MONETY BULIONOWE I KOLEKCJONERSKIE - POZNAJ RÓŻNICE
Mennica Skarbowa w swojej szerokiej ofercie produktowej proponuje złote i srebrne monety, a wśród nich zarówno monety bulionowe, jak i monety kolekcjonerskie. Wiele osób - zwłaszcza tych, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z zakupem cennych krążków - zastanawia się, czym one się różnią, dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie.

Kruszec

Oba rodzaje monet mogą być wykonywane zarówno ze złota, jak i srebra. Różnica polega na tym, że w przypadku monet bulionowych zazwyczaj jest to kruszec najwyższej próby, podczas gdy w monetach kolekcjonerskich mogą być domieszki innych metali.

Emisja

Monety kolekcjonerskie mają określoną wielkość emisji – z góry wiadomo, ile sztuk trafi w ręce nabywców. Chcąc podkreślić wyjątkowość danej monety, mennice przygotowują limitowane edycje ograniczone do kilkuset sztuk, co zdecydowanie podnosi wartość numizmatu.

W przypadku monet bulionowych mamy do czynienia z produkcją masową – każdego roku emitowana jest kolejna seria.

Wartość

Wartość monety bulionowej uzależniona jest od wartości kruszcu, z jakiego jest wykonana.

W przypadku monet kolekcjonerskich znaczenie ma nie tylko masa i kruszec, ale także aktualne trendy rynkowe, wzór, wielkość emisji czy liczba dostępnych na rynku sztuk – im mniejsza dostępność danej monety, tym bardziej jest ona wartościowa. Z tych też względów mówi się o wartości kolekcjonerskiej, która przekłada się na cenę produktu.

Różnorodność

Asortyment monet kolekcjonerskich jest wręcz nieograniczony. Mennice prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów. Często upamiętniają w ten sposób historyczne wydarzenia, rocznice czy postaci, ale sięgają także po symbole narodowe, inspiracje z filmu czy muzyki lub tworzą okolicznościowe propozycje związane z jakimś wydarzeniem (np. Igrzyskami Olimpijskimi). Nie można zapominać, że w obiegu są także monety sprzed lat, sprzedawane przez dotychczasowych nabywców. Zatem wybór jest naprawdę szeroki.

Jeśli chodzi o monety bulionowe, wybór jest zdecydowanie mniejszy, ale za to mamy do czynienia z monetami znanymi na całym świecie. Do tych najbardziej rozpoznawalnych należą: Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur, Krugerrand i Wiedeńscy Filharmonicy.

Cel zakupu

I na koniec kluczowa kwestia – jaką monetę bulionową kupić? To zależy od celu, jaki nam przyświeca. Monety bulionowe, inaczej nazywane są inwestycyjnymi lub lokacyjnymi i wybierane są właśnie przez inwestorów, którzy chcą ulokować swoje oszczędności. W ten sposób zabezpieczają oni wartość nabywczą pieniądza, chroniąc się przed skutkami inflacji. Jednocześnie zakup monety bulionowej to szansa za zysk w przyszłości, ponieważ złoto to kruszec, którego cena w dłuższym horyzoncie czasowym wykazuje tendencję wzrostową.

Monety kolekcjonerskie, jak sama nazwa wskazuje, to głównie domena kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Moneta bulionowa jako prezent

Monety bulionowe, coraz częściej kupowane są nie tylko jako sposób lokowania własnego kapitału, ale z przeznaczeniem na prezent, np. z okazji ślubu.

Piękna złota moneta to z pewnością bardziej elegancki podarek niż koperta z pieniędzmi. Poza tym to prezent z potencjałem. Złoto w długoterminowej perspektywie pozostaje w trendzie wzrostu ceny, zatem prezent w postaci monety po kilku latach może być wart znacznie więcej niż w dniu jego otrzymania.

Moneta kolekcjonerska jako inwestycja

Choć w kategoriach inwestycji bierze się pod uwagę przede wszystkim monety bulionowe, nie można zaprzeczyć, że także monety kolekcjonerskie mogą być zabezpieczeniem kapitału. Ich sprzedaż po latach z pewnością także pozwoli na zysk.

Moneta bulionowa dla kolekcjonera

Rodzi się pytanie, czy moneta bulionowa może zyskać wartość kolekcjonerską. Jak najbardziej, zwłaszcza jeśli mennica ogranicza jej emisję. Przykładem jest seria Lunar australijskiej mennicy The Perth Mint, która co roku przestawia inne zwierzę - znak zodiaku z chińskiego kalendarza.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.