popyt na złoto złota biżuteria

Jak kształtował się popyt na złoto w 2017 roku? Światowa Rada Złota opublikowała podsumowanie ubiegłorocznych trendów w najważniejszych sektorach światowego rynku. Okazuje się, że najbardziej interesujące zmiany dokonały się w branży jubilerskiej, która w poprzednich latach raczej pozostawała w cieniu.

Złota biżuteria

To był wyjątkowo udany rok na rynku złotej biżuterii. Światowy popyt wzrósł o 4% i osiągnął poziom 2135,5 t. Należy podkreślić, że to pierwsza podwyżka od 2013 roku. W rankingu krajów pierwsze miejsce zajęły Indie, gdzie wzrost wyniósł aż 12%. Na tak dobry wynik miały wpływ 3 czynniki: sezon festiwalowy, decyzja rządu o wyłączeniu branży jubilerskiej spod działania przepisów przeciwko praniu brudnych pieniędzy oraz odrodzenie sentymentu wśród konsumentów na terenach wiejskich. W Chinach odnotowano wzrost o 3%, co tak jak w przypadku popytu światowego, stanowi pierwsze zakończenie na plusie od 2013 roku. O tyle samo zwiększył się popyt w USA. Tam najwyższe zyski przyniósł okres świąteczny. Na przykład marka Tiffany & Co. zaobserwowała 8-procentowy wzrost sprzedaży.

Technologia

Ożywienie nastąpiło również na rynku technologicznym. Wszystkie kwartały zakończyły się na plusie, dając w sumie wynik o 3% wyższy niż w roku poprzednim. Największy udział w tym wzroście miały sektory: produkcji smartfonów oraz produkcji układów scalonych.

Złote sztabki i monety

W skali całego roku doszło do niewielkiego spadku (2%) i ogólne zapotrzebowanie na złote sztabki i monety wyniosło 1029,2 t. Stoi za tym przede wszystkim sytuacja w USA, gdzie popularność monet bulionowych była najniższa od 2007 roku. Jeśli chodzi o sztabki, to popyt na nie był stosunkowo stabilny i wyniósł 770,9, czyli tylko nieco mniej niż średnia z lat 2014-2016 (773 t).

Do dużych wzrostów doszło za to na rynkach wschodnich. W Chinach, czyli na największym rynku złota na świecie, popyt osiągnął poziom 306,4 t, co stanowi podwyżkę o 8% w porównaniu do roku poprzedniego. Tym samym już drugi rok z rzędu zakończył się znacznym przekroczeniem 5-letniej średniej (284,8 t). Rekordowy 78-procentowy wzrost miał miejsce w Turcji: z 29,4 t do 52,4 t. To najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich 4 lat. Indie odnotowały niewielką podwyżkę o 1,6%, która doprowadziła popyt do poziomu 164,2 t.

Podaż

Światowa podaż złota spadła o 4%. Mimo nowych inwestycji wydobycie pozostało na niemal niezmienionym poziomie. Kopalnie otworzone w ubiegłym roku posłużyły do wypełnienia luki w produkcji dwóch liderów rynku – Chin i Tanzanii. Rząd Chin zdecydował się na zaostrzenie przepisów z zakresu ochrony środowiska, w wyniku czego doszło do zamknięcia kilku najstarszych kopalni. Z kolei w Tanzanii wciąż nie wygasł konflikt pomiędzy władzami a firmą Acacia Mining. Obowiązujący od kilku miesięcy zakaz eksportu doprowadził do zatrzymania głównych projektów wydobywczych spółki. W rezultacie tych wydarzeń oba kraje odnotowały znaczne spadki, w szczególności w IV kwartale. W Chinach obniżka wyniosła 10%, a w Tanzanii 15%. Dodatkowo na spadek światowej podaży miało wpływ 10-procentowe zmniejszenie się ilości złota pochodzącego z recyklingu.


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.