Z WIZYTĄ W NAJSTARSZEJ AUSTRALIJSKIEJ MENNICY W PERTH
Jedną z kluczowych informacji, którą sprawdza się przy wyborze monety czy sztabki jest miejsce jej pochodzenia. Najlepiej wybierać produkty renomowanych mennic zrzeszonych w London Bullion Market Association (LBMA). Wśród nich są takie, które tworzą prawdziwą czołówkę. Przykładem jest australijska The Perth Mint, której historię dziś przybliżymy.

Jak to się zaczęło?

The Perth Mint to najstarsza mennica Australii. Jej początki sięgają 1899 roku. Wówczas powstała jako jeden z oddziałów The Royal Mint (obok rafinerii w Sydney i Melbourne, które obecnie już nie funkcjonują). Inicjatorem był ówczesny premier Australii Zachodniej, Sir John Forrest, który przewidując wzrost znaczenia złota lobbował, aby i w tej części kontynentu działała Mennica Królewska. 23 sierpnia 1897 roku położył on kamień węgielny pod budowę rafinerii w Perth. Działała ona w tym miejscu do 1990 roku. Działalność przerosła jednak pierwotną siedzibę i postanowiono zbudować nową rafinerię. Obecnie w starym budynku, zaprojektowanym przez George'a Temple Poole'a i będącym jednym z najbardziej imponujących pomników epoki kolonialnej w Perth, działa muzeum.

The Perth Mint pozostawało pod jurysdykcją brytyjską do 1 lipca 1970 roku, kiedy to własność została przeniesiona na rząd Australii Zachodniej.

W 1987 roku dla uruchomienia oficjalnego programu monet bulionowych założono Gold Corporation Gold Corporation na mocy Gold Corporation Act.

A to ciekawe…

W 1940 roku zapotrzebowanie na monety obiegowe w Australii przerosło możliwości zajmującej się tym Melbourne Mint i zwrócono się z prośbą o wsparcie do The Perth Mint. W latach 1940-1964 wyprodukowano tam setki milionów australijskich pensów i pół pensów z motywem kangura i podobiznami króla Jerzego VI i królowej Elżbiety II. A tylko w 1946 roku wybito aż 1,3 miliona szylingów.

W 1957 roku rzemieślnikom The Perth Mint udało się osiągnąć „prawdopodobnie najczystsze ze wszystkich” złoto – według Worshipful Company of Goldsmiths w Londynie była to próba prawie sześciu dziewiątek (999 999 części złota na tysiąc). Był to nie lada wyczyn, który doceniła nawet Mennica Królewska, zamawiając część złota jako punkt odniesienia dla własnych standardów.

Mistrzowie serii

The Perth Mint to prawdziwi mistrzowie serii monet. Tworzą kilka kolekcji rozwijanych od lat, których początki sięgają ubiegłego wieku i początków obecnego. To zarówno monety bulionowe, jak i kolekcjonerskie. Mennica ta z myślą o najbardziej wymagających kolekcjonerach tworzy także egzemplarze w standardzie proof, czyli najwyższym z możliwych, który zapewnia niezwykle wysoką troskę o detale. W Perth powstają nie tylko monety złote, ale także srebrne i z platyny.

Australijski Kangur

Najbardziej znaną serią na świecie jest oczywiście Australijski Kangur, którego historia sięga 1987 roku. Jednak nie od początku to zwierzę było jej bohaterem.

23 kwietnia wspomnianego roku zainaugurowano serię australijskich złotych monet bulionowych Nugget, tzw. Samorodków. Pierwszego dnia emisji sprzedano 155 000 uncji złota o wartości 103 mln AUD. Warto wspomnieć, że prognozy zakładały 130 000 uncji, ale do końca czerwca. Postanowiono jednak zmienić bohaterów monety i w taki sposób zagościł na niej ten najbardziej znany symbol australijskiej fauny, czyli kangur.

Dobra passa tych monet trwa do dziś. Należą one do czołówki najbardziej znanych i rozpoznawalnych, obok Kanadyjskiego Liścia Klonowego, Krugerranda i Wiedeńskich Filharmoników. W 2022 roku to właśnie moneta Australijski Kangur o wadze 1 uncji była najczęściej wybieranym złotym produktem w Mennicy Skarbowej. Jej wyjątkowość wśród czołowych monet bulionowych uwypukla fakt, że każda emisja to nowy projekt, co czyni ją atrakcyjną także dla kolekcjonerów.

Australian Kangaroo to jednak nie jedyny program jaki prowadzi The Perth Mint.

Księżycowa kolekcja Lunar

Niezwykle popularną serią jest także Lunar. To monety inspirowane chińskim kalendarzem i znakami zodiaku. W każdym roku prezentują one na rewersie inne zwierzę. 2023 r. celebrujemy jako Rok Królika.

Serię tę rozpoczęto w 1996 roku. Z racji, iż mamy 12 znaków zodiaku, co 12 lat mennica rozpoczyna kolejną odsłonę serii. Tym właśnie sposobem jesteśmy na półmetku serii Lunar III.

Monety bulionowe z serii Lunar to istotna propozycja inwestycyjna, ale z racji zmieniającego się rewersu i długoletniej tradycji pozostają one w kręgu zainteresowań także kolekcjonerów. Z myślą o nich powstają odpowiedniki kolekcjonerskie oraz wersje proof, czyli w najwyższym standardzie wykończenia.

Warto wspomnieć, że według tradycji zwierzę - znak zodiaku patronuje osobom urodzonym w danym roku, którym przypisuje się określone cechy i predyspozycje wynikające właśnie z patronatu. Dlatego też monety z serii Lunar często pełnią rolę prezentu z okazji narodzin czy świętowania w danym roku ważnej rocznicy.

Australijska fauna na monetach

Mennica realizuje także serie Australian Kookaburra i Australian Koala.

Seria prezentująca kukaburę rozwijana jest od 1990 roku. Zwierzę to jest przedstawicielem gatunku zimorodka i uważane jest za synonim australijskiego buszu. Monety z wizerunkiem roześmianego ptaka, bo tak często jest on nazywany ze względu na dźwięki, jakie wydaje, to nie lada gratka dla kolekcjonerów, bowiem w każdym roku mennica przygotowuje inny rewers. Kukabura gości zarówno na monetach bulionowych, jak i kolekcjonerskich, także w standardzie proof.

Seria monet inwestycyjnych z koalą ma zdecydowanie krótszą historię. Pierwsza z nich została wyemitowana w 2007 roku. Od tamtej pory australijska mennica nieprzerwanie kontynuuje serię, co roku zaskakując nowym wizerunkiem torbacza na rewersie.

Oferta kolekcjonerska

Mennica The Perth Mint tworzy szeroką ofertę monet kolekcjonerskich. W swoich projektach inspiruje się światem zwierząt i popkulturą. Sięga także do istotnych wydarzeń kulturalnych oraz do tematyki historycznej, przygotowując monety upamiętniające wojny, bitwy, królów i królowe.

Nie tylko monety

The Perth Mint to jednak nie tylko monety, ale także sztabki. Mennica bije sztabki w rozmiarach od 1 grama do 10 uncji (311 g). Dokłada starań, aby i one były małymi dziełami sztuki. Na każdej widnieje logo, stosuje się grawerunki i selektywne zmatowienia dla bardziej eleganckiego wyglądu. Oczywiście każda sztabka zamknięta jest w opakowaniu typu CertiCard, który stanowi certyfikat sztabki. Warto podkreślić, że jakość produktów The Perth Mint sygnowana jest przez rząd Australii Zachodniej.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.