cena złota srebra kryzys

Od ostatniego kryzysu finansowego minęło już 10 lat. Jak przystało na okrągłą rocznicę, w zachodnich mediach pojawia się ostatnio sporo wspomnień i refleksji. Wśród nich dominują analizy wskazujące na liczne analogie pomiędzy światową gospodarką dzisiaj a w 2008 roku. W ostatnich dniach do grupy argumentów dołączył jeszcze jeden – relacja ceny złota do ceny srebra.


WBREW RYNKOWYM PRAWOM

Srebro może być nazywane metalem przyszłości. Kruszec ten jest używany nie tylko w jubilerstwie, ale także w przemyśle medycznym i technologicznym, czyli obecnie najprężniej rozwijających się branżach. Nic dziwnego, że według prognoz popyt na srebro w najbliższych latach powinien stale rosnąć – oczywiście pociągając za sobą jego notowania.

Tymczasem od dłuższego czasu cena szarego kruszcu drastycznie się obniża. We wtorek spadła do najniższego poziomu od 2,5 roku – ok. 14,15 USD za uncję. W efekcie stosunek ceny złota do ceny srebra pobił ostatni rekord z 1993 roku i przekroczył poziom 85.

Jeśli chodzi o obecne stulecie, to prawie taki sam poziom został osiągnięty niedługo po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, czyli wydarzeniu będącym symbolem załamania gospodarki w 2008 roku. Jednak to nie jedyne takie sytuacje, kiedy rekordowy parytet złota do srebra towarzyszył wielkiej recesji.

HISTORIA KRYZYSÓW

Szacunkowy stosunek ilości złota do ilości srebra w skorupie ziemskiej wynosi 17,5. W przeszłości wycena metali mniej więcej odpowiadała ich występowaniu w naturze. W czasach Cesarstwa Rzymskiego parytet cen był ustalony na 12. Niewysoki poziom zachował się przez wiele wieków. Jeszcze w 1792 prawo Stanów Zjednoczonych utrzymywało go na poziomie 15. W 1803 roku niemal taką samą wysokość wprowadzono też we Francji (15,5).

Parytet zaczął drastycznie wzrastać w XX wieku – przeciętna wartość z tamtego okresu wynosi ok. 50. Pierwszym ważnym impulsem do podwyżki były koszty związane z I wojną światową, które spowodowały spustoszenie w systemie monetarnym USA. Relacja ceny złota do ceny srebra wahała się wtedy w granicach 30-40.

Największy skok przyniósł jednak krach na giełdzie w 1929 roku. Wielki kryzys doprowadził bowiem do tak dużego spadku ceny srebra, że w 1932 roku parytet przekroczył poziom 80. Po dewaluacji dolara oraz podniesieniu ceny złota do 35 USD w 1934 roku, stosunek cen obu metali ustalił się na nieco niższym poziomie. Historyczny rekord został osiągnięty w 1939 roku i wyniósł 98.

Po zakończeniu II wojny światowej cena srebra zaczęła stale rosnąć. W rezultacie w latach 1963-1966 parytet utrzymywał się na poziomie ok. 27. Następnie w latach 1967-1970 jego średnia wartość wynosiła 20.

Do kolejnego skoku doszło na początku lat 90., podczas wojny w zatoce Perskiej. Postępująca recesja oraz spadek zapotrzebowania ze strony przemysłu spowodowały drastyczny obniżkę cen srebra i wzrost parytetu do poziomu nawet 93 (1990 rok).

W XXI w. ta relacja nieco się unormowała i średnia dla ostatnich 20 lat wynosi ok. 60. Wyjątek stanowiły wspomniany wcześniej okres recesji.

W OCZEKIWANIU NA WYBUCH

Rekordowo wysoki parytet złota i srebra oznacza, że srebro jest skrajnie niedoszacowane. Taka sytuacja nie może trwać wiecznie, dlatego w przeszłości zawsze po okresie dołka dochodziło do eksplozji. Za przykład może posłużyć recesja w 2008 roku, kiedy cena szarego kruszcu spadła do 9,73 USD za uncję. Po jej zakończeniu – w kwietniu 2011 roku notowania osiągnęły poziom 49,82 USD za uncję. Oznacza to, że w ciągu niecałych 3 lat inwestujący w srebro mogli zarobić ponad 500%. Wielu ekspertów sugeruje, że obecnie mamy do czynienia z podobną sytuacją i na srebrze znowu będzie można zbić fortunę. Oczywiście o tym czy mają rację, przekonamy się dopiero za jakiś czas – i prawdopodobnie nie chodzi tu o miesiące, ale raczej lata.

Najciekawszą kwestią jednak fakt, że niedoszacowanie srebra zazwyczaj towarzyszy poważnym krachom. Obawy są tym większe, że jest to tylko jeden z wielu sygnałów, mogących świadczyć o nadchodzącym kryzysie. Hossa na amerykańskiej giełdzie trwa już ponad 9 lat, jednocześnie tamtejszy dług publiczny przekroczył już 20 bilionów USD. To rekordowe połączenie budzi poważne obawy w stosunku do dolara, którego na złoto regularnie wymieniają już Rosja i Chiny. Nie należy również zapominać o bańce na rynku nieruchomości czy kryptowalut.


Na podstawie: "Gold-Silver Ratio Rises To More Than 20-Year High", "Gold, Silver, and the US Dollar: 1792-1971", ww.Kitco.com


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.