ZŁOTO - SPOSÓB NA INFLACJĘ

Inflacja stale rośnie, a razem z nią rosną obawy związane z przyszłością. Zastanawiamy się, jak kolejne wzrosty wpłyną, chociażby na ceny na sklepowych półkach, ale też jak przełożą się na nasze oszczędności. Coraz więcej osób, chcąc zachować wartość nabywczą swoich pieniędzy, szuka alternatywnych sposobów ich lokowania. Jednym ze sposobów na walkę z inflacją jest inwestycja w metale szlachetne. Wielu z nas kojarzy słynne powiedzenie „gorączka złota”. Śmiało, można stwierdzić, że ogarnęła również Polaków.

Utrzymanie wartości pieniądza

Inwestowanie zgromadzonego kapitału to bardzo dobry pomysł na przyszłość. W ten sposób możemy z jednej strony zatrzymać wartość pieniądza i ochronić nasze fundusze przed inflacją, a z drugiej mamy szansę na zysk. Tym samym inwestycje dają nam poczucie wolności i zabezpieczenia na przykład na czas emerytury. Takie poczucie bezpieczeństwa może dać nam zakup złota.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Trzeba być świadomym, że każda inwestycja niesie pewne ryzyko – mniejsze lub większe w zależności od wybranego aktywa. Dlatego zalecana jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, czyli przechowywanie kapitału w różnych instrumentach finansowych. Podział naszych inwestycji na kilka obszarów, pozwala zmniejszyć ryzyko związane z inwestycją i zabezpieczyć się przed utratą kapitału, ale także daje szasnę na zmaksymalizowanie zysków.

Dywersyfikacja portfela może opierać się o branże, regiony lub czas trwania inwestycji. Wyróżniamy również dywersyfikację ze względu na rodzaj rynku i tu obok np. akcji czy funduszy inwestycyjnych możemy wymienić złoto inwestycyjne - jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, która na przestrzeni lat przynosi spory zysk i skutecznie pomaga w walce z inflacją.

Zalety inwestowania w złoto

Każdy, a szczególnie początkujący inwestor, powinien wiedzieć, że dobra inwestycja to nie tylko zgromadzony kapitał, ale przede wszystkim odpowiednia strategia oraz cierpliwość. Nie inaczej jest w przypadku złota – nie nastawiamy się na szybki zarobek, ale na długofalowy zysk, który zapewnia nam bezpieczną przyszłość. Złoto to zdecydowanie inwestycja długoterminowa. Jego cena bywa zmienna, ale w dłuższej perspektywie zyskuje ono na wartości.

Historia już nie raz pokazała, że to właśnie złoto jest inwestycją, która pozwala przetrwać w trudnych sytuacjach gospodarczych i stanowi zabezpieczenie przed kryzysami ekonomicznymi. To waluta uznawana praktycznie w każdym zakątku świata, co zapewnia płynność inwestycji.

Pamiętajmy także, że aby zacząć inwestować w złoto, wcale nie trzeba mieć dużego kapitału. Można zacząć od kupowania małych sztabek złota, których cena aktualnie zaczyna się od około 320 zł za 1 g. Dla początkujących inwestorów wręcz zalecane jest kupowanie kilku mniejszych sztabek niż np. od razu wybór 100-gramowej. Mniejsza waga ułatwia ewentualną sprzedaż, a więc wyjście z inwestycji.

Popularność złota

Jesteśmy świadkami rosnącego zainteresowania złotem na przestrzeni ostatnich lat. Dane światowych mennic pokazują, że Polacy są w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o zakup tego kruszcu. Na nasze decyzje zakupowe wpływa między innymi inflacja.

Polską gorączkę złota idealnie pokazują wyniki Mennicy Skarbowej za rok 2021. Był on dla nas rekordowy - pierwszy raz w historii przychody przekroczyły 1 mld złotych! Sprzedaliśmy ponad dwa razy więcej złota niż w 2020 roku, osiągając poziom 4,5 tony.

Dla inwestorów kluczowym towarem obok sztabek są monety bulionowe. Wśród tych najpopularniejszych w zeszłym roku był Kanadyjski Liść Klonowy, Kangur Australijski i Krugerrand, które odnotowały wzrost sprzedaży względem roku 2020 na poziomie odpowiednio 89%, 95% i 117%. Jednak największym wzrostem zainteresowania cieszyła się moneta Wiedeńscy Filharmonicy, której sprzedaż wzrosła o 223%.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.