CZY DZIŚ ZAŁOŻYŁABYŚ KAMEĘ? ZAPOMNIANA BIŻUTERIA, KTÓRĄ DOCENIŁA MROCZNA SUBKULTURA

2018-08-09
CZY DZIŚ ZAŁOŻYŁABYŚ KAMEĘ? ZAPOMNIANA BIŻUTERIA, KTÓRĄ DOCENIŁA MROCZNA SUBKULTURA

Założyłabyś dziś broszkę lub medalion z kameą? Prawdopodobnie nie. Jeszcze sto lat temu nie wyszłabyś bez niej z domu, a dziś nie wyszłabyś w domu mając ją na sobie. Kamea to przeżytek. Ktoś ją jednak docenił.

Co to jest kamea? Kamea to kamień szlachetny lub półszlachetny, o kształcie okrągłej lub owalnej płytki, ozdobiony wypukłą płaskorzeźbą. Kamea to pomysł pochodzący ze starożytności. Robili je już Babilończycy, Fenicjanie i Egipcjanie, ale największy rozkwit tej sztuki nastąpił w Grecji. Dlatego to właśnie Greckie kamee stanowiły inspiracje w późniejszych wiekach i w tym stylu tworzono kolejne.

W czasach odrodzenia wróciła moda na wszystko co starożytne, a co za tym idzie i moda na kamee. Noszono je jako medaliony, stanowiły też element ozdobny pierścieni, diademów, naszyjników i bransoletek. Kamee cieszyły się dużą popularnością również w baroku, ale jeszcze bardziej doceniono je w epoce oświecenia, zwłaszcza jako element kobiecego stroju. W drugiej połowie XIX wieku brosza z kameą przypięta wysoko pod szyją stała się obowiązkowym elementem stroju wytwornej damy. I czy właśnie nie z takim sposobem noszenia najczęściej kojarzy nam się kamea? Wpięta wysoko pod szyją w suknię eleganckiej damy? Kamee świeciły triumfy po czym nagle zniknęły.

Zanim pojawił się ten wpis, zamieściliśmy wpis na Facebooku. Zdjęcie czterech kamei, jakie mamy w swojej ofercie, wraz z zapytaniem, czy uważacie, że znów będą modne. Wasze zdania były podzielone, ale regularnie pojawiało się stwierdzenie: "moja babcia miała podobną". Faktycznie, kto dziś nosi kamee? Nosiły je nasze babcie, ale już nasze mamy porzuciły ten pomysł, a my praktycznie w ogóle ich nie nosimy. A jednak znalazł się styl, a w zasadzie nurt stylistyczny, który docenił kamee: steampunk i powiązany z nim neowiktorianizm. Stempunk nawiązuje przecież stylistyką do epoki wiktoriańskiej, kiedy to suknię z krynoliną zdobiła wpięta wysoko pod szyją kamea. Kamee doceniła też subkultura gotycka, która również nawiązuje do strojów XIX wiecznej arystokracji. Sreampunkowe i gotyckie kamee tworzone są często w charakterystycznym greckim stylu, ale również często zupełnie od niego odbiegają, wykorzystując elementy maszyn czy zegarków oraz bardziej mroczne motywy (czaszki, szkielety itd.).

Na koniec dodamy jeszcze, że choć dziś kojarzymy kamee głównie z elementem biżuterii, zwłaszcza z medalionem lub broszką, przez ostatnie kilka tysięcy lat tworzono też duże kamee, które stanowiły ozdobę mieszkania, element dekoracyjny relikwiarza, ozdobnego puzderka czy szkatułki. Kamee stanowiły też ozdobę wachlarzy i innych akcesoriów.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 80 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-02-18
Jak zwylke profesjonalnie i na czas.
2020-03-17
wszystko dobrze iw terminie. dziekuje
Wykorzystujemy pliki cookies, sygnały nawigacyjne i podobne technologie do analizowania ruchu w witrynie, a także profilowania oraz targetowania treści i reklam. Informacje o tym udostępniamy firmom: Facebook, Google i SalesManago, czyli naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana. Więcej
W zakresie, w jakim uzyskane informacje mogą zostać uznane za Twoje dane osobowe, jesteśmy ich Administratorem (Mennica Skarbowa S.A.).
Zamknij
pixel