Pięknem diamentów i ich niezwykłymi własnościami ludzie zachwycają się od setek lat. Obecnie spośród wszystkich kamieni szlachetnych to właśnie one są najcenniejsze. Nie oznacza to jednak tego, że znaleźć można je tylko w muzeach, na szyjach członkiń królewskich rodzin czy w kolekcjach najbogatszych ludzi. Diamenty to także produkty inwestycyjne, które cenowo dostosowane zostały również do potrzeb mniejszych inwestorów. Tym samym w kamienie szlachetne może  zainwestować każdy z nas. Co warto wiedzieć o budowaniu portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem diamentów?

Diamenty inwestycyjne – bezpieczna lokata kapitału na długie lata!

Diamenty dzielą się na diamenty przemysłowe – stanowią nawet 80% rynku – a także diamenty o jakości jubilerskiej. Pierwsze z wymienionych mają zastosowanie przy produkcji wierteł i osprzętu diamentowego maszyn. Te zwane diamentami jubilerskimi stosowane są zarówno do celów tworzenia niezwykłej biżuterii, jak i uznaje się je za produkty inwestycyjne: o wartościach komercyjnych (diamenty komercyjne o średnich parametrach) oraz o wartościach inwestycyjnych (diamenty o najwyższych parametrach). Do budowy portfela inwestycyjnego wykorzystać można zatem mniej lub bardziej drogocenne kamienie szlachetne, które również dostępne są w ofercie Mennicy Skarbowej!

Diament inwestycyjny, czyli inwestycja dla każdego

Diamenty inwestycyjne doskonale sprawdzają się przy budowaniu portfela inwestycyjnego. Ich wyjątkowość wynika w dużej mierze z unikalności każdego pojedynczego egzemplarza, a także z wysokiej wartości zaklętej w niewielkim rozmiarze. Ceny diamentów zaczynają się od około 1500 złotych, co sprawia, że inwestowanie w kamienie szlachetne jest na wyciągnięcie ręki setek tysięcy Polaków.

Zabezpiecz kapitał w czasach inflacji

Wartość diamentów inwestycyjnych jest stabilna i stale rośnie. Podobnie jak w przypadku złota i srebra w sztabkach, a także monet bulionowych, kamienie szlachetne gwarantują szybką dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Diamenty to bardzo bezpieczny sposób na ochronę kapitału w czasach inflacji, a dla wielu stały się one alternatywą właśnie dla zakupu złota inwestycyjnego. Warto podkreślić, że inwestorzy cenią możliwość łatwego przenoszenia i przechowywania diamentów – w niewielkiej masie i objętości skumulowana jest niezwykle wysoka wartość!

Diament jako produkt inwestycyjny dla firm

Diamentami zainteresowani są nie tylko najzamożniejsi, którzy stawiają na zakup diamentów wartych nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie tylko kupują je też Polacy dysponujący znacznie mniejszymi zasobami. Diamenty inwestycyjne chronią także finanse licznych firm. Zakup na działalność gospodarczą jest opłacalny m.in. dlatego, że w przypadku odsprzedaży zbywający może odzyskać zapłacony wcześniej podatek VAT w wysokości 23%.

Wyjątkowe diamenty inwestycyjne w ofercie Mennicy Skarbowej 

Diamenty to kamienie szlachetne, które dostępne są w sprzedaży głównie pod postacią brylantów. Precyzyjny proces szlifowania pozwala nadać diamentowi właściwego kształtu, dzięki któremu światło wnikające do wnętrza w wyjątkowo majestatyczny sposób odbija się od ścian. Wiązki światła z refleksami czynią brylanty tak pożądanymi. Podkreślić należy fakt, iż diamenty są bardzo wytrzymałe – wyróżniają się twardością w skali Mohsa o wartości 10, najwyższą spośród wszystkich minerałów świata. Ponadto kamienie te są odporne na wysokie temperatury i działanie olbrzymiego ciśnienia. Każdy egzemplarz jest przy tym unikalny!

Diamenty inwestycyjne od Monte Carlo Diam

Oferta kamieni szlachetnych Mennicy Skarbowej to przede wszystkim diamenty inwestycyjne Monte Carlo Diam. Spółka ta posiada koncesje na hurtową dystrybucję diamentów kolorowych, a także na handel diamentami bezbarwnymi. Dodać warto, że Monte Carlo Diam to główny dostawca brylantów na rynkach Wschodniej Europy.

Autentyczność diamentów – brylanty z certyfikatami

Firma Monte Carlo Diam ta gwarant autentyczności i unikalności diamentów inwestycyjnych z oferty Mennicy Skarbowej – spółka współpracuje z wybitnymi ośrodkami certyfikacyjnymi (m.in. z International Gemological Institute), a każdy egzemplarz kamienia szlachetnego posiada indywidualny certyfikat z numerem oraz opisem parametrów!

Jak inwestować w diamenty?

Inwestowanie w diamenty nie wymaga znajomości rynku kruszców czy kamieni szlachetnych. Dzięki temu jest to doskonały produkt inwestycyjny dla początkujących oraz doświadczonych inwestorów, niezależnie od zasobności portfela. Podkreślić należy jednak, by zawsze kupować diamenty ze sprawdzonych źródeł – wyrób musi być opatrzony certyfikatem i numerem identyfikacyjnym, o co dba Mennica Skarbowa oraz partnerzy dostarczający do dystrybucji brylanty. Jeśli chodzi o wartość, określa ją kilka ważnych parametrów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie diamentów?

Diamenty inwestycyjne najczęściej sprzedawane są w formie brylantów (bardziej fantazyjne kształty np. łezki, trójkąta, markizy, szmaragdu czy serca, zarezerwowane są przede wszystkim dla branży jubilerskiej). Na ich wartość wpływają 4 parametry (zasada 4c), które wskazują na:

  • Gramaturę (carat) – karat diamentu określa jego masę tj. 1 kart (ct) to 0,2 grama.
  • Kolor (colour) – główny parametr przy ocenie wartości zarówno diamentów bezbarwnych, jak i tych kolorowych, zwanych diamentami w kolorach fantazyjnych.

  • Szlif (cut) – określa on proporcje diamentu, w tym jego polerancję, symetrię oraz fluorescencję.

  • Czystość (clarity) – diamenty zawierają niewielkie niedoskonałości, a ich poziom określa skala czystości.

Jakie diamenty są najlepszą inwestycją?

Wśród inwestorów stawiających na diamenty, można znaleźć osoby, które cenią bezpieczeństwo inwestycyjne. Wybierają oni powszechnie dostępne w sprzedaży brylanty o masie 0,50 – 1,00 ct. Na ogół diamenty te wyróżniają się: barwą G, czystością VS, i szlifem „co najmniej dobrym”. Inni inwestorzy wybierają produkty z wysokiej półki cenowej. Na niej znajdują się diamenty o masie od 1,00 ct wzwyż, barwie D, czystości FL-IF oraz o doskonałych parametrach szlifu: „3x Excellent”. Coraz większe znacznie na rynku mają również kamienie kolorowe. Diamenty o barwach fantazyjnych (tzw. fancy colours) są rzadkie, a to wpływa na ich wysoką wartość.


Powiązane produkty

Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.