CZARNE KAMIENIE SZLACHETNE Podoba Ci się biżuteria z czarnymi kamieniami szlachetnymi? W wersji ekskluzywnej, postaw na diamenty, szafiry lub perły. W wersji casualowej może to być onyks lub koral.

DIAMENT

Diamenty nie zawsze są bezbarwne. Najdroższe diamenty to właśnie te o tzw. barwach fantazyjnych. Zwykle są to barwy ciepłe jak żółty, pomarańczowy czy brązowy, ale zdarzają się też różowe, zielone, niebieskie i fioletowe. Istnieją też naturalne czarne diamenty. Czarne diamenty różnią się od bezbarwnych i kolorowych tym, że nie błyszczą i nie przepuszczają światła. Nie są tak rzadkie i drogie jak diamenty o kolorach fantazyjnych. Ceny biżuterii z czarnymi diamentami są zbliżone do cen biżuterii z bezbarwnymi diamentami.

SZAFIR

Najbardziej pożądane szafiry to te niebieskie o barwie od chabrowej, przez granatową, po prawie czarną. Istotnie szafiry o głębokiej, ciemnogranatowej barwie nocy są wyjątkowo piękne. Wspaniale komponują się z diamentami i białym złotem, aczkolwiek wyglądają również korzystnie w oprawie z żółtego złota. Szafiry mogą występować też w innych kolorach. Istnieją szafiry bezbarwne, jasnoróżowe, czerwonawe, pomarańczowoczerwone, purpurowe, fioletowe, zielone, szare oraz brunatne.

PERŁY

Perły mogą mieć najróżniejsze kolory. Istnieją perły białe, kremowe, żółte, różowe, srebrne, niebieskie, zielone, brązowe, szare i czarne. Czarne perły dostępne w sklepach jubilerskich to głównie hodowlane perły Tahiti pochodzące w Polinezji Francuskiej. Są stosunkowo duże, zwykle o średnicy od 8 do 18 mm. Szerzej o perłach pisaliśmy tutaj.

ONYKS

Onyks to cenna odmiana chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw, na przemian białej i czarnej. Ponieważ to kamień dwubarwny, o warstwowym ułożeniu kolorów, dawniej stosowany był gównie do wyrobu kamei. Czarny onyks jest stosunkowo rzadki, dlatego w jubilerstwie często wykorzystuje się sztuczny onyks, który uzyskuje się poprzez zabarwienie agatu (innej dwubarwnej odmiany chalcedonu).

KORAL

Korale zwykle kojarzy się z charakterystycznym odcieniem czerwieni (koralowym), niemniej istnieją też korale czarne, a także białe, różowe, czerwone, fioletowe, niebieskie, a nawet złote. Więcej o koralach pisaliśmy w tym wpisie.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.