Inwestowanie w srebro i złoto jest coraz popularniejsze w Polsce. Wybór kruszców szlachetnych to bowiem sposób na skuteczną dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a także na ochronę kapitału w czasach inflacji. Przy inwestowaniu w sztabki złota oraz monety bulionowe należy jednak wykazać się ostrożnością! Przede wszystkim mowa o konieczności zakupu kruszców ze sprawdzonych źródeł takich jak nasza Mennica Skarbowa, oferująca produkty inwestycyjne z akredytacją LBMA. Jest to gwarancja zakupu autentycznego metalu szlachetnego. Czy jednak są sposoby na sprawdzenie  jego prawdziwości? Sprawdź to na przykładzie srebra!

Czym można sprawdzić autentyczność srebra domowymi sposobami?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Osoba, która ma wiedzę dotyczącą metalurgii oraz kruszców jest w stanie wykryć falsyfikat. W innym przypadku trudno mówić o „miarodajnych” metodach, które pozwalają na potwierdzenie autentyczności srebrnych sztabek czy srebrnych monet bulionowych. Między innymi z tego względu rekomendowane jest to, by zawsze kupować srebro i złoto ze sprawdzonych źródeł: mennic akredytowanych przez organizację LBMA i dostarczających nabywcom stosowną dokumentację. Kupno kruszców od dealerów, osób indywidualnych czy z lombardów, może okazać się stratą pieniędzy, które niestety trudno odzyskać od nieuczciwych sprzedawców.

Sprawdzanie autentyczności srebra w domu – poznaj dwie proste metody!

Sprawdzanie autentyczności srebra w domu jest możliwe z wykorzystaniem dwóch metod. Należy jednak mieć świadomość, że nie dają one 100% pewność, iż dany wyrób wykonany jest z wysokiej próby czystości srebra. Taką analizę mogą wykonać specjaliści, w tym odpowiednie laboratoria zajmujące się badaniem właściwości fizykochemicznych metali szlachetnych.

Ocena wizualna i dźwiękowa srebra

Metoda ta opiera się na weryfikowaniu koloru sztabek srebra czy monet bulionowych. Powinny mieć one metaliczny odcień barwy szarej, a także zdolność do odbijania światła w szczególności po oszlifowaniu. Należy jednak wiedzieć, że powierzchnia srebra nie jest ani zbyt błyszcząca, ani zbyt matowa. Wiele osób myli ją np. z białym złotem lub stalą nierdzewną. Wspomnieć warto też o ocenie dźwiękowej – po uderzeniu metalem w monetę czy sztabkę ze srebra słychać rezonujący, przeciągnięty dźwięk. Można go nagrać i poddać analizie w specjalnej aplikacji! Porówna ona uzyskany dźwięk z prawdziwym dźwiękiem wydawanym przez srebro.

Badanie autentyczności srebra z wykorzystaniem magnesu

Kolejnym sposobem na badanie autentyczności srebra w domu jest zastosowanie magnezu. Srebro zaliczane jest do diamagnetyków, co oznacza, że nie reaguje na działanie pola magnetycznego. Jeśli zatem badany przedmiot ze srebra przylgnie do dużego magnesu, można mieć pewność, iż nie został wykonany z metalu szlachetnego lub zawiera go niewielkie ilości (np. srebro niskiej próby). Pamiętaj, że tego typu badanie może dawać fałszywe wyniki.

Srebro a test przewodnictwa prądu

Wyjątkową właściwością srebra jest najlepsze wśród metali szlachetnych przewodnictwo ciepła, które można wykorzystać do badania autentyczności kruszcu. Sposobów wykorzystania takiej własności jest wiele. Jedną z nich jest po prostu położenie na srebrze np. srebrnej sztabce kostki lodu. Należy zmierzyć czas topnienia i porównać go z topnieniem lodu poddanego kontaktowi z innym metalem. Oczywiście jest to kolejna metoda, która tylko z pozoru może powiedzieć nam czy nasz wyrób rzeczywiście jest srebrem lokacyjnym o sporej wartości.

Zaawansowane metody oceniające autentyczność srebra

Mimo braku specjalistycznych i miarodajnych metod badania autentyczności srebra w domu, istnieją mniej lub bardziej zaawansowane techniki stosowane przez specjalistów. Przedstawiamy  metody, które wykorzystywane są przez doświadczone osoby, a także przez pasjonatów metalurgii.

Sprawdzanie srebra metodą chemiczną

Do sprawdzania autentyczności srebra można wykorzystać tzw. ciecz chromową. Mowa o roztworze kwasu chromowego, który reaguje ze srebrem. Efektem jest powstały chromian srebra o charakterystycznej barwie czerwonej. Jak wykonać taką analizę? Wystarczy delikatnie zarysować powierzchnię sztabki srebra czy srebrnej monety bulionowej, a następnie nakropić ją cieczą chromowa. Zmiana kolory na rysie będzie oznaczała to, że mamy do czynienia z autentycznym kruszcem. Niestety ciężko będzie określić, jakiej jest on próby.

Spektrometr XRF

Najbezpieczniejszą i oferującą największą wiarygodność metodą weryfikacji autentyczności przede wszystkim złotej sztabki, ale także i wyrobów ze srebra, jest zastosowanie pomiaru z użyciem spektrometru XRF (rentgenowskiej fluorescencji). Technologia ta  to pozwala na dokładne zbadanie składu chemicznego analizowanych metali bez konieczności ich niszczenia czy wykonywania inwazyjnych testów.

Podsumowanie: sprawdzanie autentyczności srebra 

Jeśli boimy się fałszywych sztabek srebra i podrobionych monet bulionowych, koniecznie kupujmy je z oferty mennic współpracujących z producentami zrzeszonymi w organizacji LBMA. Jest ona gwarantem wprowadzania na rynek 100% autentycznych kruszców, opatrzonych stosowaną dokumentacją oraz zapakowanych w specjalne etui np. CertiPack!


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.