, choker), biust (matinée, opera), a nawet talię i biodra (sznur); najkorzystniej jest wybrać ten, który najlepiej podkreśla nasze atuty.
 • Krótkie naszyjniki powiększają biust, więc przy dużym biuście lepsze są długie i średnie naszyjniki, przy mniejszym krótkie i okrągłe.
 • Długie naszyjniki wysmuklają górne partie ciała przykuwając uwagę do talii lub bioder. Będą zatem niewskazane dla kobiet z większym brzuszkiem i o figurze w kształcie gruszki.
 • Warto zwrócić uwagę na kształt obojczyków. Bardzo szczupłe kobiety mają wystające obojczyki, przez co sztywny naszyjnik typu choker będzie się na nich brzydko układał. W takim przypadku lepiej wybrać miękki, elastyczny naszyjnik lub naszyjnik o innej długości.
 • Długość naszyjnika i materiał, z jakiego jest zrobiony, definiuje jego kształt. Z kolei kształt naszyjnika powinien pasować do kształtu twarzy. Dlatego wybierając naszyjnik zwróć uwagę na jego kształt. Najkorzystniej jest, gdy stanowi on kontrast z linią żuchwy (dolną częścią twarzy). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Dopasowanie naszyjnika do kształtu twarzy.
 • Wybierając naszyjnik należy zwracać uwagę na długość szyi. Długim naszyjnikiem można wydłużyć krótką szyję, krótkim skrócić oraz poszerzyć długą i wąską. Najbardziej skracającym i poszerzającym naszyjnikiem jest obroża, gdyż „przecina” szyję na dwie części.
 • Pamiętamy, że naszyjnik tej samej długości będzie wydawał się krótszy na szerokiej szyi i dłuższy na wąskiej.
 • Pamiętamy też, że wysoka kobieta potrzebuje dłuższego naszyjnika niż niska kobieta, aby uzyskać taki sam efekt.
 • Osoby niskie powinny wybierać krótsze naszyjniki (najlepiej 15 cm od obojczyka). Osoby wysokie mogą nosić bardzo długie, które skracają sylwetkę.
 • Im wyższa lub pulchniejsza kobieta tym większy może być naszyjnik. Im niższa i drobniejsza, tym powinien być on delikatniejszy, aby jej wizualnie nie przytłaczał.

Wszystkie te zasady wydają się być skomplikowane, ale wystarczy kilka razy dobrze zastanowić się nad doborem naszyjnika, żeby następnym razem wybór ograniczał się już tylko do dobierania naszyjnika do konkretnej stylizacji i okazji.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.