Nie każdy wie o tym, że naturalne diamenty są utworzone z czystego węgla! Proces ich tworzenia odbywa się na głębokości około 160 kilometrów poniżej powierzchni Ziemi i trwa od dziesiątek milionów lat. Możliwe jest to dzięki odpowiedniej ilości ciśnienia i ciepła, które pozwalają na przekształcenie węgla w diament. Warto jednak podkreślić, że na rynku oprócz diamentów naturalnych można spotkać również diamenty syntetyczne!

Proces powstawania diamentu w przyrodzie

Naturalny diament pod względem chemicznym i mineralogicznym jest czystym węglem tworzącym kryształy o wiązaniach atomowych. Wedle specjalistów idealny kamień składa się w 98,9% z węgla izotopu C12 i 1,1% węgla izotopu C13. By było to możliwe, złoża węgla muszą przejść przez trwający miliony lat proces. O nim w skrócie dowiesz się z tego artykułu.

Geologiczny proces tworzenia diamentów

Proces tworzenia diamentów trwał setki milionów lat i odbywał się kilometrami pod powierzchnią ziemi. To właśnie tam, w sprzyjających warunkach gorącej i ciśnieniowej warstwy mantla, węgiel uległ przemianie w ceniony na świecie kamień szlachetny o najwyższej twardości spośród wszystkich minerałów. Pierwszym etap drogi kamienia do naszych rąk to zatem wynik naturalnych, geologicznych procesów, na które nie mamy najmniejszego wpływu.

Erupcja kimberlitu, czyli podróż diamentów na powierzchnię

Diamenty, które można znaleźć w specjalnych złożach, są dostępne dla człowieka dzięki kolejnemu naturalnemu procesowi geologicznemu. Mowa o erupcji kimberlitu – teoria ta zakłada, że diamenty przedostały się na powierzchnię ziemi w unikalnym rodzaju skały, znanym jako kimberlit. Powstawanie tych skał wiąże się zaś ze specyficznym rodzajem wulkanizmu. Geolodzy twierdzą, że kimberlit przenoszący w swojej strukturze diamenty wytworzony został poprzez dynamiczny i niezwykle szybki transport magmy z dużych głębokości. Wedle przypuszczeń doszło do tego w okresie rozpadu superkontynetów.

Eksploatacja kopalni diamentów przez człowieka

Diamenty pozyskiwane są przez człowieka ze złóż, czyli z kopalni diamentów. Podkreślić warto, że nie ma ich na świecie wiele, a sam proces  wydobycia kamieni różni się technologicznie w zależności od lokalizacji i typu złóż. Wyróżnić można wydobycie otworowe, aluwialne, morskie lub nawet podmorskie.

Sortowanie i szlifowanie diamentów

Po wydobyciu diamentów kamienie muszą przejść odpowiednie analizy swojej wartości. Oznacza to, że są one sortowane i przekazywane do właściwych sektorów gospodarki. Niektóre wykorzystywane są do produkcji narzędzi diamentowych, co sprawia, że mają bardzo ważną funkcję przemysłową; a inne – te najpiękniejsze i najcenniejsze – trafiają do szlifierzy i mistrzów jubilerstwa. Następnie stają się błyszczącymi klejnotami: diamentami inwestycyjnymi (głównie w formie brylantów) lub diamentami jubilerskimi o różnym szlifie i przeznaczeniu (kolczyki, pierścionki itp.).

Produkcja diamentów syntetycznych

Wartość diamentów syntetycznych jest znacznie niższa od ceny diamentów naturalnych. Powstają one w specjalnych laboratoriach, gdzie wywołuje się w maszynach podobne procesy, do tych geologicznych zachodzących w ziemi. Procesowi produkcyjnemu podlegają wtedy kawałki grafitu, który wykonany jest z czystego węgla. Intensywne ciepło i ciśnienie pozwalają uzyskać niezwykły efekt – diament syntetyczny łudząco przypominający kamień naturalny.


Powiązane produkty

Mennica Skarbowa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.