INWESTYCJA W ZŁOTO - PORADNIK POCZĄTKUJĄCEGO INWESTORA

Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych metalami szlachetnymi. Inwestowanie w kruszce, takie jak złoto czy srebro, od lat uważane jest za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału, a tym samym zabezpieczania oszczędności. To dobry sposób na ochronę majątku przed skutkami inflacji i gwałtownymi zawirowaniami na rynkach finansowych. Kapitał ulokowany w złotych monetach inwestycyjnych czy sztabkach nie straci znacząco na wartości nawet w przypadku nagłego kryzysu.

Nie ma zatem wątpliwości, że metale szlachetne to dobry kierunek inwestycyjny i sposób na dywersyfikację portfela. O czym jednak powinni pamiętać początkujący inwestorzy, zaczynający swoją przygodę ze złotem?

Inwestycja dla każdego

Wbrew pozorom zakup złota nie musi wiązać się z dużymi kwotami. Mamy możliwość wyboru między rożnymi monetami bulionowymi (w różnych cenach) i sztabkami o różnej wadze, poczynając nawet od jednogramowych. Tym samym inwestycje w ten kruszec można zacząć od niedużych kwot i stopniowo rozszerzać swoje zasoby złota.

Inwestycje długoterminowe

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że inwestycji w złoto nie należy postrzegać w kategorii krótkoterminowej. Błędem jest traktowanie jej jako sposobu na szybkie wypracowanie satysfakcjonującego zysku. Obieranie spekulacyjnej strategii w przypadku niedoświadczonych inwestorów, może przynieść skutek przeciwny do zamierzonego. Myśląc o zwrocie z inwestycji należy przyjąć dłuższy horyzont czasowy i mieć na uwadze, że złoto, jak każdy surowiec inwestycyjny, charakteryzuje się zmiennością i występują okresy, kiedy traci na wartości, jednak w dłuższej perspektywie pozostaje w trendzie wzrostowym.

Właściwa strategia inwestycyjna

Dążąc do zabezpieczenia kapitału należy pamiętać o dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Dlatego też eksperci zalecają, aby środki lokować nie w jednym aktywie, np. wyłącznie posiadać akcje, ale w kilku różnych.

Podobną zasadą różnorodności można kierować się przy zakupie metali szlachetnych. Chcąc zainwestować znaczną kwotę warto zamiast jednej sztabki o większej wadze kupić kilka mniejszych lub np. produkt CombiBar składający się ze 100 sztabek złota próby 9999, tworzących złotą płytkę o łącznej masie 100 gramów. Kilka różnych produktów (sztabek czy monet) daje większą elastyczność pod kątem sprzedaży. Nie musimy sprzedawać od razu całego zasobu złota, ale spieniężać kolejne produkty w zależności od tego, ile środków jest nam potrzebnych.

Odpowiednie formy inwestycji

Inwestować w złoto można zarówno w formie fizycznej, jak i „papierowej” (wszelkie instrumenty finansowe, dla których kierunek kursu wyznacza cena złota, np. kontrakty terminowe na złoto). Co powinna wybrać osoba rozpoczynająca przygodę ze złotem? Najrozsądniejszym działaniem będzie zakup kruszcu w fizycznej postaci, co nie wymaga specjalistycznej wiedzy i znacznego zaangażowania.

Zarówno złote sztabki, jak i monety bulionowe są fizycznymi nośnikami wartości. Już sam fakt ich zakupu i posiadania (np. w skrytce depozytowej) stanowi inwestycję, która w dłuższym horyzoncie z pewnością przyniesie zysk. Po zakupie nie jest zatem konieczna żadna aktywność ze strony inwestora, aż do momentu decyzji o sprzedaży. A kiedy się na to zdecyduje nie napotka trudności, gdyż złote monety bulionowe czy sztabki łatwo sprzedać. Mennica Skarbowa poza sprzedażą prowadzi także skup metali szlachetnych.

Autoryzowane punkty sprzedaży

Rzeczą bardzo ważną jest miejsce zakupu złota. Warto wybrać godnego zaufania dealera i nie ryzykować utraty pieniędzy kupując z nieznanych źródeł po kusząco niskich cenach. Nie dysponując pogłębioną wiedzą i zdolnością rozróżniania złota od jego imitacji, nie warto podejmować tak wielkiego ryzyka.

Mennica Skarbowa jest liderem sprzedaży złota na polskim rynku. Towar pozyskuje bezpośrednio od producentów i posiada najwięcej złota w dostawie natychmiastowej. W ofercie dostępne są certyfikowane produkty pochodzące ze znanych na całym mennic, w tym australijskiej The Perth Mint, której oficjalnym dystrybutorem jest Mennica Skarbowa.

Kierując się powyższymi wskazówkami można zniwelować ryzyko błędnych decyzji przy zakupie złota, takich jak: zakup nieautentycznego kruszcu, kupno po zbyt wysokiej cenie lub wybór formy inwestycji, która nie przyniesie oczekiwanego zwrotu. Aby realizować zamierzone cele inwestycyjne, warto korzystać z wiarygodnych miejsc zakupu.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.