Inwestowaniem zainteresowane są nie tylko zamożne osoby, chcące pomnażać majątek. Wspomnieć należy również o inwestorach, których celem jest przede wszystkim ochrona kapitału przed inflacją. Jakie rozwiązania wybierane są zatem dzisiaj przez Polaków. Obligacje skarbowe? Akcje? A może złote sztabki i monety bulionowe? W artykule tym odpowiemy na pytanie: W co warto inwestować pieniądze?

Obligacje skarbowe z gwarancją Skarbu Państwa

Obligacje skarbowe to jedna z opcji, która często pojawia się w dyskusjach dotyczących tematu bezpiecznych inwestycji, ale czy rzeczywiście warto w nie inwestować? Porównując je z innymi popularnymi formami inwestycji, należy podkreślić, że są one emitowane przez Skarb Państwa. Tym samym ryzyko inwestycyjne jest naprawdę niskie – nie trzeba obawiać się m.in. niewypłacalności. Ponadto oprocentowanie obligacji skarbowych może być zmienne lub stałe, co daje inwestorom pewną elastyczność. Jednakże zyski są zazwyczaj niższe w porównaniu z innymi aktywami, takimi jak akcje,  fundusze inwestycyjne czy złoto. Dodać należy, że ich zakup wiąże się z długim terminem zamrożenia środków.

Zalety inwestowania w obligacje:

 • Proste inwestowanie, nawet dla początkujących inwestorów.
 • Niskie ryzyko niewypłacalności.
 • Brak konieczności obsługi inwestycji.
 • Dostępność różnorodnych obligacji, dostosowanych do przeróżnych potrzeb.

Więcej przeczytasz w naszym wpisie: Czy warto inwestować w obligacje?

Akcje, czyli inwestowanie z zyskiem

Akcje to inna popularna wśród Polaków forma inwestycji, która oferuje wyższe potencjalne zyski, ale wiąże się także z większym ryzykiem. Inwestowanie w akcje wymaga większej wiedzy i doświadczenia, ale może przynieść spore zwroty poniesionych nakładów –  oczywiście w ujęciu długoterminowym. Warto przy tym podkreślić rolę funduszy inwestycyjnych na krajowym rynku. Stanowią one  kompromis między obligacjami a akcjami, oferując umiarkowane zyski przy równie umiarkowanym ryzyku.

Zalety inwestowania w akcje:

 • Atrakcyjna stopa zwrotu, która jest wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.
 • Skuteczna dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, zwłaszcza wśród zamożnych inwestorów.
 • Duża szansa zarobienia na wzroście kursu akcji.
 • Możliwość udziału w zyskach spółki, której akcje się posiada.

Złote sztabki i monety bulionowe – sposób na dywersyfikację portfela

inwestycyjnego Królewski kruszec idealnie sprawdza się przy małych i dużych inwestycjach doświadczonych, a także początkujących inwestorów. Złoto w postaci monet bulionowych czy sztabek lokacyjnych pozwala na szybką dywersyfikację portfela inwestycyjnego i to bez ryzyka utraty wartości w czasach inflacji oraz ogólnej gospodarczej niestabilności. Zainteresowanie metalami szlachetnymi rośnie również ze względu na łatwą zbywalność oraz stale zwiększającą się wartość. Dotyczy to zarówno złota, jak i palladu, platyny, srebra oraz miedzi.

Zalety inwestowania w złoto:

 • Silna pozycja złota na rynkach finansowych, nawet w czasach zawirowań gospodarczych.
 • Uniwersalna waluta, rozpoznawalna na całym świecie.
 • Zwolnienia podatkowe przy inwestowaniu.
 • Brak uzależnienia wartości złota od dolara amerykańskiego.

Obligacje, akcje, złoto:  w co lepiej inwestować?

Obligacje, akcje i złoto to trzy popularne opcje, które chętnie rozważane są przez początkujących oraz doświadczonych inwestorów.  Każda z tych form inwestycji ma swoje cechy i potencjalne korzyści, ale również ryzyka, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Obligacje są często postrzegane jako bezpieczna przystań dla inwestorów, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczych. Oferują stabilne – choć zazwyczaj niższe – zwroty w porównaniu do innych aktywów. Tu warto pokusić się o zestawienie ze złotymi sztabkami lokacyjnymi i złotymi monetami bulionowymi. Również i one stanowią bezpieczna przystań dla inwestorów w czasach inflacji, ale ich niewątpliwą zaletą jest większa skuteczność w inwestowaniu w ujęciu długoterminowym oraz niższe ryzyko w przypadku lokowania kapitału na krótki czas. Złoto można w każdej chwili zbyć, co sprawia, że jest to rozwiązanie gwarantujące wysoką płynność finansową, bez konieczności zamrażania środków na długi okres! Warto też dodać, że kruszce nie są podatne na gospodarcze zmiany, w tym na kurs dolara amerykańskiego.

Jeśli chodzi zaś o porównanie akcji ze złotem, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę poziom skomplikowania procesu inwestycyjnego. Inwestowanie w akcje wymaga wiedzy, zaangażowania oraz konsultacji z doradcami inwestycyjnymi. Na złote sztabki i monety bulionowe może zaś stawiać każdy – niezależnie od stanu wiedzy, inwestycyjnych umiejętności, potrzeb czy zasobności portfela!

Liczysz na więcej porad inwestycyjnych? Sprawdź nasz artykuł: Czy warto inwestować w nieruchomości?

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej formy inwestycji zależy od indywidualnych preferencji i tolerancji na ryzyko. Obligacje skarbowe są idealne dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i stabilność, podczas gdy akcje i fundusze inwestycyjne mogą być bardziej atrakcyjne dla osób gotowych podjąć większe ryzyko w zamian za wyższe potencjalne zyski. Złoto w postaci sztabek i monet to zaś rozwiązanie idealne dla tych, którzy chcą ochronić kapitał przed inflacją oraz zdywersyfikować portfel inwestycyjny.


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.