JAK MĄDRZE INWESTOWAĆ W SREBRO? PORADNIK POCZĄTKUJĄCEGO INWESTORA
W ciągu ostatnich lat cena srebra znacznie wzrosła, a w ślad za tym wzrasta zainteresowanie tym kruszcem. Obecnie to jeden z lepszych sposobów lokowania kapitału, zwłaszcza dla osób z ograniczonym budżetem. Jeśli jesteś początkującym inwestorem i interesujesz się srebrem, ważne jest, abyś zrozumiał podstawy inwestowania w ten metal tak, aby podejmować świadome i mądre decyzje.

Metal o tysiącu zastosowaniach

Srebro jest surowcem szeroko stosowanym m.in. w przemyśle jubilerskim czy elektronicznym. Ma tysiące zastosowań i z roku na rok konsekwentnie zyskuje na znaczeniu z uwagi, chociażby na rozwój zielonej energetyki czy rynku samochodów elektrycznych.

Jak podkreśla Prezes Mennicy Skarbowej, Jarosław Żołędowski, srebro jako rzadki surowiec o ograniczonej podaży w przypadku kolejnych wzrostów inflacji będzie zachowywać swoją wartość. Właśnie dlatego inwestycja w srebro, czyli zakup monet bulionowych lub sztabek, może być wykorzystywana do długoterminowej ochrony kapitału.

Srebro pozwala zdywersyfikować portfel inwestycyjny, a także urozmaicić portfel metali szlachetnych. Co istotne jest zdecydowanie tańsze niż złoto, zatem idealnie sprawdzi się przy mniejszych budżetach.

Srebrne czasy

Zawirowania ostatnich lat, takie jak pandemia i następujący po niej kryzys gospodarczy z szalejącą inflacją, jasno pokazują, że sytuacja geopolityczna na świecie jest ściśle powiązana z cenami metali szlachetnych, a te w ostatnich latach zyskują na wartości.

Świetnym przykładem jest srebro, którego cena w ciągu trzech lat wzrosła o 83 procent z 12 USD (03.2020 r.) do 22 USD (02.2023 r.) za uncję. Co więcej, część analityków prognozuje dalszą dobrą passę tego kruszcu i wzrost ceny srebra na koniec 2023 roku do nawet 30 USD za uncję.

To wszystko, w połączeniu z ograniczoną podażą tego metalu i jego szerokim zastosowaniem, sprawia, że srebro to inwestycja warta rozważenia, zwłaszcza wśród osób rozpoczynających swoją inwestycyjną przygodę z metalami szlachetnymi.

Inwestycja w srebro - dlaczego warto?

Fizyczne srebro, w postaci sztabki lub monety bulionowej, to najbardziej popularna forma inwestowania w ten surowiec i zdecydowanie najbardziej dostępna dla początkujących inwestorów, z mniejszym budżetem. Monety o małej gramaturze można kupić już za ok. 140 zł, co sprawia, że każdy może sobie na taki zakup pozwolić.

Popularność monet i sztabek o mniejszej gramaturze w ostatnim roku podyktowana była także sytuacją na arenie międzynarodowej. W obliczu wojny na Ukrainie wiele osób decydowało się na zabezpieczenie swoich oszczędności poprzez zakup metali szlachetnych. Osoby posiadające skromniejszy budżet decydowały się na srebro, a wybór mniejszej gramatury wynikał z możliwości łatwej wymiany kruszcu na konkretne produkty.

Warto podkreślić, że kupowanie srebrnych sztabek lub monet bulionowych pozwala na inwestowanie w metal szlachetny w jego namacalnej formie. Kupując fizyczne srebro, masz bezpośrednią kontrolę nad swoją inwestycją i nie jesteś uzależniony od osób trzecich.

Gdzie bezpiecznie kupić srebro?

Najważniejsza zasada – bez względu na sytuację, to zakup srebra u sprawdzonego źródła. Takim jest Mennica Skarbowa, która sprzedaje produkty jedynie renomowanych światowych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association, np. The Perth Mint i Royal Canadian Mint.

Jeden zakup = kilkaset monet

Dla osób, które chcą przeznaczyć większą kwotę na inwestycję w srebro dobrą propozycją są masterboxy, czyli zestawy kilkuset srebrnych monet bulionowych o wadze 1 uncji każda. Dlaczego to dobra inwestycja? Powodów jest kilka. Przede wszystkim to idealna propozycja dla osób szukających bezpiecznego sposobu dywersyfikacji i chcących ograniczyć liczbę transakcji. Równie ważna jest możliwości łatwego spieniężenia inwestycji w przyszłości – pojedyncze monety można sprzedawać w dowolnej chwili, czego nie zrobimy, kupując, np. kilogramową sztabkę.

W ofercie Mennicy Skarbowej znajdziesz zestawy najbardziej znanych i cenionych monet bulionowych: Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Britannia i Australijski Kangur.

Ciekawe serie srebrnych monet - Legendy Muzyki

Srebrne monety bulionowe z serii Legendy Muzyki wybijane przez The Royal Mint to idealna inwestycja dla miłośników numizmatyki i muzyki. Każda moneta w tej serii przedstawia legendarnego muzyka lub zespół, takich jak David Bowie, czy Elton John. Każda moneta została wykonana z najwyższej jakości srebra i posiada certyfikat autentyczności wydany przez The Royal Mint. Wszystkie monety w serii mają limitowaną emisję, co sprawia, że stanowią unikalny i wartościowy dodatek do kolekcji. Kupując monety z serii Legendy Muzyki, inwestujesz w unikalny produkt o wysokiej wartości kolekcjonerskiej.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.