W minionym tygodniu złoto zyskało na wartości. To efekt środowego komunikatu ze strony Rezerwy Federalnej. I co dalej?
Cena złota wzrosła o ponad 26 dolarów za uncję i potrzebowała na to tylko kilkunastu godzin. To dzięki gołębim projekcjom makroekonomicznym. Swoje w tej sprawie zrobił również gołębi komunikat ze strony FOMC (Federal Open Market Committee). Szefowa Fed, Janet Yellen, podniosła stopę „federal funds” o 25 punktów bazowych, czyli o tyle, ile zakładał rynek. Podwyżka była niemalże w całości zdyskontowana, dlatego inwestorzy skupili uwagę głównie na projekcjach makroekonomicznych. Szczególnie istotny dla nich jest tzw. dot chart (czyli projekcje optymalnego poziomu stóp). Fed planuje jeszcze dwie podwyżki kosztu pieniądza w tym roku. Zaznaczył jednak, że tempo podwyżek będzie jednak powolne. Rynek ewidentnie spodziewał się czegoś więcej.

Yellen podkreśliła, że ryzyka dla inflacji są symetryczne. W porównaniu do poprzedniego posiedzenia, w wypowiedzi szefowej Fed-u brak było optymistycznych akcentów. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Sprzedawany dolar tracił na wartości do walut G-10, a tym samym silnie odwrotnie skorelowane z nim złoto wykorzystało sytuację i wzrosło w ciągu jednej sesji o ok. 2 proc. Jednocześnie spadły rentowności 10-letnich rządowych obligacji Stanów Zjednoczonych - z okolic 2,59 proc. do 2,50 proc. Na początku tego tygodnia spadki są pogłębiane do 2,47 proc. To ogólnie dobry komunikat dla surowców, w tym również dla złota. Słaby dolar będzie dla niego motorem napędowym. Teraz dla dolara i dla złota kluczowe mogą być sygnały dynamiki płac oraz konkrety związane z redukcją podatków zapowiadanych przez administrację prezydenta Trumpa.  

Ryzyko polityczne na Starym Kontynencie, Trump oraz rozpoczęcie procedury Brexit-u szansą dla metalu szlachetnego

W ostatnich latach wzrosty na rynku złota w pierwszych miesiącach roku były powodowane napływem kapitału do funduszy ETF. W tym roku styczniowo-lutowe wzrosty to efekt niepewnej przyszłości politycznej na Starym Kontynencie oraz w Stanach Zjednoczonych. Prezydent USA w każdej chwili może zaskoczyć rynek. Trump jest jeszcze bardziej nieprzewidywalny niż pogoda w marcu w Polsce. Awersja do ryzyka może również wzrosnąć na po wyborach we Francji oraz w Niemczech. Podczas wyborów w Holandii partia populistyczna nie zrobiła furory. Optymiści twierdzą, że Holendrzy dali dowód na to, że poparcie dla frakcji eurosceptycznych nie staje się tendencją ogólnoeuropejską. W wyborach francuskich zagrożeniem jest Le Pen, której obietnice wyborcze to pewnego rodzaju próba rozmontowywania Unii Europejskiej, o czym ona sama mówi otwarcie i głośno. Rozpoczęcie formalnego Brexit-u przedłuża się w czasie, c może to powodować napięcia oraz wywoływać wśród inwestorów jeszcze większą awersję do ryzyka.  Co prawda ustawa o Brexit została podpisana przez brytyjską królową, jednak premier May nie spieszy się z rozpoczęciem procesu. Dodatkowo europejscy politycy wymyślają różnego rodzaju powody, by tylko spowolnić negocjacje w sprawie opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię.

Raporty CFTC

Raport CFTC pokazuje, że w tygodniu poprzedzającym posiedzenie Fed-u, inwestorzy zredukowali swoje długie pozycje w złocie o prawie 50 proc. do 46 374 kontraktów. Jednocześnie liczba kontraktów netto spadła do najniższego poziomu od stycznia 2017 roku. Takie zachowanie inwestorów było spowodowane oczekiwaniem na mocniejszego dolara po środowym komunikacie.
Złoto technicznie

Od grudnia 2016 roku złoto podąża w trendzie wzrostowym. Spadki, które wystartowały na początku marca i trwały przez dwa tygodnie, uplasowały złoto na poziomie 1195 dolarów za uncję. Silnym wsparciem okazał się poziom 50 proc. zniesienia wewnętrznego  dwumiesięcznych wzrostów. Miejsce wyhamowania spadków zostało wyznaczone też przez równość impulsów spadkowych, które wystąpiły w pierwszej połowie marca. Potwierdzeniem długoterminowej tendencji wzrostowej będzie jednak dopiero przełamanie szczytów z końca lutego oraz ponowny powrót ceny do kanału wzrostowego.


Arkadiusz Kłosiński
Mennica Skarbowa S.A.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.