Metale szlachetne, a w szczególności złoto to z roku na rok coraz popularniejszy sposób na lokowanie kapitału. Inwestorzy coraz chętniej podejmują decyzje o umieszczaniu swoich środków w kruszcach. Według Światowej Rady Złota, aż 34% światowych inwestorów między 18 a 34 rokiem życia wybrało właśnie złoto jako lokatę na przyszłość. Co więcej, 46% z nich deklaruje, że zakupi metal ponownie.

Prezentowane dane ograniczają się tylko do najmłodszej grupy inwestorów. Podczas gdy wiadomo, że nie tylko oni decydują się na lokowanie swoich oszczędności w złocie, srebrze, palladzie czy platynie. Popularność złota i innych metali inwestycyjnych wpływa na pojawianie się na rynku coraz to nowych dealerów i miejsc, gdzie można nabyć i odsprzedać kruszce. Na polskim rynku powstał portal, który umożliwia inwestorom „bezpośrednią” sprzedaż lub kupno sztabek oraz monet bulionowych od osób fizycznych. Twórcy portalu nie biorą jednak odpowiedzialności za transakcje czy towary – ich działanie sprowadza się jedynie do kojarzenia kontaktów, czy jak kto woli „handlu danymi”.

Platforma zakupowa dedykowana metalom szlachetnym to pomysł, który w założeniu pozwala osobom fizycznym na zawieranie transakcji zakupu i sprzedaży kruszców. Pomysłodawcy udostępniają portal, nie biorąc jednak odpowiedzialności za autentyczność prezentowanych towarów czy bezpieczeństwo przeprowadzenia transakcji. Nie oferują również (ewentualnej) możliwości przechowywania metalu. Jako że twórcy portalu muszą na czymś zarabiać każda transakcja, do której dochodzi, jest obwarowana prowizją dla obu stron – kupującego i sprzedającego. Pomysłodawcy projektu donoszą, że to idealne rozwiązanie, które jako jedyne daje możliwość zakupu metali szlachetnych w pełni anonimowo i bez zbędnych kosztów. Postanowiliśmy to sprawdzić i wyjaśnić kilka wątpliwości co do zakupu metali inwestycyjnych na tego typu platformach.

CZAS TO PIENIĄDZ

Portal nie pośredniczy w ustaleniu szczegółów transakcji i wymiany towarów pomiędzy inwestorami. Rekomenduje im udanie się do notariusza, celem podpisania umowy pomiędzy podmiotami (opartej o uwiarygodnione dane osobowe) i przekazaniem należnej kwoty w obecności wspomnianej osoby. Takie działanie, zdaniem twórców portalu, powinno być poprzedzone wspólną wizytą u jednego z autoryzowanych dealerów metali szlachetnych, celem potwierdzenia autentyczności sprzedawanego/nabywanego towaru. Pomysłodawcy projektu odpowiadają jedynie za przekazanie danych pomiędzy użytkownikami, nie biorąc odpowiedzialności za podejmowane przez nich czynności.

Oprócz tego, że decydując się na usługę notarialną, ponosisz dodatkowe koszty, tracisz coś najważniejszego – swój cenny czas. Wszak wspólnie z kontrahentem musisz ustalić datę spotkania z notariuszem, odpowiednio przygotować się do niego i sfinalizować cały proces. Czyż dzisiaj rzeczą, której najbardziej nam brakuje we wszechobecnym pędzie, nie jest właśnie czas? Dlatego wiedząc, jak niezwykle cenna jest każda godzina naszego dnia, czyż nie warto od razu udać się do autoryzowanych punktów sprzedaży i dokonać zakupu?

ANONIMOWY ZAKUP ZŁOTA

Zgodnie z Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zakup metali inwestycyjnych opiera się o dane deklaratywne klienta, jeśli transakcja gotówka nie przekracza kwoty 10 000 euro, a w przypadku transakcji bezgotówkowych zamyka się w 15 000 euro. Warto podkreślić, że doradca nie posiada umocowania prawnego do wylegitymowania takiej osoby. Decydując się na zakup lub sprzedaż metali szlachetnych u liderów rynku, możesz liczyć na fachową poradę od wykwalifikowanych specjalistów. Z pewnością, każdy z nich będzie się starał zaproponować optymalne i dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb rozwiązanie inwestycyjne. Co więcej, decydując się na zakup w liderów branży, masz pewność, że oferowany przez nich towar jest pełnowartościowy i pochodzi z najbardziej renomowanych mennic z całego świata, zrzeszonych w LBMA (London Bullion Market Association). Również w przypadku skupu kruszców, kompetentne i doświadczone osoby dokonają wyceny i sprawdzą autentyczność złotych i srebrnych monet bulionowych czy sztabek (podobnie jak w przypadku innych metali). Wszystko z zachowaniem należytej staranności, rzetelności i uczciwości.

ZAKUPY ONLINE

Oczywiście istnieje też możliwość zakupu towarów przez Internet. Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie i ma to przełożenie na handel złotem. Taki rodzaj zakupu daje poczucie większej anonimowości. Twórcy platformy podnoszą, że zakupy online wiążą się z ryzykiem oszustwa lub nagłego ogłoszenia upadłości przez dealera. Trudno jednak zakładać, że taka obawa może dotyczyć dużych i autoryzowanych ośrodków sprzedaży. Poza tym, liderzy branży oferują szereg produktów w dostawie tzw. 24H. To nic innego jak produkty dostępne „od ręki”. Wówczas minimalizujemy ewentualną obawę, że kupimy przysłowiowego kota w worku.

Twórcy platformy podnoszą też aspekt marży. Pomysłodawcy projektu szczycą się, że pobierana przez nich prowizja jest niższa niż u innych dealerów złota. Tak, trudno się nie zgodzić, jednak platforma nie bierze żadnej odpowiedzialności za oferowane usługi. Co więcej, nie ponosi kosztów utrzymania punktów stacjonarnych i pracowników. Mimo to nie deklaruje chęci charytatywnego udostępnienia platformy amatorom metali szlachetnych. Raczej jak każdy z nas kieruje się zdroworozsądkową zasadą, że każdemu za jego pracę należy się wynagrodzenie.

NIGDY NIE WIESZ NA KOGO TRAFISZ

Kwestie związane z bezpieczeństwem muszą być kluczowe w tego typu inwestycjach. Często pojawiają się przypadki oszustw i nadużyć związanych z kruszcami. Platforma oferuje skojarzenie kupującego i sprzedającego, a dalej ci powinny sami ustalić szczegóły związane z przekazaniem metalu i środków. Udając się na spotkanie z potencjalnym kontrahentem w myśl zasady anonimowego przeprowadzenia transakcji, nigdy nie wiesz na kogo trafisz. W czarnym scenariuszu może okazać się to osoba, która pozbawi cię nie tylko dóbr materialnych, ale również wyrządzi ci krzywdę.

ZŁOTO TRZYMANE W SKARPECIE

Platforma nie oferuje również usługi przechowywania złota. XXI wiek to zdecydowanie nie czas na trzymanie oszczędności w skarpecie. Dzisiaj mało kto decyduje się na przechowywanie złota (czy innych metali inwestycyjnych) we własnym domu. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Depozyt oferują tylko duzi dealerzy oraz niektóre banki.

Odpowiedź gdzie należy kupować złoto i inne metale inwestycyjne, powinna nasuwać się sama. Nie ma bardziej wiarygodnego i godnego zaufania miejsca niż liderzy branży. Mennica Skarbowa właśnie do takich należy. Rynek kusi coraz to nowymi możliwościami i konkurencyjnymi cenami. Czasami jednak warto zainwestować więcej, ale w pełnowartościowy kruszec i spokój ducha.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.