Polacy coraz chętniej lokują pieniądze w aktywach alternatywnych. Obok złota i srebra wyróżnić warto diamenty inwestycyjne o naprawdę wysokich wartościach. Przed ich kupnem warto dowiedzieć się, jak one powstają i na jakiej podstawie są wyceniane. Zachęcamy również do poznania różnic między diamentami naturalnymi a diamentami syntetycznymi!

Czym różnią się od siebie diamenty naturalne i syntetyczne?

Diamenty syntetyczne, znane również jako diamenty laboratoryjne lub diamenty hodowlane, są produkowane w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, a technologia ich tworzenia przypomina geologiczny proces tworzenia diamentów naturalnych. Mimo tego nie są one tak idealne i wartościowe, jak kamienie wydobywane w kopalniach. Różnice dotyczą przede wszystkim ich struktury, która w przypadku odmian syntetycznych jest bardziej jednolita. Ponadto diamenty naturalne są twardsze, a po szlifowaniu po prostu piękniejsze. Dodatkowo zawierają unikatowe wady wewnętrzne znane jako inkluzje. Skład chemiczny i postać fizyczna w obu przypadkach są bardzo podobne.

Jak sprawdzić różnice między diamentami naturalnymi a syntetycznymi?

Rozpoznanie różnic między diamentami naturalnymi a diamentami syntetycznymi z pewnością będzie wyzwaniem dla osób, które nie mają dostatecznej wiedzy. Specjaliści, którzy tworzą, produkują czy dystrybuują takie surowce szlachetne, są jednak niemalże od razu wskazać, który z kamieni jest wynikiem procesów geologicznych ziemi, a który powstał w laboratorium. Jeśli chodzi zaś o specjalistyczne badania, w tym wykrywanie doskonale przygotowanych falsyfikatów, wykorzystywane są różne metody. Oto one:

  • Analiza dokumentacji i certyfikatów – uznani na rynku producenci i dystrybutorzy diamentów naturalnych, a także syntetycznych sprzedają je ze specjalnymi certyfikatami. Dostarczają one informacji o pochodzeniu, opisując szczegółowo cechy diamentu oraz jego pochodzenie. Każdy, kto chce kupić diament naturalny w Mennicy Skarbowej, zyska właśnie taki produkt – autentyczny diament pochodzący od producenta Monte Carl Diam!
  • Analiza inkluzji i cech wewnętrznych – warto wiedzieć, że naturalne diamenty posiadają charakterystyczne inkluzje, których nie sposób podrobić. Są one jak odciski palców diamentów. Doświadczony specjalista po weryfikacji cech wewnętrznych diamentu bez trudu wskaże, który kamień jest naturalny, a który syntetyczny.
  • Znaczniki fluorescencyjne – diamenty syntetyczne często wykazują silną fluorescencję pod światłem UV, a to sprawia, że jest je łatwiej odróżnić od kamieni naturalnych. Pamiętać jednak należy o tym, że fluorescencja nie pojawia się w każdym przypadku.
  • Badania gemmologiczne – gemmologia dysponuje naprawdę zaawansowanymi technikami, w tym narzędziami do identyfikacji diamentów. Specjaliści przede wszystkim wykorzystują mikroskopię i spektroskopię. Pierwsze badania gemmalogiczne pozwala na określenie unikatowych cech strukturalnych kamieni. Drugie analizuje to, jak diamenty przepuszczają światło.

Kupuj diamenty tylko ze sprawdzonych źródeł!

Jeśli chcesz zainwestować w wartościowe diamenty inwestycyjne lub jubilerskie, koniecznie kupuj je od certyfikowanych dostawców, którzy dołączają do produktów wspomniane certyfikaty potwierdzające autentyczność kamieni szlachetnych. W przeciwnym razie można narazić się na oszustwa – te niestety są coraz częstsze na rynku, co ma związek ze zwiększoną wartością diamentów oraz olbrzymim popytem na nie w ostatnich latach.


Powiązane produkty

Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.