ZŁOTE SZTABKI JAKO INWESTYCJA - CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?
Złote sztabki to częsty wybór inwestorów, którzy planują zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości, np. w obliczu inflacji. O czym warto wiedzieć przed zakupem?

Złote sztabki - Podstawowe informacje

Sztabka złota często kojarzona jest z charakterystycznym kształtem zbliżonym do prostopadłościanu znanym chociażby z filmów. Jednak posiadaniem takich mogą pochwalić się głównie skarbce należące do banków oraz skarbów państw - w obrocie międzybankowym i międzynarodowym wykorzystywane są sztabki o wadze 400 uncji.

W ręce inwestorów indywidualnych trafiają zdecydowanie mniejsze egzemplarze. Dla przykładu w ofercie Mennicy Skarbowej dostępne są sztabki o wadze: 1g, 5g, 10g, 20g, 1 uncji, 50g, 100g, 250g, 500g, aż do 1 kilograma. To właśnie spośród nich wybierają Państwo, kupując złoto jako lokatę swojego kapitału.

Dzięki różnorodności wagowej łatwo dostosować sztabki do obranej strategii inwestycyjnej.

Zwłaszcza początkującym inwestorom polecamy zakup sztabek o mniejszej wadze, co ułatwi ewentualną odsprzedaż – dużo łatwiej sprzedać kilku gramową sztabkę niż kilogramową.

Należy pamiętać, że chcąc sprzedać sztabkę złota warto udać się do certyfikowanego punktu – skup złota i innych metali szlachetnych w różnej postaci prowadzi także Mennica Skarbowa.

Certyfikat sztabki

Często klienci pytają czy sztabka, którą kupują otrzyma certyfikat w formie dokumentu. My odpowiadamy „nie”, bo nie ma takiej potrzeby. Rolę certyfikatu pełni tzw. CertiPack. To nic innego jak fabryczne opakowanie, w którym producenci umieszczają sztabki. To nie tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem czy zadrapaniem sztabki, ale przede wszystkim gwarancja jej autentyczności. Na opakowaniu zawarte są wszystkie potrzebne informacje dotyczące złotej sztabki, czyli próba, waga, numer seryjny oraz nazwa producenta.

Ważne, aby po zakupie nie wyjmować sztabki z opakowania, ponieważ w ten sposób straci ona na wartości przy ewentualnej próbie sprzedania w przyszłości.

Słodka sztabka

Sztabka w kształcie czekolady – takim produktem inwestorów planujących zakup złota zaskakuje szwajcarska rafineria Valcambi Suisse.

Sztabka CombiBar o wadze 100g wygląda jak tabliczka czekolady – dosłownie podzielona jest na 100 mniejszych kawałków. Precyzyjne punkty łamania pozwalają swobodnie dzielić sztabkę na części bez utraty nawet miligrama.

To ciekawa propozycja dla osób, które szukają bezpiecznej lokaty kapitału, a jednocześnie interesuje ich wysoka płynność inwestycji.

Złoto niesortowane

Monety, nawet bulionowe, niosą za sobą pewne walory estetyczne. Bywa, że kupujący kierują się popularnością określonych wzorów. W przypadku sztabek liczy się wyłącznie waga, dlatego też klientom, którzy chcą kupić złoto w celach przetwórczych i którym zależy na jak najniższej cenie, poleca się ofertę tzw. złota niesortowanego.

To produkty pochodzące z rynku wtórnego, ale także z mniej znanych mennic i rafinerii, w tym takich, które nie posiadają akredytacji LBMA. Złote sztabki z oferty niesortowanej posiadają uszkodzony CertiPack lub mogą nie posiadać go wcale. Możliwe są także ślady użytkowania, jednak w ich przypadku nie ma to znaczenia, ponieważ kluczowe jest zachowanie parametrów wagowych.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zakup złota ma być lokatą kapitału, zatem najważniejszą kwestią jest wybór bezpiecznego punktu zakupu. Internetowe aukcje z cenami niższymi od tych u profesjonalnych dealerów złota, zamiast zainteresowania powinny raczej wzbudzać nasze zaniepokojenie.

Należy postawić na autoryzowane punkty, w których ofercie są produkty pozyskiwane z pewnych źródeł. Takim miejscem jest Mennica Skarbowa sprzedająca produkty jedynie renomowanych Światowych Mennic zrzeszonych w LBMA (London Bullion Market Association), czyli organizacji, która wyznacza i nadzoruje najwyższe standardy na rynku. To m.in. uznani emitenci jak np.: Heraeus, Umicore czy PAMP. Sztabki z nich pochodzące zdecydowanie łatwiej będzie sprzedaż niż produkty regionalnych mniejszych mennic.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.