Kiedy byłam małą dziewczynką, na komunię dawało się dzieciom złotą biżuterię, dewocjonalia i pieniądze. Chłopcy czasami dostawali zegarek, popularny był też rower. Następnego dnia wszyscy opowiadali sobie co dostali. To akurat się nie zmieniło. Zmieniły się natomiast upodobania i dziś zamiast roweru dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się zaawansowana elektronika. Pieniądze i biżuteria też nie wychodzą z mody. 


UCIESZYĆ DZIECKO GDY JEST MAŁE CZY GDY DOROŚNIE?

 

Ze wszystkich prezentów jakie dostałam na komunię, najbardziej ucieszyło mnie pianino elektroniczne. Znudziło mi się po miesiącu. Za to za otrzymane wtedy pieniądze dziesięć lat później kupiłam porządny komputer, który był mi niezbędny na studiach. Z perspektywy czasu uważam oczywiście, że był to o wiele bardziej trafiony prezent. Pieniądze mają tylko jedną wadę. Łatwo je wydać, a nie każde dziecko ma tyle determinacji, żeby wykorzystać je dopiero gdy dorośnie. Dlatego świetnym pomysłem są jego ekwiwalenty, takie jak złoto czy srebro.

 

ZŁOTO I SREBRO

 

Złoto i srebro trudniej wydać na zakup nowego gadżetu niż gotówkę. Choćby dlatego, że trzeba je wcześniej spieniężyć. Metale szlachetne stanowią też inwestycję, jest zatem duża szansa, że z czasem zyskają na wartości więcej niż pieniądze na lokacie. Małe sztabki złota można kupić już za ok. 200 zł. Sztabki dostępne są w kilkunastu różnych rozmiarach (wadze), w związku z czym można bez problemu nabyć sztabkę o odpowiedniej wartości. Srebro jako tańszy metal szlachetny dostępne jest w dużych sztabkach. Sztabka srebra o wartości ok. 3 tys. zł waży aż 1 kg. Nie jest to zbyt praktyczny prezent, za to na pewno bardzo efektowny. Sztabka złota o zbliżonej wartości waży tylko 20 g. Złoto jest więc o wiele wygodniejsze. Dla dzieci świetnym prezentem są srebrne i złote monety np. z misiem koalą, pandą, kangurem lub innym zwierzątkiem. Srebrne dostępne są już od ok. 100 zł, złote od ok. 500 zł. Takie monety są po prostu ładniejsze niż sztabki, zwłaszcza z punktu widzenia dziecka.

 

BIŻUTERIA DLA DZIEWCZYNKI

 

Której dziewczynki nie ucieszy biżuteria? Najlepszym prezentem będą kolczyki. Dlaczego? Dorosłej kobiecie kolczyki są w zasadzie niezbędne. Długie, okazałe i błyszczące stanowią idealny dodatek na wieczór. Krótkie, niekołyszące się, bez błyszczących kamieni są wymagane w stroju biznesowym (jeżeli kobieta ma przekłute uszy). Ciężko zatem o lepszy prezent. Dobrym wyborem jest też łańcuszek. Ma on tę przewagę nad kolczykami, że jest bardziej uniwersalny. Spośród biżuterii najbardziej ryzykowny jest pierścionek. Z prostego powodu - nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki rozmiar będzie nosić dziewczynka za kilka lat, a nie zawsze zmiana rozmiaru jest możliwa.

 

BIŻUTERIA DLA CHŁOPCA

 

Chłopiec z czasem stanie się dorosłym mężczyzną. A dorosłemu mężczyźnie, który chce się dobrze prezentować w sytuacjach biznesowych, poza garniturem potrzebne są dwie rzeczy: zegarek i spinki do mankietów. Zegarek jest niezbędny. Elegancki zegarek to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy, więc wielu młodych mężczyzn może sobie na niego pozwolić dopiero po kilku latach pracy. Dlaczego więc nie kupić chłopcu w prezencie zegarka, który będzie mógł założyć już na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną? Jak wspomniałam, zegarek to duży wydatek. Niemniej jeżeli idziemy typ tropem, jest też tańsza opcja - spinki do mankietów. Spinki do mankietów mają klasę, a ponieważ są mało popularne, noszący je mężczyzna wyróżnia się z tłumu. Eleganckie spinki można kupić już za ok. 100 zł. Z pewnością będzie to oryginalny prezent.

 

KRZYŻYK I MEDALIK

 

Tradycyjnym prezentem o symbolicznym, duchowym charakterze, są dewocjonalia. Dzieci zwykle otrzymują je na chrzest, aczkolwiek można je wręczyć również na komunię.

 

Czy lepiej ucieszyć małe dziecko, czy dać mu prezent, który ułatwi mu dorosłe życie? Postawiłabym na tę drugą możliwość lub wybrała dwa mniejsze prezenty: jeden dla dziecka, drugi dla dziecka gdy podrośnie.

 

Zapraszam Państwa również na blog www.wczerni.pl, gdzie poruszam temat stroju wizytowego, który zakładamy na tę szczególną okazję.

 


Agnieszka Sajdak-Nowicka

www.wczerni.pl

 

 


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.