ROYAL CANADIAN MINT ZAPRASZA

Początek historii
Historia mennicy sięga 1890 roku, kiedy powstał pomysł stworzenia filii Royal Mint w Kanadzie. Miało to związek ze stopniowym uniezależnieniem się Kanady i jej rosnącymi potrzebami w zakresie monet obiegowych.
Budowa rozpoczęła się jednak dopiero w 1901 roku, a po kolejnych 7 latach, 2 stycznia 1908 roku, uruchomiono maszyny mennicze w zakładzie w Ottawie. Pod dzisiejszą nazwą Royal Canadian Mint działa od 1931 roku.
Rozwój mennicy
Obecnie poza siedzibą główną działa także filia w Winnipeg – uruchomiono ją w 1976 roku w związku ze zmniejszającymi się możliwościami centrali. Od tamtej pory to właśnie tam powstają wszystkie monety obiegowe Kanady, ale także innych krajów, takich jak: Kuba, Norwegia, Jemen, Kolumbia, Islandia, Tajlandia, Hong Kong, Barbados czy Nowa Zelandia. Podsumowano, że od początku istnienia tworzono tam monety dla ponad 75 różnych krajów.
Co ciekawe, zdolność produkcyjna zakładu w Winnipeg wynosi średnio do 20 milionów monet dziennie - co roku wybija się tam do dwóch miliardów kanadyjskich monet obiegowych.
Monety bulionowe
Kanadyjska Mennica Królewska znana jest także z emisji monet bulionowych i kolekcjonerskich – w tym specjalizuje się centrala w Ottawie, sięgając w swoich wyrobach najczęściej po złoto, srebro i pallad. Zajmuje się ona także biciem odznaczeń wojskowych oraz medali - to właśnie tam powstały te, które otrzymywali olimpijczycy podczas zimowych Igrzysk w Vancouver w 2010 roku. Natomiast, poza Kanadyjskim Liściem Klonowym produkuje także cenioną na świecie monetę bulionową Britannia.
Niestandardowe podejście
Mennica o której dzisiaj rozmawiamy znana jest z wysokiej jakości swoich produktów, ale także niestandardowego podejścia i produkcji monet o niecodziennych kształtach. Przywołajmy chociażby monety 3D w kształcie diamentu czy kapelusza Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej lub egzemplarz z mechanizmem wprawiającym w ruch przedstawione trójwymiarowe postaci.
W swoich projektach sięga do wydarzeń historycznych i symboli monarchii. Czerpie także ze świata zwierząt. Wystarczy wspomnieć o serii Zew Natury poświęconej najbardziej majestatycznym zwierzętom kanadyjskich lasów.
Najlepsi z najlepszych
Royal Canadian Mint należy do mennic posiadających certyfikat „Good delivery” LBMA, czyli London Bullion Market Association (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców), które zrzesza czołowych producentów złota inwestycyjnego z całego świata, będąc gwarancją najwyższej jakości. Co warto podkreślić, Royal Canadian Mint może pochwalić się akredytacją nieprzerwanie od początku swojego istnienia.
Odpowiedzialność biznesu
Kanadyjska Mennica Królewska prowadzi Responsible Metals Program, w ramach którego działa na rzecz rozwijania odpowiedzialnych praktyk biznesowych i promowania odpowiedzialnego pozyskiwania metali szlachetnych. Tym samym przeciwstawia się praktykom zagrażającym prawom człowieka oraz wydobyciu i handlowi minerałami z regionów ogarniętych konfliktami.
Maksymalne zabezpieczenie produktów
Royal Canadian Mint słynie z najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń chroniących jej produkty. To m.in. powłoka Mintshield™ stosowana w srebrnych monetach, która chroni metal przed powstawaniem białych plam. Kanadyjska mennica prowadzi także program Bullion DNA (Digital Non-destructive Activation). Dzięki niemu wyselekcjonowane grono dealerów Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej posiada odpowiednią technologię, która umożliwia szybkie potwierdzenie autentyczności Kanadyjskiego Liścia Klonowego (dotyczy to złotych monet bitych od 2014 i srebrnych od 2015 roku). Do tego grona należy Mennica Skarbowa, dzięki czemu nasze Oddziały posiadają urządzenia Bullion DNA Reader, pozwalające w czasie rzeczywistym potwierdzić oryginalność produktu.
Zaproszenie do świata monet
Royal Canadian Mint prowadzi program edukacyjny, głównie skierowany do dzieci i młodzieży. Można odwiedzić zarówno główną siedzibę w Ottawie, jak i filię w Winnipeg, poznając proces produkcji, a także dowiedzieć się więcej o historii tych miejsc i tworzonych przez nich monet.