Bank inwestycyjny Goldman Sachs w raporcie Gold: An unshakeable bull market z 15 kwietnia 2024 roku przewiduje dalszy wzrost cen złota. Królewski kruszec na koniec bieżącego roku może być wart nawet 2700 USD za jedną uncję trojańską! Oznacza to blisko 400 USD większy prognozowany wzrost niż ten przewidywany jeszcze kilka miesięcy temu. Sprawdź szczegóły!

Złoto nie zwalnia, czyli dynamiczny wzrost wartości kruszcu!

Wedle raportu przygotowanego przez prestiżowy bank inwestycyjny Goldman Sachs, cena złota na światowym rynku wzrośnie do 2 700 USD za uncję na koniec tego roku. Jest to spora różnica wobec wcześniejszych oczekiwań: 2 300 USD za uncję. Przypominamy, że obecnie [czerwiec] cena złota kształtuje się na poziomie powyżej 2 300 USD/oz. Granicę 2 400 USD/oz złoto przebiło zaś w kwietniu tego roku. Skąd taka gwałtowna zmiana i spory wzrost wartości w porównaniu z rokiem 2023?

Dlaczego cena złota rośnie?

Opinie analityków Goldman Sachs Według analityków Goldman Sachs, spory wzrost ceny złota oraz jego wysoka przewidywalna wartość na koniec roku wiąże się silnie w zmianie preferencji inwestorów. Upatrują oni mniejsze ryzyko inwestycyjne w przypadku stawiania na aktywa materialne, co sprawia zaś, że złote monety bulionowe i złote sztabki lokacyjne wykupowane są masowo przez osoby indywidualne oraz firmy. Szczególnie należy jednak zwrócić uwagę na wykup kruszcu przez banki centralne państw rynków wschodzących. Analitycy Goldman Sachs oceniają, że wykup ten jest stymulowany strachem przed sankcjami ze strony krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Eksperci Goldman Sachs zwracają też uwagę na większy popyt detaliczny na złoto w Azji, a przede wszystkim w Chinach. Jest to spowodowane tamtejszymi niepokojami ekonomicznymi, coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą regionu, ryzykiem utraty stabilności, a także strachem przed utratą wartości waluty. Inwestorzy z Azji sięgają po złoto m.in. dlatego, że sytuacja na chińskim rynku nieruchomościowym z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza.

Kolejnym czynnikiem wzrostu wartości złota, według Goldman Sachs, jest strach o stabilność fiskalną USA. Łączy się on z ryzykiem z powodu nadchodzących wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Co wysoka wartość złota oznacza dla inwestorów indywidualnych, zwłaszcza tych początkujących?

Wzrost wartości złota i przewidywana wysoka jego cena SPOT na koniec roku sprawiają, że inwestowanie w kruszec jest bardzo opłacalne dla inwestorów, którzy zbudowali już portfel inwestycyjny w oparciu o ten metal szlachetny. Jeśli chodzi o początkujące osoby, stawiające pierwsze kroki w inwestowaniu, warto podkreślić to, że obecne warunki rynkowe kształtują doskonałą przestrzeń do lokowania kapitału w sztabki lokacyjne lub monety bulionowe. Cena złota z inwestycyjnego punktu widzenia nadal jest bardzo atrakcyjna przy kupnie, a dodatkowo oznacza spory zysk w ujęciu długoterminowym. Tym samym inwestowanie w kruszce to nie tylko sposób na ochronę przed inflacją, ale również możliwość zarobku!


Powiązane produkty

Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.