WIKTORIAŃSKA BIŻUTERIA MIŁOŚCI

W czasach mody na biżuterię personalizowaną, aż dziwne, że jeszcze nie powróciła na szeroką skalę biżuteria wiktoriańska, kiedy to za pomocą kamieni szlachetnych wyznawano sobie uczucia, a nawet przekazywano tajne wiadomości.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi wykorzystująca akronimy (słowa stworzone z pierwszych liter innych słów) była znana już wcześniej, ale największą popularność zyskała w epoce wiktoriańskiej. Jak tworzono taką biżuterię? Pierwsze litery nazw poszczególnych kamieni szlachetnych tworzyły słowo. Najpopularniejszą kombinacją w epoce wiktoriańskiej było:

  • DEAREST czyli diament (diamond), szmaragd (emerald), ametyst (amethyst) , rubin (ruby), szmaragd (emerald), szafir (sapphire), topaz (topaz),

  • REGARDS czyli rubin (ruby), szmaragd (emerald), granat (garnet), ametyst (amethyst), rubin (ruby), diament (diamond).

Kamienie ułożone były w rzędzie, jeden obok drugiego lub dookoła w formie kwiatu (tradycyjnie z diamentem w środku). Z czasem popularne stały się kolejne kombinacje:

  • ADORE czyli ametyst (amethyst), diament (diamond), opal (opal), rubin (ruby), szmaragd (emerald),

  • LOVE czyli lapis lazuli (lapis lazuli), opal (opal), vermarine (vermarine), szmaragd (emerald).

Popularne było zapisywanie również innych słów oraz imion.

Pomysł na biżuterię z zaszyfrowaną wiadomością powraca. Tego typu ozdoby w nowoczesnym wydaniu oferują współcześni twórcy biżuterii wykorzystując ich minimalistyczną formę i jasny przekaz. Często są to bardzo minimalistyczne projekty z użyciem bardzo krótkich słów takich jak LOVE. Biżuteria z użyciem akronimu jest zatem doskonałym prezentem dla ukochanej kobiety. Jest też świetnym sposobem na wyrażenie siebie. A jeżeli zależy nam, żeby biżuteria była naprawdę unikatowa, warto zaszyfrować własną wiadomość, zlecając wykonanie biżuterii u jubilera. To zdecydowanie bardziej osobiste niż trwożenie biżuterii personalizowanej, będącej kombinacją gotowych elementów.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.