Inwestycja w złoto od wieków stanowi bezpieczną przystań dla oszczędności i sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Nie oznacza to jednak tego, że przed podjęciem decyzji o zakupie kruszcu nie należy wziąć pod uwagę kilku czynników! Przede wszystkim warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy złota. Dwie najpopularniejsze opcje to złote monety bulionowe oraz sztabki lokacyjne. Czym się charakteryzują i komu są polecane?

Czym są złote monety bulionowe?

Złote monety bulionowe to monety bite przez renomowane mennice, głównie z myślą o inwestorach, a w mniejszym stopniu o kolekcjonerach. Tym samym stanowią one popularny produkt inwestycyjny, niezależnie od kraju dystrybucji! Warto wiedzieć, że monety bulionowe charakteryzują się wysoką zawartością czystego kruszcu (zazwyczaj od 90% do 99,99% tj. próba 999.9) oraz – co ciekawe – zwykle relatywnie niską wartością numizmatyczną.

Najbardziej znane złote monety bulionowe to Krugerrand, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy. Monety te często posiadają status legalnego środka płatniczego w kraju emitenta, choć ich rzeczywista wartość znacznie przewyższa nominał.

Czym są złote sztabki lokacyjne?

Złote sztabki lokacyjne to forma fizycznego złota przeznaczona dla inwestorów indywidualnych oraz firm, które mogą kupić je w ramach sprzedaży detalicznej, również w sklepach online! Sztabki te odlewane są przez certyfikowane rafinerie i produkowane są w różnych wagach, od 1 grama do nawet kilku kilogramów (cięższe sztaby przeznaczone są dla banków i rezerw finansowych państw). Najbardziej popularne są jednak sztabki o wadze 1 uncji trojańskiej (ok. 31,1 grama). Waga nie jest jednak jedynym wyznacznikiem wartości takich produktów inwestycyjnych stworzonych z królewskiego kruszcu.

Olbrzymie znaczenie dla wartości złotych sztabek ma ich czystość. Zazwyczaj wynosi 99,99% (tzw. złoto próby 9999 lub 24K). Każda sztabka posiada również unikalny numer seryjny, wskazaną wagę oraz znak producenta, a więc elementy identyfikacyjne potwierdzające jej autentyczność.

Komu polecane są złote monety bulionowe, a komu złote sztabki lokacyjne?

Wybór pomiędzy monetami a sztabkami zależy od indywidualnych preferencji i celów inwestycyjnych. Złote monety bulionowe – zwłaszcza te w niższych próbach czystości i o mniejszej wadze –  polecane są przede wszystkim osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem w kruszce. Dzięki ich różnorodności, monety bulionowe pozwalają na stopniowe budowanie portfela inwestycyjnego. Ponadto, monety często postrzegane są jako atrakcyjniejsze wizualnie i łatwiejsze w przechowywaniu. Chętnie sięgają po droższe egzemplarze również kolekcjonerzy czy inwestorzy, chcący otaczać się „prestiżowymi” przedmiotami o sporej wartości.

Z kolei sztabki lokacyjne to dobry wybór dla bardziej doświadczonych inwestorów, planujących zakup większych ilości złota w krótkim czasie. Sztabki zazwyczaj oferują nieco lepszy stosunek ceny do wagi, co przy większych inwestycjach może mieć istotne znaczenie. Podyktowane jest to m.in. łatwiejszym procesem produkcji w porównaniu właśnie do monet bulionowych.

Jakie są różnice między monetami bulionowymi a sztabkami złota?

Złote monety bulionowe i sztabki złota to dwie popularne formy fizycznej inwestycji w kruszec. Chociaż oba produkty mają wiele wspólnego, istnieją między nimi również pewne różnice, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Główne różnice pomiędzy złotymi monetami bulionowymi a sztabkami lokacyjnymi to:

  1. Producenci. Monety bite są przez mennice zarządzane przez rządy i inne instytucje państwowe, a sztabki odlewane mogą być również przez prywatne rafinerie. Oczywiście podlegają one restrykcyjnym przepisom, a najlepsze z nich zrzeszone są w prestiżowej organizacji LBMA. Czuwa ona nad jakością procesów produkcyjnych czy sposobem potwierdzania autentyczności złotych monet i sztabek.
  2. Wartość kolekcjonerska. Monety mogą posiadać niewielką wartość kolekcjonerską, podczas gdy sztabki to produkty czysto lokacyjne Wspomnieć należy więc o estetyce – monety mają ciekawy design, którego brakuje surowym sztabkom.
  3. Czystość kruszcu. Sztabki zazwyczaj charakteryzują się wyższą czystością złota (99,99%) niż monety (90-99,99%). Warto przy tym zwrócić uwagę na kwestie zwolnień podatkowych przy zakupie złota.
  4. Koszty produkcji. Monety, ze względu na skomplikowany proces bicia, mogą być droższe w przeliczeniu na gram złota niż sztabki.
  5. Płynność. Zarówno monety, jak i sztabki cieszą się wysoką płynnością na rynku, choć rozpoznawalne monety mogą być nieco łatwiejsze do sprzedaży (ciężko je podrobić).

Inwestuj w złoto, niezależnie od jego postaci!

Niezależnie od wybranej formy złota, inwestycja w królewski kruszec stanowi skuteczny sposób na ochronę kapitału przed inflacją i niepewnością na rynkach finansowych. Kluczem jest wybór produktów od renomowanych producentów (zrzeszonych w prestiżowej organizacji LBMA) oraz przemyślana dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Warto również pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu fizycznego złota, najlepiej w sejfie bankowym lub skrytce depozytowej. Ponadto przed podjęciem decyzji o inwestycji, zawsze zasięgnij porady niezależnego doradcy finansowego, który pomoże dostosować strategię do Twoich indywidualnych potrzeb i celów krótko- lub długoterminowych.


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.