Wszyscy, którzy w związku z aktualną sytuacją związaną z koronawirusem chcieli zabezpieczyć swoje oszczędności wymieniając je na złoto, spotkało ostatnio duże zaskoczenie. Otóż od jakiegoś czasu kupienie złota w sztabkach lub monetach jest bardzo utrudnione. Czy za chwilę to samo stanie się z biżuterią? Już widać istotny wzrost sprzedaży grubych, złotych łańcuszków - najkorzystniejszych pod względem inwestycyjnych form biżuterii.

BRAK ZŁOTA W RAFINERIACH I MENNICACH

Jak możemy przeczytać na Bankier.pl (Bankier. pl “Chcesz kupić fizyczne złoto? Spóźniłeś się” Krzysztof Kolany 26.03.2020), jakiś czas temu złoto inwestycyjne błyskawicznie zniknęło z półek i dostęp do niego stał się utrudniony. Chętnych na zakup jest wielu, ale sprzedających brakuje, stąd brak również sztabek z obrotu wtórnego.

Czy za chwilę to samo może stać się z biżuterią?

DLACZEGO INWESTORZY KUPUJĄ BIŻUTERIĘ

Gdy zaczyna brakować złota inwestycyjnego, inwestorzy szukają alternatyw. Jedną z opcji jest zakup biżuterii ze złota. Zwłaszcza biżuterii stosunkowo nieskomplikowanej, a tym samym o niskim koszcie produkcji. Inną alternatywą jest zakup biżuterii z dużymi, wartościowymi kamieniami wysokiej jakości. Cena takiej biżuterii najlepiej odzwierciedla bowiem cenę użytych materiałów (złota i kamieni szlachetnych) i tym samym maksymalizuje zysk przy sprzedaży.

JAKĄ BIŻUTERIĘ KUPUJĄ INWESTORZY

Inwestorzy kupujący biżuterię jako substytut złota inwestycyjnego przyjmują najczęściej jedną z dwóch strategii: zakup biżuterii z rynku wtórnego lub zakup prostej biżuterii o niskim koszcie produkcji.

Część inwestorów decyduje się na zakup biżuterii z rynku wtórnego. Zakup z rynku wtórnego wiąże się z o wiele niższymi kosztami inwestycji. Kupując biżuterię używaną nie płacimy za markę, nie ponosimy też kosztów prowizji pośredników jacy występują w łańcuchu sprzedaży w przypadku nowej biżuterii. Cena biżuterii na rynku wtórnym o wiele lepiej odzwierciedla więc kurs złota niż cena nowej biżuterii.

Drugą opcją jest zakup biżuterii o wysokiej próbie i prostym wzorze. W przypadku zakupu biżuterii w roli substytutu złota w sztabkach, nie warto inwestować w misterne ozdoby, drobną biżuterię i biżuterię o niskiej próbie. Im bardziej skomplikowany wzór, tym wyższe koszty wykonania i wyższa cena. Lepiej wybrać coś prostego jak łańcuszek. Łańcuszki produkowane są maszynowo, co znacznie zmniejsza koszty produkcji. Nie warto też inwestować w drobną i tanią biżuterię, gdyż zawiera ona niewiele złota. Tym samym relatywnie duży wpływ na cenę mają koszty sprzedaży i marże pośredników. W przypadku zakupu biżuterii w celach inwestycyjnych należy więc zwrócić uwagę na ile cena odzwierciedla rzeczywistą wartość biżuterii, a w jakim stopniu płacimy za markę. Niestety wiele znanych marek oferuje biżuterię w cenach wielokrotnie przewyższających wartość materiałów użytych do jej produkcji. Dlatego kupując biżuterię zawsze sprawdzamy próbę złota i wagę produktu.

Jeszcze jedną opcją jest zakup biżuterii z kamieniami szlachetnymi. W tym przypadku nie mówimy jednak o inwestycji w złoto lecz w kamienie szlachetne, gdyż to one będą miały decydującą wartość.

CZYM JEST WAGA I PRÓBA ZŁOTA

Próba informuje, jaka jest zawartość czystego złota w produkcie. Próby złota najczęściej używane w jubilerstwie to 750 czyli 75% złota w stopie, 585 czyli 58,5% złota, 375 czyli 37,5% złota i 333 czyli 33,3% złota. Próba powinna mieć odzwierciedlenie w cenie, czyli jeżeli będziemy mieć dwie takie same ozdoby, jedną wykonaną ze złota o próbie 333, a drugą ze złota o próbie 585, pierwsza z nich będzie zawierać prawie dwa razy mniej złota niż druga, więc jej cena powinna być zdecydowanie niższa.

Drugim ważnym kryterium przy zakupie biżuterii w celach inwestycyjnych jest waga. Jeżeli znamy wagę i próbę, wiemy ile rzeczywiście złota zawiera produkt oraz mamy możliwość porównania cen podobnej biżuterii w kilku sklepach. Najłatwiej zrobić to online. Niestety wiele marek nie podaje wagi swoich produktów co utrudnia możliwość porównania z ofertą konkurencji bez konieczności zapytania mailowego lub telefonicznego.

CZY ZŁOTA BIŻUTERIA TO DOBRA INWESTYCJA?

Złoto to zawsze dobra inwestycja, gdyż to najbezpieczniejszą lokatą kapitału na wypadek wojny, kryzysu finansowego czy epidemii. Oczywiście korzystniejszym pod względem inwestycyjnym jest zakup złota w sztabkach lub monetach. Gdy jednak złoto inwestycje jest trudno dostępne, jak ma to miejsce obecnie, zakup biżuterii o wysokiej próbie i wadze to dobry pomysł. Biżuteria ma też jedną przewagę nad sztabkami i monetami - ma walory użytkowe. Stanowi zatem nie tylko inwestycję, ale też piękny dodatek. Nie musi zatem leżeć latami zamknięta w sejfie, ale może być używana przez cały okres inwestycji. Ponadto jeżeli przewozimy ją na sobie przez granicę, bez problemu możemy przewozić biżuterię o wysokiej wartości. Natomiast w przypadku złota w sztabkach powinniśmy zgłosić ilość przewożonego złota, jeżeli wyjeżdżamy poza strefę Schengen.

Czy powinniśmy się obawiać, że niedługo na rynku zabraknie biżuterii? Prawdopodobnie do tego nie dojdzie, ale utrudnienia związane z dostępem do złota mogą istotnie wpłynąć na ceny. Wzrost cen może też spowodować brak towaru. Znaczna część biżuterii produkowana jest bowiem we Włoszech, Indiach i Chinach. Bardzo prawdopodobne jest, że w wyniku ostatnich zawirowań: przestojów w produkcji, kontroli granicznych i ograniczeń transportu oraz restrykcji nałożonych przez państwa, nastąpią poważne trudności z importem biżuterii, co spowoduje wzrost cen.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.