ROYAL CANADIAN MINT ZAPRASZA
Kanadyjski Liść Klonowy to jedna z najbardziej cenionych monet bulionowych na świecie. Pochodzi z równie znanej mennicy, Royal Canadian Mint. Dziś wędrujemy właśnie tam, by poznać historię tego historycznego miejsca. Na początek warto podkreślić, że Mennica Skarbowa jest oficjalnym dystrybutorem monet kolekcjonerskich Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, a tytułem tym w Polsce mogą pochwalić się jedynie dwa podmioty.

Początek historii

Historia mennicy sięga 1890 roku, kiedy powstał pomysł stworzenia filii Royal Mint w Kanadzie. Miało to związek ze stopniowym uniezależnieniem się Kanady i jej rosnącymi potrzebami w zakresie monet obiegowych.

Budowa rozpoczęła się jednak dopiero w 1901 roku, a po kolejnych 7 latach, 2 stycznia 1908 roku, uruchomiono maszyny mennicze w zakładzie w Ottawie. Pod dzisiejszą nazwą Royal Canadian Mint działa od 1931 roku.

Rozwój mennicy

Obecnie poza siedzibą główną działa także filia w Winnipeg – uruchomiono ją w 1976 roku w związku ze zmniejszającymi się możliwościami centrali. Od tamtej pory to właśnie tam powstają wszystkie monety obiegowe Kanady, ale także innych krajów, takich jak: Kuba, Norwegia, Jemen, Kolumbia, Islandia, Tajlandia, Hong Kong, Barbados czy Nowa Zelandia. Podsumowano, że od początku istnienia tworzono tam monety dla ponad 75 różnych krajów.

Co ciekawe, zdolność produkcyjna zakładu w Winnipeg wynosi średnio do 20 milionów monet dziennie - co roku wybija się tam do dwóch miliardów kanadyjskich monet obiegowych.

Monety bulionowe

Kanadyjska Mennica Królewska znana jest także z emisji monet bulionowych i kolekcjonerskich – w tym specjalizuje się centrala w Ottawie, sięgając w swoich wyrobach najczęściej po złoto, srebro i pallad. Zajmuje się ona także biciem odznaczeń wojskowych oraz medali - to właśnie tam powstały te, które otrzymywali olimpijczycy podczas zimowych Igrzysk w Vancouver w 2010 roku. Natomiast, poza Kanadyjskim Liściem Klonowym produkuje także cenioną na świecie monetę bulionową Britannia.

Niestandardowe podejście

Mennica o której dzisiaj rozmawiamy znana jest z wysokiej jakości swoich produktów, ale także niestandardowego podejścia i produkcji monet o niecodziennych kształtach. Przywołajmy chociażby monety 3D w kształcie diamentu czy kapelusza Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej lub egzemplarz z mechanizmem wprawiającym w ruch przedstawione trójwymiarowe postaci.

W swoich projektach sięga do wydarzeń historycznych i symboli monarchii. Czerpie także ze świata zwierząt. Wystarczy wspomnieć o serii Zew Natury poświęconej najbardziej majestatycznym zwierzętom kanadyjskich lasów.

Najlepsi z najlepszych

Royal Canadian Mint należy do mennic posiadających certyfikat „Good delivery” LBMA, czyli London Bullion Market Association (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców), które zrzesza czołowych producentów złota inwestycyjnego z całego świata, będąc gwarancją najwyższej jakości. Co warto podkreślić, Royal Canadian Mint może pochwalić się akredytacją nieprzerwanie od początku swojego istnienia.

Odpowiedzialność biznesu

Kanadyjska Mennica Królewska prowadzi Responsible Metals Program, w ramach którego działa na rzecz rozwijania odpowiedzialnych praktyk biznesowych i promowania odpowiedzialnego pozyskiwania metali szlachetnych. Tym samym przeciwstawia się praktykom zagrażającym prawom człowieka oraz wydobyciu i handlowi minerałami z regionów ogarniętych konfliktami.

Maksymalne zabezpieczenie produktów

Royal Canadian Mint słynie z najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń chroniących jej produkty. To m.in. powłoka Mintshield™ stosowana w srebrnych monetach, która chroni metal przed powstawaniem białych plam. Kanadyjska mennica prowadzi także program Bullion DNA (Digital Non-destructive Activation). Dzięki niemu wyselekcjonowane grono dealerów Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej posiada odpowiednią technologię, która umożliwia szybkie potwierdzenie autentyczności Kanadyjskiego Liścia Klonowego (dotyczy to złotych monet bitych od 2014 i srebrnych od 2015 roku). Do tego grona należy Mennica Skarbowa, dzięki czemu nasze Oddziały posiadają urządzenia Bullion DNA Reader, pozwalające w czasie rzeczywistym potwierdzić oryginalność produktu.

Zaproszenie do świata monet

Royal Canadian Mint prowadzi program edukacyjny, głównie skierowany do dzieci i młodzieży. Można odwiedzić zarówno główną siedzibę w Ottawie, jak i filię w Winnipeg, poznając proces produkcji, a także dowiedzieć się więcej o historii tych miejsc i tworzonych przez nich monet.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.