CO TO JEST PRÓBA ZŁOTA I JAKI MA ZWIĄZEK Z CENĄ BIŻUTERII?

Jeżeli będziemy mieć dwie takie same ozdoby, jedną wykonaną ze złota o próbie 333, a drugą ze złota o próbie 585, pierwsza z nich powinna być prawie dwa razy tańsza niż druga. Powinna. Niestety brak wiedzy klienta często bywa wykorzystywany i biżuteria o stosunkowo niskiej wartości jest sprzedawana po bardzo wysokich cenach. Co to zatem takiego ta próba i jak powinna przekładać się na cenę?

Zgodnie z prawem, biżuteria z metalu szlachetnego to biżuteria, w której zawartość metalu szlachetnego nie jest niższa niż zawartość odpowiadająca najniższej próbie obowiązującej dla danego metalu szlachetnego. Próba złota inwestycyjnego i użytkowego to stosunek masy czystego metalu szlachetnego zawartego w stopie do masy tego stopu. Innymi słowy, biżuteria zostanie uznana za złotą, jeżeli będzie zawierać co najmniej 33,3% złota, gdyż taka jest najniższa obowiązująca próba dla złota. Mało? Zgadza się, to bardzo mało. Równie dobrze można by ją uznać za biżuterię z miedzi lub innego metalu (w zależności od użytej domieszki), gdyż pozostałe 66,6% w stopie stanowić będą inne metale. Taka biżuteria będzie, a przynajmniej powinna być, stosunkowo tania. A jakie jeszcze mamy próby?

W Polsce obowiązują następujące próby dla złota:
 • 999 czyli 99,9% złota w stopie,
 • 960 czyli 96% złota w stopie,
 • 750 czyli 75% złota w stopie,
 • 585 czyli 58,5% złota w stopie,
 • 500 czyli 50% złota w stopie,
 • 375 czyli 37,5% złota w stopie,
 • 333 czyli 33,3% złota w stopie.
Ze względu na właściwości złota, złoto o próbie 999 stosuje się w zasadzie tylko do produkcji złota w sztabkach, ewentualnie do złocenia biżuterii. Do produkcji biżuterii stosuje się głównie złoto o próbie:
 • 750 czyli 75% złota w stopie,
 • 585 czyli 58,5% złota w stopie,
 • 375 czyli 37,5% złota w stopie,
 • 333 czyli 33,3% złota w stopie.
Próba 585 to najbardziej popularna w Polsce próba dla złotej biżuterii. Próba 750 występuje o wiele rzadziej. Złoto o tej próbie stosuje się zwykle w obrączkach lub przy wyrobie luksusowej biżuterii. Z kolei próba 375 i 333 to niska próba spotykana zwykle w masowej produkcji ozdób u jubilerów sieciowych.

Jakie znaczenie ma więc próba? Istotnie wpływa na wartość biżuterii, gdyż świadczy o „zawartości złota w złocie“. Powinna zatem też istotnie wpływać na cenę. Jeżeli będziemy mieć dwie takie same ozdoby, jedną wykonaną ze złota o próbie 333, a drugą ze złota o próbie 585, druga z nich będzie zawierać prawie dwa razy więcej złota niż pierwsza. To nie oznacza, że cena tej pierwszej powinna być dwa razy niższa. Nigdy nie będzie dwa razy niższa, gdyż cena produktu obejmuje nie tylko wartość złota, ale też koszty produkcji i sprzedaży, niemniej różnica w cenie powinna być znacząca. Problem pojawia się, gdy tak nie jest. Niestety brak wiedzy klienta często bywa wykorzystywany i biżuteria o stosunkowo niskiej wartości jest sprzedawana po bardzo wysokich cenach. Warto zatem zwracać uwagę na próbę.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.