ŚWIĘTUJ ROK KRÓLIKA 2023 RAZEM Z MENNICĄ SKARBOWĄ
Choć większość z nas o świętowaniu Nowego Roku już zapomniała, to według chińskiej tradycji to wydarzenie wciąż przed nami - przypada bowiem na 22 stycznia 2023. To niezwykłe wydarzenie dla milionów ludzi żyjących zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym, ale też dla świata numizmatyki.

Świętuj Nowy Rok Królika z Mennicą Skarbową!

Rok 2023 upłynie nam pod znakiem Królika. Według chińskiego kalendarza to czwarty znak zodiaku. Mitologia mówi, że kolejność zwierząt w kalendarzu, została ustalona podczas wielkiego wyścigu przez rzekę. Pierwsza na mecie była mysz, później bawół i tygrys, a następnie właśnie królik.

Motyw 12 znaków zodiaku jest od lat wykorzystywany przez światowe mennice, które poprzez kolejne emisje złotych i srebrnych monet, zarówno bulionowych, jak i kolekcjonerskich, celebrują chiński Nowy Rok.

Co przyniesie nam Rok Królika?

Chiński horoskop mówi, że Rok Królika będzie pomyślny i szczęśliwy. Tygrys, który kończy właśnie swoje panowanie, uczynił miniony rok pełnym wyzwań i zabieganym, dlatego królik przyniesie nam upragniony spokój i zwolnienie tempa.

Królik nastawiony jest pokojowo i przyjaźnie. W kulturze chińskiej jest symbolem długowieczności, pokoju i dobrobytu.

Dla wielu z nas będzie to czas realizacji marzeń i planów, oraz spełniania się w swojej pasji. Królik to nieco introwertyczny znak, który zachęca nas do tego, abyśmy skupili się na poznawaniu siebie i na samorozwoju.

Seria Lunar od The Perth Mint – dla inwestora i kolekcjonera

Niewątpliwie najbardziej znaną serią monet nawiązującą do chińskiego kalendarza jest Lunar przygotowywana przez The Perth Mint (choć warto mieć na uwadze, że po motyw znaków zodiaku sięga także Royal Canadian Mint). Ta australijska mennica po księżycowe inspiracje sięgnęła już lata temu - seria Lunar I została zapoczątkowana w 1996 roku.

W chińskiej tradycji mamy 12 znaków zodiaku zmieniających się co rok, dlatego w serii jest właśnie 12 monet, odpowiadających kolejnym zwierzętom: Myszy, Bawołowi, Tygrysowi, Królikowi, Smokowi, Wężowi, Koniowi, Kozie, Małpie, Kogutowi, Psu i Świni.

W 2008 roku emitowano pierwszą monetę z serii Lunar II, a w 2020 z Lunar III. Serie te przede wszystkim znane są z monet bulionowych, jednak mennica zadbała także o kolekcjonerów, przygotowując propozycje o takim charakterze, w tym także wersje proof, a więc w najwyższym standardzie wykończenia.

Seria Lunar, dzięki swojej rozpoznawalności, wzbudza ogromne zaufanie wśród inwestorów na całym świecie. Mimo, iż co roku monety z tej kolekcji zyskują inny wygląd są równie chętnie wybierane w celach inwestycyjnych, jak niezmienne od lat monety bulionowe, takie jak Kanadyjski Liść Klonowy czy Krugerrand. Gwarancja australijskiej mennicy oraz ograniczone nakłady także przyczyniają się do ich popularności.

Moneta "Rok Królika 2023" jako spersonalizowany prezent

Królik czuwa nad wszystkimi osobami urodzonymi w 2023 roku, a także co dwanaście lat wstecz: w 2011, 1999, 1987, 1975, 1963, 1951, 1939, 1927, 1915 itd. Moneta z jego wizerunkiem może być zatem ciekawym prezentem dla osób urodzonych w tych latach, zwłaszcza że zgodnie z tradycją przypisuje się im określone cechy i predyspozycje wynikające właśnie z patronatu Królika.

Osoby te są kreatywne, uprzejme, wrażliwe i ostrożne. Unikają konfliktów, a jeśli te już się pojawią, to zrobią wszystko, co w ich mocy, aby załagodzić sprzeczkę. Cenią sobie komfort oraz wygodę.


Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.