„ZŁOTO GŁUPCÓW” W CENIE?
Naukowcy dokonali sensacyjnego odkrycia! "Złoto głupców” uwięzione w pirycie jest bardziej wartościowe niż myśleliśmy do tej pory. Czy wpłynie to znacząco na rynek złota?

Wzrost ceny złota w dużej mierze podyktowany jest stale rosnącym popytem na ten metal szlachetny w stosunku do ograniczonych możliwości wydobywczych. W ostatnich latach spada tempo odkrywania nowych złóż złota w miarę pogarszania się jakości rudy. Ta tendencja odczuwalna jest w skali całego świata. Być może rozwiązaniem tej trudnej sytuacji stanie się przełomowe odkrycie naukowców z University of Western Australia i China University of Geosciences.

Na łamach naukowego czasopisma „Geologia” specjaliści ze wskazanych uczelni opublikowali dogłębną analizę badań, które pozwalają lepiej zrozumieć lokalizację minerałów złota uwięzionego w pirycie.

„Złoto dla głupców” to „niewidzialny” rodzaj złota, który wcześniej nie został zidentyfikowany i może być obserwowany tylko za pomocą sondy atomowej. Co ciekawe, im bardziej zniekształcony kształt, tym więcej złota zostaje uwięzionego w defektach. Królewski metal znajduje się w nanodefektach zwanych dyslokacjami, które są aż sto tysięcy razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa. Dlatego, aby je monitorować, potrzebna jest specjalna technika - tomografia sondy atomowej.

To dopiero wstępne badania, ale zdają się już na tym etapie rewolucjonizować rynek złota. Odkrycie może okazać się przełomowe nie tylko ze względu na sposób pozyskiwania królewskiego metalu, ale również samą możliwość jego odnalezienia w pirycie. Warto zaznaczyć, że ten sposób wydobycia może być bardziej przyjazny dla środowiska. Gorączka złota trwa!

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.