Autentyczność złota można sprawdzić w różny sposób. Najprostszą metodą dla inwestorów jest po prostu korzystanie z certyfikowanych rozwiązań producentów i dystrybutorów, którzy znakują produkty inwestycyjne. Mimo tego istnieje kilka innych metoda, które dla jednych stanowią swoiste ciekawostki, a dla kolejnych faktyczną technikę weryfikowania autentyczności kruszcu.

Dlaczego należy zwracać uwagę na autentyczność złota?

Obecnie złoto to nie tylko najbardziej pożądany z kruszców, ale również najbezpieczniejszy sposób na ochronę kapitału w czasach inflacji. Tysiące mniej lub bardziej zamożnych inwestorów dywersyfikuje swoje portfele inwestycyjne z wykorzystaniem złotych sztabek czy popularnych monet bulionowych z mennic zrzeszonych w LBMA. Duża ich popularność sprawia, że nie każdy wybiera w 100% bezpieczny zakup kruszców w mennicach. Wiele osób stawi na innych mniej wiarygodnych dostawców, co tylko napędza rynek falsyfikatów. Podkreślić bowiem należy, że fałszerze złota dysponują dzisiaj naprawdę zaawansowanymi technikami produkcji podróbek. Ich metody są wyrafinowane, dlatego zawsze należy zachować czujność!

Metody weryfikacji prawdziwości kruszcu

Metod weryfikacji prawdziwości kruszców, w tym złotych monet bulionowych, szczerozłotych sztabek oraz produktów inwestycyjnych wyprodukowanych ze srebra, palladu czy platyny, jest wiele. Podzielić je można na te, które nie wymagają specjalistycznych działań – często można wykonać je na własną rękę – oraz na te, które stosowane są przez ekspertów opierających się nie tylko na wieloletniej wiedzy, ale także na wykorzystaniu właściwych urządzeń. Oto kilka znanych metod weryfikacji autentyczności złota:

Próba Archimedesa

Taka metoda weryfikacji to jedynie ciekawostka, którą można potraktować jako zabawę w domu. Próba Archimedesa pozwala określić gęstość materiału monety czy sztabki z odczytem danych ze specjalnej tabeli. W uproszczeniu polega to na dzieleniu ciężaru wyrobu przez objętość wypartej przez niego wody. Otrzymana gęstość złota pozwala wskazać w przybliżeniu próbę czystości. Dla przykładu złoto 24-karatowe posiada gęstość około 19,30 g/cm³.

Magnes

To kolejny test, który należy traktować w formie ciekawostki lub jako zabawę. Jest on jednak praktyczny w przypadku, kiedy badane złoto powinno mieć wysoką próbę czystości, nawet 999.9! W takim przypadku nie ma mowy o tym, by wyrób miał jakiekolwiek właściwości magnetyczne. Jeśli jednak złoto wykonane jest z niższych prób z domieszkami innych metali, silny magnes neodymowy sprawi, że nastąpi reakcja kruszcu na działanie pola magnetycznego!

Linijka Fischa

Taki przyrząd jest tani, a pozwala zbadać kilka ważnych własności monety bulionowych. Mowa o ich grubościach, średnicach oraz kształtach. Linijka z przeciwwagą umożliwia również sprawdzenie ciężaru monety. Pozyskane dane z łatwością można porównać z deklaracjami mennic, które wybijają popularne „bulionówki”.

Spektrometr rentgenowski

Urządzenie to gwarantuje największą wiarygodność przy weryfikacji prawdziwości złota, a przede wszystkim złotej sztabki. Pomiar spektrometrem XRF pozwala określić skład stopu na powierzchni wyrobu w oparciu o analizę widma promieni rentgenowskich charakterystycznych dla metali zawartych w próbce. Analiza pierwiastków pomaga ocenić, czy dana sztabka jest rzeczywiście prawdziwa.

Analiza ultradźwiękowa

Jej przewaga nad innymi metodami wiąże się z tym, iż dzięki niej można określić autentyczność całego wyrobu ze złota, również jego wnętrza! Specjalna głowica ultradźwiękowa generuje fale ultradźwiękowe, które rozchodzą się w specyficzny sposób w zależności od typu metalu. Taki test pozwala np. na sprawdzenie, czy w sztabce znajduje się imitujący złoto wolfram.

Analiza przewodności

Warto wiedzieć, że wszystkie metale i ich stopy przewodzą prąd elektryczny w odmiennym stopniu. Analiza przewodności pozwala zatem dość precyzyjnie określić, czy dany  wyrób ze złota, czyli złota sztabka lub złota moneta bulionowa, jest rzeczywiście wykonana z królewskiego materiału! W tym celu wykorzystuje się urządzenie zwane konduktometrem. Służy ono do mierzenia przewodność metali, a także do sprawdzenia ich właściwości magnetycznych.

Autentyczność złota w mennicach

Dystrybutorzy tacy jak nasza Mennica Skarbowa to certyfikowane i akredytowane ośrodki sprzedaży kruszców, które podlegają kontrolom i współpracują tylko ze zweryfikowanymi producentami produktów inwestycyjnych ze złota oraz srebra. Mowa o mennicach i rafinerach zrzeszonych w prestiżowej organizacji LBMA. Wyznacza ona najlepsze na świecie standardy produkcji, transportu oraz obrotu kruszców, dbając również o to, by każdy wyrób był autentyczny. To dlatego na sztabkach i monetach bulionowych pojawiają się specjalne znaki identyfikacyjne, a klient uzyskuje złoto i srebro często zapakowane w specjalnych opakowaniach (m.in. CertiPack). Kruszce opatrzone są także stosowną dokumentacją.

Tym samym mennice to jedyne w 100% bezpieczne miejsca, w których można kupić, a także odsprzedać autentyczne złoto w przeróżnych postaciach.


Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.