rosja rezerwy złota putin

Od września Wenezuela zacznie sprzedawać certyfikaty oparte na złotych sztabkach. W ten sposób prezydent Nicolas Maduro chce zapewnić swoim obywatelom możliwość nie tylko bezpiecznego oszczędzania, ale także kupowania na kredyt. W tle oficjalnych deklaracji szaleje rekordowa inflacja...


Podczas telewizyjnego wystąpienia Maduro zapowiedział, że nowy program rządu będzie skierowany przede wszystkim do emerytów oraz innych osób pragnących zapewnić sobie spokojną przyszłość. Dodatkowo certyfikaty mają posłużyć jako zabezpieczenie linii kredytowej w przypadku zakupu samochodu lub innego dobra o większej wartości.

Pisząc o Wenezueli trzeba jednak wspomnieć o poważniejszym problemie, który chociaż nie był głównym tematem rozmowy z Maduro, na pewno został wzięty pod uwagę przy konstruowaniu programu. Chodzi oczywiście o hiperinflację, która od kilku lat niszczy tamtejszą gospodarkę. Jej aktualny poziom jest szacowany na 100 000%. Oznacza to, że wenezuelska waluta nie ma już prawie żadnej wartości. Jako przykład można podać cenę kubka kawy, która w lipcu wynosiła 200 000 boliwarów.

Aby umożliwić realizowanie jakichkolwiek transakcji, Maduro przeprowadził w sierpniu dewaluację waluty o 95%, wprowadził nowe boliwary, z których zniknęło 5 zer, oraz podwyższył płacę minimalną o 3000%. Te działania dotykają jednak tylko wierzchołka góry lodowej, a zachodnie media już ogłosiły upadek wenezuelskiej waluty.

Łatwo można się domyślić, że kryzys walutowy najbardziej dotknął zwykłych mieszkańców. W mediach krążą statystyki, według których aż 90% obywateli żyje w biedzie, a większość pytanych straciła w ciągu ostatniego roku ok. 10 kg masy ciała. W tej sytuacji trudno uwierzyć, że do rządowych priorytetów należą aktualnie godne emerytury czy łatwo dostępne pożyczki.

Można przypuszczać, że w obliczu prawie całkowitej utraty wartości pieniądza, złoto jest postrzegane jako ostatnia deska ratunku dla Wenezuelczyków chcących utrzymać siłę nabywczą posiadanego kapitału.

Rządowy program oszczędnościowy będzie mieć pokrycie w sztabkach o wadze 1,5 lub 2,5 g. Certyfikaty mają być sprzedawane kolejno za kwoty ok. 3500 lub ok. 5800 boliwarów.


Na podstawie: "Venezuela to Sell Gold Ingots to Pensioners as Inflation Soars", www.Bloomberg.com


Powiązane produkty

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.