Inwestowanie w kruszec królewski, czyli w złoto, jest coraz popularniejsze w Polsce i to nie tylko wśród najzamożniejszych inwestorów oraz firm. Sztabkami złota oraz monetami bulionowymi są również zainteresowani Polacy, którzy liczą na ochronę nawet niewielkiego kapitału w czasach inflacji i zawirowań gospodarczych. Dlaczego to właśnie na złoto warto dzisiaj stawiać? Jednym  powodem, który zachęca do inwestowania w złoto również z Mennicą Skarbową, jest brak konieczności regulowania podatków przez nabywcę. Chcesz wiedzieć więcej? Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu!

Złoto a podatek VAT, czyli inwestowanie bez rozliczenia z fiskusem!

Złoto inwestycyjne cieszy się dużą popularnością małych i dużych, a także początkujących i doświadczonych inwestorów ze względu na zwolnienie podatkowe z VAT. Oznacza to, że nabywca złotych sztabek lokacyjnych lub też złotych monet bulionowych nie musi obawiać się konieczności uregulowania 23-procentowej daniny względem Urzędu Skarbowego.

Należy przy tym podkreślić, że zwolnienie podatkowe przy zakupie złota obowiązuje zarówno osoby fizyczne, jak i działalności gospodarcze, o ile spełniono kilka ważnych warunków przy inwestowaniu w królewski kruszec. Sprawdź szczegóły w kolejnej części naszego artykułu lub skontaktuj się z doradcami Mennicy Skarbowej!

Podstawa prawna [Dz.U.2024.361 t.j.]:

Art.  122.  [Zwolnienie od podatku złota inwestycyjnego]

1. Zwalnia się od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, w tym również złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane lub nieasygnowane, lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota, oraz w szczególności pożyczki w złocie i operacje typu swap w złocie, z którymi wiąże się prawo własności lub roszczenie w odniesieniu do złota inwestycyjnego, a także transakcje dotyczące złota inwestycyjnego związane z kontraktami typu futures i forward, powodujące przeniesienie prawa własności lub roszczenia w odniesieniu do złota inwestycyjnego.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do usług świadczonych przez agentów działających w imieniu i na rzecz innych osób, pośredniczących w dostawie złota inwestycyjnego dla swojego zleceniodawcy. 

Kiedy złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT?

Aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przy zakupie złota inwestycyjnego, należy wypełnić kilka ważnych warunków. Oto i one:

  1. Kupowane złoto musi być wykonane ze złota próby co najmniej 900 (złoto fizyczne w postaci sztabek albo płytek, które mają próbę co najmniej 995; złote monety, które mają co najmniej próbę 900).
  2. Kupowane złoto musi posiadać rok produkcji późniejszy niż 1800 (mowa o monetach bulionowych).
  3. Kupowane złoto musi mieć status legalnego środka płatniczego w kraju pochodzenia (mowa przede wszystkim o monetach bulionowych).
  4. Kupowane złoto w formie monety bulionowej musi być zdobyte po cenie nie wyższej niż 80% rynkowej wartości kruszcu zawartego w monecie.

Wymienione zasady sprawiają, że wszystkie inne produkty wykonane ze złota niższych prób niż 900, nie mogą być prawnie uznawane za walutę. Tym samym nie podlegają zwolnieniu z VAT, na które wskazuje Ustawodawca. Należy zatem mieć świadomość, że złota biżuteria, granulat złota, złoto nieobrobione, a także srebro inwestycyjne, to produkty, które pomagają zabezpieczyć kapitał przed skutkami inflacji, ale nie pozwalają na skorzystanie z ulgi w VAT!

Możliwe jest to jednak dla wszystkich monet bulionowych i złotych sztabek lokacyjnych dostępnych w sprzedaży Mennicy Skarbowej.

Złoto inwestycyjne a podatek dochodowy – złoto a podatek Belki

Kolejnym podatkiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie złota inwestycyjnego, jest oczywiście podatek dochodowy. Podobnie jak w przypadku podatku VAT, inwestorzy mogą liczyć na zwolnienie podatkowe. Należy bowiem podkreślić, że złoto inwestycyjne nie jest objęte 19-procentowym podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych! Co to w praktyce oznacza? Brak konieczności odprowadzania podatku dochodowego po zakupie złota. Niestety pamiętać trzeba o pewnej ważnej zasadzie. Oto i ona:

W przypadku chęci sprzedaży złotych monet bulionowych czy złotych sztabek lokacyjnych przed upływem 6 miesięcy od daty ich zakupu, osoba zbywająca będzie zobowiązana do uregulowania 19-procentowego podatku. Tym samym krótkoterminowe inwestowanie w kruszec królewski nie jest opłacalne. Lepiej stawiać na inwestycję długoterminową, przynajmniej półroczną! Zwolnienie z podatku Belki dotyczy bowiem celów przechowywania kapitału, a w uproszczeniu mowa o jego zabezpieczaniu oraz po prostu o oszczędzaniu.

Podatek dochodowy od złota a działalność gospodarcza

Jeśli jesteś inwestorem prowadzącym działalność gospodarczą, a Twoje operacje związane ze złotem zmuszają Cię do uiszczenia podatku dochodowego, masz możliwość ujęcia kosztów związanych z jego zakupem do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to przede wszystkim firm, które rozliczają podatki w ramach ksiąg przychodów i rozchodów. O szczegóły oczywiście warto pytać doradców podatkowych lub księgowe.


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.