Złoto inwestycyjne (sztabki i monety) jest wyceniane głównie na podstawie wagi, czystości i aktualnej wartości złota na rynku. W przypadku produktów limitowanych czy numizmatów kolekcjonerskich doliczona może być w cenę właśnie wartość kolekcjonerska. W uogólnieniu przyjąć można jednak, że złoto kupowane m.in. w mennicach, to kruszec pozbawiony wysokich marż i podatków – inwestorzy  mogą cieszyć się rynkowymi cenami SPOT, które podawane są do ogólnej wiadomości dwa razy dziennie!

Czym jest wartość złota, a czym jego cena?

Wartość złota i jego cena to terminy bardzo do siebie zbliżone. Warto jednak wiedzieć, że wartość kruszcu to przede wszystkim jego kurs np. wyrażony w USD. Cena złota może zaś uwzględniać naprawdę drobne marże producentów i dystrybutorów, a także wahania kursów przy przeliczaniu na inne waluty np. PLN.

Dla odbiorcy końcowego tj. inwestora ważna jest zatem cena określonego wyrobu wykonanego ze złota, a sprzedawanego w mennicy. Jeśli jednak chce on przeprowadzić własne analizy dotyczące opłacalności długoterminowego inwestowania w szczerozłote sztabki czy monety bulionowe, musi zwracać uwagę przede wszystkim na wartość uncji wyrażonej w dolarze amerykańskim. W Polsce zwykle odnosimy się do tzw. cen złota SPOT na londyńskiej lub nowojorskiej giełdzie towarowej. Wyraża ona wartość rynkową złota.

Od czego zależy wartość złotego kruszcu?

Wartość złotego kruszcu ustalana jest przede wszystkim na podstawie systemu fixingu, nad którym nadzór sprawuje od lat Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA). Każdego dnia aktualizuje ono cenę SPOT złota. Ustalana jest ona na podstawie aktualnych transakcji na rynku, odzwierciedlonych na platformie elektronicznej. Sama wartość złotego kruszcu zależ zaś od wielu czynników ekonomicznych. Do najważniejszych z nich zalicza się:

1. Popyt i podaż – w czasach, w których popyt na złoto jest wysoki, a podaż jest niska, cena złota wzrasta.

2. Produkcję złota – koszty i poziom produkcji złota wpływają na jego cenę. Wartość rośnie m.in. ze względu na ograniczone zapasy światowe tegoż metalu.

3. Inflację – w okresach wysokiej inflacji złoto często jest postrzegane jako “bezpieczna przystań” w inwestowaniu. Gdy wartość walut spada, inwestorzy zwracają się ku złotu, co na ogół znacznie zwiększa jego cenę.

4. Sytuacje ekonomiczne i polityczne – w czasach kryzysów ekonomicznych i politycznych cena złota zwykle wzrasta.

5. Politykę  monetarną – na cenę złota mogą w mniejszym stopniu wpływać decyzje banków centralnych na temat stóp procentowych.

6. Wartość dolara amerykańskiego –  mimo tego, iż złoto „uwolnione” zostało od dolara, nadal jego cena często wyrażana jest w dolarach amerykańskich. Obecnie mówi się o odwrotnej korelacji wartości złota i dolara, co oznacza, że jeżeli wartość dolara spada, cena złota wzrasta.

Jak ustalana jest cena złota w mennicach?

Warto wiedzieć, że ostateczna cena określonego produktu inwestycyjnego (np. złotej monety bulionowej Amerykański Bizon 1 uncja złota) może różnić się w zależności od mennicy oraz kraju, w jakim ona działa. Czynników, które wpływają na ostateczny koszt, który poniesie kupujący, jest wiele, ale należy podkreślić, że nie jest on nigdy znacznie wyższy od aktualnej cen SPOT! Wahania cen u różnych dostawców są małe, a to sprawia, że inwestowanie w złoto jest proste i nie wymaga specjalistycznej, ekonomicznej wiedzy. Jak ustalana jest zatem cena złota w mennicach?

Aktualna cena złota

Ogólna cena złota to po prostu jego wartość rynkowa, która jest stale monitorowana i aktualizowana. Najczęściej przeliczana jest z dolara amerykańskiego tj. cena 1 uncji złota wyrażona w USD.

Próba czystości, waga i wartość kolekcjonerska

Na cenę konkretnego wyrobu ze złota wpływa jego próba czystości oraz gramatura. W przypadku numizmatów wybijanych w ograniczonych ilościach, doliczona może być wartość kolekcjonerska. Standardowe sztabki lokacyjne i złote monety bulionowe kupujemy z prostego przeliczenia tj. cena SPOT + marża i koszty dystrybutora.

Niewielkie marże

Marże przy kupnie złota mogą być różne. W certyfikowanych i akredytowanych mennicach współpracujących z producentami złotych monet i sztabek wedle zasad organizacji LBMA są one niewielkie.

Koszty poboczne wliczone w ceny produktów inwestycyjnych

Dystrybutorzy w cenę końcową produktu inwestycyjnego – złotej sztabki czy monety bulionowej – mogą wliczyć koszty poboczne związane z transportem, obrotem, przechowywaniem itp. Nieznacznie podwyższają one jednak ceny wyrobów dostępnych w ofercie mennic.

Cena złota a podatki

Przy zakupie złota inwestycyjnego ważne jest również zwrócenie uwagi na kwestie podatku dochodowego, podatku PCC, a także podatku VAT. W większości przypadków na inwestorów czekają zwolnienia, pozwalająca na proste inwestowanie bez konieczności uiszczania danin względem fiskusa. Istnieją jednak sytuacje, w których podatek trzeba będzie uregulować. O szczegóły warto pytać doradców finansowych czy specjalistów zatrudnianych w mennicach.

Inwestorze, pamiętaj zawsze o tym, by inwestować z rozwagą i po wcześniejszych konsultacjach z ekspertami znającymi się na złocie oraz stale analizującymi światowy rynek kruszców.


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.