Inwestycja w złoto to sprawdzony sposób na dywersyfikację portfela i ochronę kapitału przed inflacją. Oznacza to, że zainteresowanie złotymi monetami oraz sztabkami lokacyjnymi płynie nie tylko ze strony prywatnych inwestorów, ale także firm! Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup kruszcu w ramach działalności gospodarczej, co jest dla nich opłacalne m.in. ze względów podatkowych. Jakie aspekty należy zatem wziąć pod uwagę, dokonując zakupu złota na firmę?

Zakup złota na firmę

Decydując się na zakup złota w ramach działalności gospodarczej, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze, ważne jest, aby nabywać kruszec od zaufanych i renomowanych dostawców, takich jak mennice zrzeszone w organizacji LBMA czy wyspecjalizowane firmy inwestycyjne. Warto również rozważyć, jaką formę złota wybrać – monety bulionowe czy sztabki lokacyjne. Monety często polecane są początkującym inwestorom ze względu na możliwość zakupu mniejszych ilości kruszcu, podczas gdy sztabki mogą być korzystniejsze cenowo przy większych inwestycjach.

Zakup złota a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy mogą zaliczyć wydatki związane z zakupem złota do kosztów uzyskania przychodu, o ile kruszec został nabyty w celach inwestycyjnych lub jako zabezpieczenie kapitału firmy. Ważne jest, aby precyzyjnie udokumentować transakcję, zachowując faktury lub rachunki. Należy jednak pamiętać, że koszty przechowywania złota (np. wynajem skrytki depozytowej) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Warto wiedzieć! Podatnicy mają również prawo wnieść prywatne składniki majątku, w tym złoto inwestycyjne, do majątku firmowego, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji przyszłości mogą sprzedać kruszec w niezmienionej postaci, czyli jako złoto inwestycyjne z zastosowaniem zwolnienia z VAT.

Podatek od sprzedaży złota

Sprzedaż złota przez firmę wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego. Przychód ze sprzedaży kruszcu należy wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować według stawki właściwej dla danej działalności gospodarczej. Co istotne, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej są zwolnione z podatku od sprzedaży złota inwestycyjnego, natomiast przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z tego zwolnienia.

Zakup złota a podatek PCC

Nabycie złota przez firmę nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek zapłaty PCC powstaje jedynie w przypadku umów sprzedaży lub zamiany rzeczy, a złoto inwestycyjne nie jest traktowane jako rzecz w rozumieniu przepisów o PCC. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem kruszcu.

Pamiętaj! Inwestycja w złoto może być zatem atrakcyjną opcją dla firm poszukujących bezpiecznej przystani dla kapitału. Przed podjęciem decyzji warto jednak zapoznać się z aspektami podatkowymi i zasadami rozliczania zakupu kruszcu w ramach działalności gospodarczej. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z doradcą podatkowym lub specjalistą ds. inwestycji w metale szlachetne.

Czy należy zapłacić podatek VAT przy zakupie złota inwestycyjnego?

Inwestycja w złoto to popularny sposób na dywersyfikację portfela i ochronę kapitału. Jednym z kluczowych pytań, które zadają sobie potencjalni inwestorzy, jest kwestia opodatkowania kruszcu, a konkretnie: Czy należy zapłacić podatek VAT przy zakupie złota inwestycyjnego?

W Polsce zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), dostawa złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku VAT. Zwolnienie to obejmuje zarówno złote monety bulionowe, jak i sztabki lokacyjne, spełniające określone kryteria. Aby móc skorzystać ze zwolnienia:

  • Złoto musi posiadać próbę co najmniej 995 części na 1000 (w przypadku sztabek) lub nie mniejszą niż 900 części na 1000 (w przypadku monet).
  • Monety bulionowe muszą być prawnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, a ich cena nie może przekraczać więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Zalety zwolnienia złota z podatku VAT

Dzięki temu zwolnieniu, inwestorzy indywidualni i przedsiębiorcy mogą nabyć złoto inwestycyjne bez konieczności płacenia podatku VAT. To istotna korzyść, która czyni inwestycję w kruszec jeszcze bardziej atrakcyjną. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie dotyczy tylko złota spełniającego określone wymagania. W przypadku zakupu złotej biżuterii lub monet kolekcjonerskich, których cena znacznie przewyższa wartość zawartego w nich kruszcu, należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku VAT według obowiązującej stawki. Dotyczy to również produktów inwestycyjnych wykonanych ze srebra!

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w złoto zawsze warto upewnić się, że wybrany produkt spełnia kryteria zwolnienia z określonych podatków, mogących znacząco wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z doradcą inwestycyjnym, który pomoże w wyborze odpowiedniego rodzaju złota i rozwieje ewentualne wątpliwości dotyczące kwestii podatkowych – w tym zakresie najlepiej jest podjąć współpracę z doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem z praktycznym doświadczeniem w tzw. optymalizacjach podatkowych!


Powiązane produkty

Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.