Specyfikacja
- Metal:
- Złoto 900
- Nominał:
- 10 koron
- Waga:
- 3,38 g
- Kraj pochodzenia:
- Austria
- Rocznik:
- Losowy
- Wysyłka:
- 24 h
- Producent:
- Münze Österreich
Powiązane produkty
Złota moneta 10 koron - wysyłka 24 h!
Opis złotej monety 10 koron
Ta złota moneta o próbie 900 przedstawia wizerunek władcy Austro-Węgier Franciszka Józefa I. To cenny, historyczny okaz w kolekcji złotych monet. Walor wybity został w Mennicy Wiedeńskiej.
Wygląd złotej monety 10 koron
Na awersie znajduje się portret Franciszka Józefa I w wieńcu laurowym. Wokół niego widnieje napis: FRANC. IOS. I.D.G. AUSTRIAE IMPERATOR (Franciszek Józef I, z Łaski Bożej, cesarz Austrii). Rewers przedstawia dwugłowego orła z herbu Habsburgów, jednego z najbardziej wpływowych królewskich rodów Europy.
Rys historyczny
Gdy Austro-Węgry zmieniały walutę, to właśnie korona austro-węgierska zastąpiła srebrnego austriackiego guldena. Wprowadzono ją do obiegu w 1892 roku, ze względu na ostrą dysproporcję między guldenem mającym oparcie w srebrze (którego ceny były nieproporcjonalnie niższe od cen złota), a obcymi walutami opartymi na złocie. Wcześniejszy system prowadził do dużych strat w handlu i wymianie międzynarodowej. Zjawisko to pogłębiło się na początku lat 70. XIX w., kiedy Niemcy i kraje skandynawskie przyłączyły się do systemu waluty złotej, którą operowano w prawie wszystkich krajach Europy i Stanów Zjednoczonych. W obliczu takiej sytuacji, wprowadzenie nowej waluty opartej na złocie stało się dla Austro-Węgier koniecznością.
Franciszek Józef I, którego wizerunek widnieje na monecie, pochodził z domu habsbursko-lotaryńskiego i w latach 1848-1916 był cesarzem Austrii, królem Węgier, królem Czech i królem Chorwacji. A w latach 1848 – 1866 był także Prezydentem Związku Niemieckiego.
Producent
Mennica Wiedeńska została utworzona w 1194 roku w ciekawych okolicznościach. Spór pomiędzy Ryszardem Lwie Serce a austriackim księciem Leopoldem doprowadził do uwięzienia tego pierwszego. Wolność angielskiego władcy miała kosztować 600 wiader srebra, a gdy postulaty zostały spełnione pojawił się problem, co zrobić z taką ilością kruszcu. Rozwiązaniem okazało się bicie monet, bo srebro powszechnie wykorzystywane było do produkcji pieniędzy. I z tej potrzeby powstała Münze Österreich.
Przez 800 lat swojej działalności w mennicy stosowano rozmaite techniki mennicze, a rzemieślnicze tradycje są tam wciąż ważne. Prasa wykorzystywana od 1830 roku jest modernizowana na bieżąco i działa do dzisiaj – może wybijać nawet 750 sztuk monet na minutę.
Mennica Wiedeńska wyróżnia się wysoką jakością i wspaniałymi seriami monet bulionowych, które są znane oraz doceniane na całym świecie.
Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji cen.
Ponieważ występują częste wahania kursowe metali szlachetnych, wymagamy, aby zamówienie zostało opłacone i zaksięgowane w ciągu 1 dnia roboczego.
Termin wysyłki zamówienia wynosi 1 dzień roboczy w przypadku towarów oznaczonych jako "Wysyłka 24h" lub do maksymalnie 15 dni roboczych w przypadku pozostałych towarów. Termin wysyłki liczony jest od momentu zaksięgowania wpłaty.
Informujemy, że w przypadku zakupienia towarów w wysyłce 24h oraz do 15 dni roboczych w jednym zamówieniu, towary zostaną wysłane w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli chcą Państwo otrzymać zamówienie szybciej, prosimy o rozdzielanie zamówień w wysyłce 24h oraz tych w wysyłce standardowej.
Zdjęcia prezentowane na stronie są przykładowe. Produkty mogą różnić się od prezentowanych zdjęć. W przypadku monet, w sprzedaży znajdują się monety z obecnego rocznika lub roczników poprzednich.
Sztabki i monety oferowane przez Mennicę Skarbową są produktami pochodzącymi z renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association m.in.: Heraeus, Argor Heraeus, Valcambi, Metalor, C.Hafner, Perth Mint, Münze Österreich, PAMP, Umicore, Rand Refinery, UBS, Degussa lub innych emitentów wymienionych w parametrach produktu. Wyjątek mogą stanowić towary wchodzące w skład tzw. złota i srebra niesortowanego. Wybór producenta sztabek dokonywany jest losowo na etapie realizacji zamówienia i uzależniony jest od aktualnych stanów magazynowych Spółki.