POLACY POKOCHALI ZŁOTO

Rynek złota - rekordowy rok

Wzrost zainteresowania złotem fizycznym obrazują dane raportu Światowej Rady Złota „Gold Demand Trends 3Q 2021”. Wynika z nich, że w III kwartale 2021 zainteresowanie złotymi monetami i sztabkami wzrosło o 18% rok do roku. Co ciekawe rosnącą popularność zanotowała także złota biżuteria (+33% rdr.).

Także nasze dane pokazują polską gorączkę złota. W Mennicy Skarbowej tylko w trzech pierwszych kwartałach zeszłego roku sprzedaliśmy 2,7 tony w porównaniu do 2,1 tony w analogicznym okresie 2020 r. Mimo iż na podsumowanie całego roku kalendarzowego jeszcze musimy poczekać, już teraz możemy powiedzieć, że 2021 był rekordowy.

Rosnąca inflacja, ujemne stopy procentowe i nierentowne obligacje, nawet te tzw. antyinflacyjne, a do tego niepokoje społeczne i zawirowania na rynkach finansowych to czynniki tworzące naszą obecną rzeczywistość, które niewątpliwie sprzyjają zakupom złota w postaci sztabek i monet bulionowych lub kolekcjonerskich. Nie bez znaczenia jest także zmiana naszych nawyków i większa odwaga inwestycyjna.

Zakup złota - zmiana mentalności

Czynnikiem, który przez lata hamował zapędy inwestycyjne, a tym samym zakup złota, w przypadku wielu osób, było przekonanie, że rynek ten wymaga wiedzy i znacznych nakładów. Tymczasem nie do końca. Jeśli spojrzeć na ofertę i możliwości to dosyć egalitarne środowisko, na potocznie mówiąc „każdą kieszeń”.

Oczywiście, jak w każdej przestrzeni inwestycyjnej, orientacja w temacie i doświadczenie są pomocne, jednak trzeba zauważyć, że w przypadku złota fizycznego zarówno zakup, jak i ewentualna późniejsza sprzedaż, są zdecydowanie łatwiejsze dla początkującego inwestora niż np. inwestycje w ETF oparte na złocie.

Kluczowy jest wybór sprawdzonego i doświadczonego dealera złota, takiego jak Mennica Skarbowa. Doradcy pomogą w wyborze odpowiednich produktów, odpowiadając przy tym na pytania inwestycyjne, a Klienci mogą wybierać z szerokiej oferty, co istotne w dużej mierze dostępnej od ręki.

Jeśli chodzi o nakłady, oczywiście im większe sumy, tym więcej sztabek złota może być w naszym posiadaniu, ale tak naprawdę przygodę można zacząć już od kilkuset złotych. Zamiast od razu kilogramowej sztabki można wybrać mniejsze, 1-uncjowe czy nawet 1-gramowe. Ma to także swoją zaletę, gdyż sztabki o mniejszej wadze łatwiej później sprzedać.

Z tego też względu polecane są szczególnie monety bulionowe, a nie kolekcjonerskie. Bulionowe emitowane są w celach stricte inwestycyjnych - są rozpoznawalne na całym świecie i nie ma problemu z ich sprzedażą. Tym bardziej że dealerzy złota, jak Mennica Skarbowa, prowadzą skup. W przypadku monet kolekcjonerskich już potrzebna jest większa wiedza, gdyż ich cena nie zależy tylko od wagi, ale też, chociażby tematyki czy liczby dostępnych na rynku okazów.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.