Każda osoba zainteresowana złotem inwestycyjnym w postaci sztabek złota lub złotych monet bulionowych z pewnością zetknie się z terminem uncji trojańskiej. Mowa o jednostce masy, którą stosuje się również w przypadku srebra, platyny, palladu oraz innych metali szlachetnych. Czym jest zatem uncja trojańska? Skąd się wzięła? I dlaczego jest dzisiaj tak ważna przy zakupie produktów inwestycyjnych w złocie czy srebrze? Poznaj kilka ciekawych faktów o uncji trojańskiej i zacznij budowę portfela inwestycyjnego wraz z Mennicą Skarbową!

Uncja trojańska – jednostka masy metali szlachetnych

Definicja uncji trojańskiej nie jest rozbudowana! Jest to po prostu powszechnie stosowana na całym świecie jednostka masy metali szlachetnych takich jak złoto, srebro, platyna i pallad. Należy dodać, że uncja trojańska znana jest również pod skrótem „uncja” oraz pod symbolem „oz”. Wiele osób nazywa ją również uncją jubilerską. Obecnie jest ona powszechnie używaną jednostką masy w wielu krajach, między innymi dlatego, że została specjalnie dostosowana do potrzeb rynku metali szlachetnych.

Warto wiedzieć! Uncja trojańska nie jest tym samym, co uncja międzynarodowa. Różnice między nimi są spore, a dotyczą przeliczenia na gramy.

Uncja trojańska – ile to gramów?

Warto wiedzieć, że masa to obok próby czystości kruszcu najważniejszy parametr metali szlachetnych. Ma ona zatem duży wpływ na wartość rynkową danego produktu inwestycyjnego. Złote sztabki złota, złote monety bulionowe, a także sztabki i monety z innych metali szlachetnych często opisane są właśnie z użyciem uncji trojańskiej. Ile gramów ona wynosi?

Jedna uncja trojańska to 31,1034 gramów (31,1 g = 1 uncja złota). Taka specyficzna jednostka pozwala na ustandaryzowane, i co ważne, bardzo precyzyjne określenie masy metali szlachetnych. Uncja trojańska jest powszechnie stosowana przez producentów złota, mennice zrzeszone w organizacji LBMA, a także przez takich dystrybutorów jak nasza Mennica Skarbowa.

Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie sztabki lokacyjne i monety bulionowe posiadają masę wyrażoną w uncjach. W sprzedaży dostępne są także produkty inwestycyjne o wskazanej gramaturze np. 1000 g sztabka złota czy moneta bulionowa: Złota moneta Chińska Panda 1 g. Przykładów oczywiście jest znacznie więcej – zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i dokonywania szybkich oraz bezpiecznych zakupów online z dostawą pod wskazany adres.

Ile kosztuje uncja trojańska złota?

Kurs złota podawany jest na światowych giełdach surowcowych, jako cena SPOT. Na ogół tego typu organizacje wskazują wartość jednej uncji trojańskiej kruszcu wyrażoną w dolarach amerykańskich. Obecnie cena 1 oz złota wynosi powyżej 2360 USD (stan na 21.04.2024 rok), a wedle przewidywań, może przekroczyć w najbliższych miesiącach nawet granicę 3000 USD!

Jeśli chodzi o czynniki kształtujące wartość złota, mowa przede wszystkim o relacji podaży i popytu na metal szlachetny. Nie bez znaczenia jest również stan bieżącego wydobycia złota, globalna sytuacja polityczna, a także międzynarodowa polityka ekonomiczna. Ekonomiści zgodnie jednak twierdzą, że wartość złota szybuje do góry w okresach załamań gospodarczych. Wtedy można zaobserwować szybkie zwiększanie się ceny za 1 uncję trojańską królewskiego kruszcu.

Ciekawostka! Cenę SPOT za 1 uncję złota podają nie tylko giełdy surowcowe, czyli organizacje regulowane przez państwa. Zajmuje się też tym niezależna instytucja LBMA (Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców), która utożsamiana jest z gwarantem autentyczności kruszców oraz ich najwyższej jakości. Eksperci LBMA każdego dnia podają do ogólnej wiadomości precyzyjnie wyliczoną wycenę złota wedle restrykcyjnych rynkowych standardów. Cena ta jest aktualizowana codziennie i to dwukrotnie!

O historii uncji trojańskiej słów kilka

Uncja trojańska wcale nie jest związana z antyczną mitologią grecką oraz opowieścią o Troi.  Jej genezy należy szukać przede wszystkim w historii europejskiego handlu oraz systemu miar obowiązującego od wieków na Starym Kontynencie. Pochodzenie tej jednostki masy metali szlachetnych wywodzi się  zatem z francuskiego miasta Troyes, które w średniowieczu było bardzo ważnym centrum wymiany handlowej, szczególnie z Wyspami Brytyjskimi. Uncja od setek lat stanowi system wagowy związany ze złotem czy srebrem i tak pozostało do teraz.


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.