ZASKAKUJĄCA RÓŻNORODNOŚĆ W ŚWIECIE MONET KOLEKCJONERSKICH
Kiedy myślimy o monetach, zazwyczaj mamy przed oczami złote lub srebrne krążki. Nic w tym dziwnego. Tak właśnie wyglądają używane na co dzień monety obiegowe oraz większość propozycji bulionowych i kolekcjonerskich. Większość, ale nie wszystkie. Coraz częściej mennice zaskakują nas pomysłami i przygotowują egzemplarze odbiegające od utartych schematów. Na rynku monet zdecydowanie nie wieje nudą. Wiele propozycji znajdziecie w sklepie Mennicy Skarbowej.

Moneta nie zawsze okrągła

Zacznijmy od tego, że moneta nie zawsze musi mieć kształt krążka. Światowe Mennice chcąc nas zaskoczyć przygotowują okazy nawiązujące do różnych okoliczności i w ten sposób powstają np. świąteczne gwiazdki lub monety w kształcie Mikołaja czy pisanki. Posługując się przykładem srebrnej monety Park Jurajski: Tyranozaur Rex - po co pokazywać wizerunek dinozaura, skoro można po prostu stworzyć dinozaura.

Odmienny kształt to jednak nie jedyne co zaskakuje. Mennice idą o krok dalej, przygotowując monety kolekcjonerskie trójwymiarowe lub zawierające elementy tego rodzaju. Royal Canadian Mint stworzyła srebrną monetę dosłownie odzwierciedlającą kapelusz Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej, a więc symbol kojarzony na całym świecie. Co więcej, specjalna technika platerowania złotem pozwoliła uzyskać idealne odzwierciedlenie filcu, z którego wykonane jest to nakrycie głowy, a wykorzystanie brązowego złota stworzyło imitację skórzanego paska.

Inny przykład to srebrna moneta „Prezenty świąteczne”, zawierająca elementy 3D, ale też wyjątkowy mechanizm, który wprawia je w ruch. Przechylając monetę, pracowite elfy zaczynają obracać się wokół Świętego Mikołaja.

Bywa także, że taki ruchomy element 3D umieszczany jest w centralnej części monety, dzięki czemu możemy podziwiać go zarówno od strony rewersu, jak i awersu. Przykładem jest moneta australijskiej The Perth Mint, w której centralnej części umieszczono klepsydrę z drobinkami imitującymi przesypujący się piasek lub inna propozycja tej mennicy – srebrna moneta celebrująca Rok Tygrysa, w której mały, pozłacany 18-karatowym złotem tygrys obraca się wokół własnej osi.

I na koniec przykład w pełni 3D, czyli moneta odzwierciedlająca kształt okrągłego szlifu diamentu Forevermark Black Label, w której umieszczono prawdziwy diament o wadze 0,2 karata.

Wielobarwna kolekcja

Moneta srebrna albo złota - ale czy zawsze trzeba wybierać tak kategorycznie? Na rynku, dostępnych jest wiele srebrnych egzemplarzy, których elementy są selektywnie pozłacane dla uzyskania niezwykłego efektu wizualnego. Spójrzmy, chociażby na przykład różowego złocenia na monecie „Wszystkiego najlepszego z okazji ślubu” czy zdobienia Voyageur Dollar Voyageur Dollar.

Złoto i srebro na monetach to nie jedyne widoczne kolory z tego kruszcu. Coraz częściej mamy do czynienia z kolorowymi egzemplarzami, na których wykorzystuje się różnobarwne rysunki. Posłużmy się przykładem kolorowanej monety„Baby Tiger” Roku Tygrysa 2022 czy serii „Dreaming Down Under” również przygotowywanej przez australijską mennicę The Perth Mint. To 5 kolorowanych egzemplarzy przedstawiających rysunki śpiących, małych zwierząt, takich jak koala czy diabeł tasmański.

Drogocenne elementy zamknięte w monecie

Kolorowanie to jednak nie jedyne urozmaicenie monet. Bywa, że umieszcza się w nich kamienie szlachetne, bursztyn, perły czy diamenty. Oto kilka przykładów:

  • Kolekcja srebrnych monet „Kamienie urodzinowe” - w każdym krążku umieszczono kryształ Swarovskiego.
  • Perła wyeksponowana w monecie „Skarby Australii” – co ciekawe, dodatkowo masa perłowa widoczna jest zarówno na rewersie, jak i awersie.
  • Kolekcja Purely Brilliant Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej opracowana z producentem diamentów, bo to właśnie ten kamień błyszczy w centralnej części monet.
  • Seria Opal Lunar przygotowana przez The Perth Mint, czyli srebrne monety, w których wykorzystano wstawki z prawdziwego australijskiego opalu.

Zaskakująca waga i wymiary

Na koniec powiedzmy jeszcze o innym elemencie, którym zaskakują mennice. To waga, a co za tym idzie rozmiary monety. Wystarczy wymienić wspomnianą już wcześniej monetę Voyageur, przygotowaną aż z kilograma srebra, której średnica sięga 10 cm.

Choć daleko im do prawdziwie rekordowych monet kolekcjonerskich, takich jak stukilogramowa moneta Kanadyjski Liść Klonowy czy Australijski Kangur o wadze 1 tony.

Jak widzimy, monety mogą być naprawdę zaskakujące. Każda z nich będzie wyjątkowym uzupełnieniem kolekcji, a także inwestycją. Okazy kolekcjonerskie idealnie sprawdzą się także w roli prezentu – w różnorodności projektów i tematyki znajdziemy coś dopasowanego do zainteresowań obdarowanego.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.