CZY JEST SENS KUPOWAĆ DZIECIOM BIŻUTERIĘ?  


Małe dziewczynki uwielbiają się stroić. Dwuletnie na widok błyskotek mamy piszczą z zadowolenia, przymierzają i przeglądają się w lustrze. Starsze z dumą prezentują koleżankom nową bransoletkę z wizerunkiem Elsy z "Frozen". Nie wspomnę o nastolatkach, które chcą ubierać się jak dorosłe kobiety. Niektórym rodzicom się to nie podoba, ale są też tacy, którzy kupują swojej córeczce pierwszy złoty pierścionek. Pierwszą prawdziwą biżuterię, którą wolno jej będzie nosić, kiedy tylko będzie chciała.

Pokazując dziewczynkom co zakładamy, do czego i na jaką okazję, wyrabiamy w nich styl i wyczucie. Gdy dorosną dylematy w rodzaju: jaką biżuterię założyć do pracy (szkoły), jaką na przyjęcie, a jaką do letniej sukienki, przestają być dylematami. Wybór jest oczywisty. To tak jak z zabieraniem dzieci do restauracji. Jeżeli towarzyszą nam od najmłodszych lat, jako dorosłe wiedzą jak się zachować i co zamówić, a cała sytuacja ich nie onieśmiela. Kupując dzieciom biżuterię kreujemy też ich dobry gust. Nawet gdy wybierzemy wisiorek z kotkiem, mamy wpływ na wybór kotka (kotki występują nie tylko w wersji Hello Kitty).


BIŻUTERIA DLA CHŁOPCA  


Mały chłopiec ma mniej dylematów niż dziewczynka, ale też musi się nauczyć, kiedy założyć zegarek na skórzanym pasku, kiedy na metalowej bransoletce, a kiedy może pozwolić sobie na neonowy plastik. Poza tym biżuteria przestała być domeną kobiet. Aby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć pierwszy lepszy blog o modzie męskiej. O ile mali chłopcy uważają, że biżuteria jest dla dziewczyn, duzi zaczynają nosić bransoletki ze skóry, drewniane koraliki i grube, srebrne bransoletki.


BIŻUTERIA DLA DZIEWCZYNKI  


Dziewczynki chcą ładnie wyglądać. Takie są dziewczynki. Której dziewczynki nie ucieszy biżuteria? Jako że dzieci szybko rosną, najlepszym wyborem są kolczyki. Problem rozmiaru nie dotyczy też zawieszki. Zawsze można powiesić ją na dłuższym łańcuszku. Najbardziej krótkoterminowym wyborem jest pierścionek i bransoletka. Ponieważ ich rozmiar musi być dobrze dopasowany, szybko mogą okazać się za małe.

Pozostaje jeszcze wybór fasonu. Klasyczny i dorosły, mniej poważny lecz wciąż uniwersalny, czy typowo dziecięcy? Na co dzień wybierzmy coś, co dziecko lubi (pieska, kotka, konika) lub model uniwersalny (kwiaty, geometryczne kształty), który będzie mogła założyć jako nastolatka, a nawet dorosła kobieta. Jeżeli natomiast ma być to biżuteria noszona na uroczyste okazje, warto pomyśleć o klasycznej biżuterii (zwłaszcza, gdy
kupujemy ją jako prezent na komunię, czyli wybieramy coś droższego). Pozwoli to zrozumieć dziecku, że jest różnica między strojem na co dzień, a strojem na wyjątkowe okazje.


Agnieszka Sajdak-Nowicka
www.wczerni.pl

Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.