DLACZEGO KUPUJEMY ZŁOTO?
Zakup złota od lat cieszy się zainteresowaniem inwestorów i kolekcjonerów. Są jednak okresy, kiedy ta popularność rośnie zdecydowanie bardziej i to w szybkim tempie, a u dealerów złota ustawiają się kolejki. Jakie są przyczyny? Wystarczy spojrzeć na kilka ostatnich miesięcy.

Lokata kapitału

Od lat złote sztabki i złote monety uważane są za bezpieczne aktywo, tzw. bezpieczną przystań. Zakup złota pozwala zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości, a także zarobić. W długoterminowej perspektywie cena kruszcu pozostaje w trendzie wzrostowym, więc jeśli cierpliwie poczekamy za kilka czy kilkanaście lat dzięki obecnej inwestycji zarobimy.

Lokata na niepewne czasy

Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że złoto przyciąga uwagę w trudnych okresach. Poczucie zagrożenia wzmaga chęć zabezpieczenia siebie i bliskich, i skłania do inwestowania środków. Tak było w przypadku pandemii, która w zeszłym roku głównie kierowała popytem na złoto. Podobnym bodźcem był atak Rosji na Ukrainę. To właśnie wojna za naszą wschodnią granicą sprawiła, że w pierwszych jej tygodniach przed lokalami dealerów złota ustawiały się kolejki. Wielu z nas chciało zabezpieczyć się na wypadek wybuchu wojny także w Polsce. Kupowano mniejsze wagowo sztabki czy monety, które w razie sytuacji zagrożenia mogłyby pełnić rolę pieniądza i być wymieniane na konieczne produkty. Trend ten był widoczny nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Walka z inflacją

W przeciwieństwie do papierowego pieniądza złoto nie traci na wartości. Jest zatem dobrym zabezpieczeniem naszych oszczędności w dobie szalejącej inflacji. Mając zgromadzone oszczędności, które z dnia na dzień tracą swoją siłę nabywczą, a których zabezpieczeniem nie jest już nawet lokata, decydujemy się na zakup kruszcu w celu późniejszego spieniężenia sztabek czy monet.

Dywersyfikacja portfela

Zakup złota przez inwestorów to także jeden ze sposobów na dywersyfikację portfela. Lokowanie oszczędności przeznaczonych na inwestycje w różnych produktach to zabezpieczenie przed utratą kapitału. W tym kontekście złoto postrzegane jest jako wspomniana bezpieczna przystań, a więc inwestycja, która ryzyko znacznie minimalizuje. Złote monety bulionowe lub złote sztabki inwestycyjne to bezpieczna, długoterminowa lokata kapitału.

Kolekcjonerstwo

Niezmiennie od lat złote monety są cenionym przedmiotem kolekcjonerskim. Emitowane serie przyciągają uwagę hobbystów, każda nowa propozycja zyskuje zwolenników, a im mniejsza edycja, tym bardziej ceniona moneta. Kolekcjonerzy są zatem istotną częścią rynku złota.

Łatwość inwestycji

Zakup złota w postaci fizycznej jest stosunkowo prostym sposobem inwestowania. Nie wymaga od nas dużej wiedzy czy doświadczenia. To mniej wymagające niż gra na giełdzie czy zakup złota papierowego, czyli instrumentów opartych na cenie złota.

Kupując w celach inwestycyjnych w zasadzie nie musimy nawet zastanawiać się nad wyborem konkretnego produktu – jeśli kupione złoto ma być zabezpieczeniem naszego kapitału wybieramy po prostu sztabki lub monety bulionowe, a decyzja opiera się na wadze kruszcu. W przypadku produktów inwestycyjnych to właśnie zawartość złota określa cenę.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Kupując złoto, czy to monety czy sztabki, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie zakupu. To, gdzie dokonujemy transakcji, jest niezwykle istotne. Wybierajmy tylko autoryzowane punkty, które pozyskują produkty z pewnych źródeł. Najlepiej z Mennic zrzeszonych w LBMA (London Bullion Market Association), czyli organizacji, która wyznacza i nadzoruje najwyższe standardy na rynku.

Takim miejscem jest właśnie Mennica Skarbowa, współpracująca z producentami z całego świata, której działalność regulowana jest prawem dewizowym. W 2011 r. spółka została wpisana przez Narodowy Bank Polski do rejestru działalności kantorowej w zakresie sprzedaży i zakupu złota dewizowego oraz platyny dewizowej o numerze 9571/2011.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.